IPPP2/443-549/11-4/JW - Określenie stawki podatku VAT dla dostawy kompletu książki wraz z płytą CD oraz dostawy samej płyty CD związanej merytorycznie z książką.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-549/11-4/JW Określenie stawki podatku VAT dla dostawy kompletu książki wraz z płytą CD oraz dostawy samej płyty CD związanej merytorycznie z książką.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 4 lipca 2011 r. Nr IPPP2/443-549/11-2/JW, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla dostawy kompletu książki wraz z płytą CD oraz dostawy samej płyty CD związanej merytorycznie z książką - jest prawidłowe,

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla dostawy kompletu książki wraz z płytą CD oraz dostawy samej płyty CD związanej merytorycznie z książką.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

W. Sp. z o.o. jest wydawcą książek o różnorodnej tematyce, zawsze związanej z sferą edukacyjną i dydaktyczną. Do wydawanych pozycji książkowych dołączone są płyty CD, ściśle związane z książką. Płyta jest połączona z książką, jest dolepiona do wewnętrznej okładki książki. Na płytach CD zamieszczone są materiały umożliwiające pełniejsze korzystanie z książki. Zarówno książka jak i płyta są oznaczone tym samym numerem ISBN. Płyta stanowi pomoc dydaktyczną ściśle powiązaną z materiałami zawartymi w książce. Prawidłowe korzystanie z płyty CD jest możliwe jedynie w nawiązaniu do materiałów znajdujących się w pozycji książkowej.

W. Sp. z o.o. w związku z oczekiwaniami klientów wprowadziło sprzedaż samych płyt CD związanych merytorycznie z daną książką, posiadających ten sam ISBN co odpowiadająca im książka. Klienci wskazywali, że w związku z utratą bądź zniszczeniem płyty oczekują możliwości nabycia samej płyty CD związanej z wcześniej nabytą książką.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu: 18 lipca 2011 r.) Wnioskodawca wskazał, iż książki wraz płytami CD należą do grupowania ex 58.11.11.0 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Ponadto wskazał, że płyty CD zawierają tematykę związaną z daną książką, oznaczone są symbolami ISBN stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów, należą do grupowania ex 58.11.11.0 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r.

Płyty CD dołączane są do następujących rodzajów książek:

a.

podręczniki do języków obcych, gdzie płyta zawiera materiały audio (dialogi, piosenki, teksty ciągłe) niezbędne do wykonania określonych zadań. Są to zadania na słuchanie ze zrozumieniem, jedną z czterech kluczowych umiejętności językowych. Bez dołączonych nagrań niemożliwe byłoby wykonanie tych zadań w podręczniku, a w konsekwencji opanowanie określonych umiejętności językowych.

Przykładowe ćwiczenie tego typu to:

* wysłuchaj dialogu i zaznacz prawidłową odpowiedź.

b.

podręczniki do zajęć komputerowych/informatyki, gdzie płyta zawiera dodatkowe zadania, pliki potrzebne do wykonania zadań w podręczniku oraz programy edukacyjne wspomagające naukę obsługi komputera, korzystania z oprogramowania oraz naukę programowania.

Przykładowe polecenie z podręcznika:

* uruchom program GIMP i otwórz plik Wielokąty (zarówno program, jak i plik znajdują się na płycie załączonej do Podręcznika).

W obu przypadkach funkcjonowanie ww. płyt bez powiązania z podręcznikiem nie ma racji bytu.

Na płytach CD-ROM dołączanych do zeszytów ćwiczeń do języków obcych znajdują się materiały do pracy na komputerze stanowiące uzupełnienie lub rozszerzenie materiału zawartego w książce. Są to ćwiczenia rozwijające dwie podstawowe umiejętności językowe:

słuchanie ze zrozumieniem i czytanie ze zrozumieniem oraz kompetencje gramatyczne. Z materiałów tych uczeń może korzystać samodzielnie. Poziom leksykalno-gramatyczny tych materiałów jest ściśle powiązany z odpowiadającymi im materiałami w podręczniku podstawowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego za prawidłowe należy uznać traktowanie przez Wnioskodawcę sprzedaży kompletu książki wraz z płytą CD jako sprzedaży jednego produktu, objętego jedną stawką podatku VAT, właściwą dla sprzedaży książek, czyli 5%.

2.

Czy sprzedając same płyty CD związane merytorycznie z książką, posiadające identyczny ISBN co odpowiadająca im książka, Wnioskodawca powinien stosować stawkę 5% podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że książka wraz z płytą CD stanowi merytoryczną i funkcjonalną całość i należy stosować w sytuacji sprzedaży kompletu (książka wraz z płytą CD) łącznie stawkę 5% podatku od towarów i usług. Albowiem nośniki CD stanowią pomoc dydaktyczną i są ściśle powiązane z książką.

Płyta CD o tematyce związanej z daną książką umożliwia pełniejsze korzystanie z książki, zgodnie z założeniami autorów. Ponadto płyta CD jest dołączona w taki sposób, aby nabywca książki każdorazowo i równocześnie otrzymywał płytę CD (płyta CD doklejona do okładki). Całość wydawnictwa tzn. (książka z płytą CD) posiada swój ISBN zatem przedmiotem sprzedaży jest jeden produkt o tożsamej tematyce oraz zawartości merytorycznej, składający się z dwóch elementów i wobec powyższego powinien korzystać z opodatkowania stawką 5%. Powyższe stanowisko zostało już poparte we wcześniejszej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów wydanej dla Wnioskodawcy przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 10 kwietnia 2008 r., sygnatura IPPP1-443-247/08-2/AK.

Ad. 2.

Ponadto w związku z oczekiwaniami klientów i rynku Wnioskodawca podjął decyzję o oddzielnej sprzedaży płyt CD związanych tematycznie z książką, posiadających ten sam numer ISBN co pozycja książkowa. Konieczność wprowadzenia takiej możliwości była sygnalizowana przez klientów, w sytuacji gdy dochodziło do utraty płyty CD lub jej zniszczenia u klientów. Klienci oczekiwali możliwości nabycia samego nośnika CD, bez konieczności nabywania całego kompletu w postaci książki i płyty. Wnioskodawca wystąpił naprzeciw oczekiwaniom i umożliwił zakup samych nośników CD odpowiadających konkretnej pozycji książkowej i posiadających ten sam numer ISBN co dana pozycja książkowa. Zdaniem Wnioskodawcy płyty CD zawierające pomoce dydaktyczne, umożliwiające pełne korzystanie z książki nie stanowią odrębnego towaru i mimo, że są sprzedawane oddzielnie wciąż stanowią element książki. Wnioskodawca wskazuje, że materiały dydaktyczne zawarte na płycie są ściśle powiązane merytorycznie z książką i nie jest możliwe prawidłowe korzystanie z płyty CD bez posiadania przynależnej książki. Zdaniem Wnioskodawcy skoro książka lub jej fragmenty dla zachowania spójności opublikowane są na innym nośniku, to sama płyta posiadająca ten sam numer ISBN co książka powinna korzystać również z opodatkowania stawką 5%.

W świetle powyższego Wnioskodawca uznaje swoje stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia zaistniałego oraz zdarzenia przyszłego za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towarów rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do treści obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Niejako konsekwencją wejścia w życie ww. przepisu jest uchylenie obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W myśl art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f podlegają, objęte symbolem PKWiU 2008 - ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług w pkt 1, wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

W związku z tym, że dostawa książek objętych kodem PKWiU ex 58.11.11.0 jest opodatkowana niższą stawką podatku od towarów i usług niż stawka, której dotyczy załącznik nr 3 do ustawy, nie ma on zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, objęte symbolem PKWiU - ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea;

gdzie ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca jest wydawcą książek o różnorodnej tematyce, zawsze związanej z sferą edukacyjną i dydaktyczną. Do wydawanych pozycji książkowych dołączone są płyty CD, ściśle związane z książką. Płyta jest połączona z książką, jest dolepiona do wewnętrznej okładki książki. Na płytach CD zamieszczone są materiały umożliwiające pełniejsze korzystanie z książki. Zarówno książka jak i płyta są oznaczone tym samym numerem ISBN. Płyta stanowi pomoc dydaktyczną ściśle powiązaną z materiałami zawartymi w książce. Prawidłowe korzystanie z płyty CD jest możliwe jedynie w nawiązaniu do materiałów znajdujących się w pozycji książkowej. Przedmiotowe książki wraz płytami CD należą do grupowania ex 58.11.11.0 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Wnioskodawca w związku z oczekiwaniami klientów wprowadził sprzedaż samych płyt CD związanych merytorycznie z daną książką, posiadających ten sam ISBN co odpowiadająca im książka. Klienci wskazywali, że w związku z utratą bądź zniszczeniem płyty oczekują możliwości nabycia samej płyty CD związanej z wcześniej nabytą książką. Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku wskazał, że płyty CD zawierają tematykę związaną z daną książką, oznaczone są symbolami ISBN stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów, należą do grupowania ex 58.11.11.0 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż płyty CD dołączane są do następujących rodzajów książek:

a.

podręczniki do języków obcych, gdzie płyta zawiera materiały audio (dialogi, piosenki, teksty ciągłe) niezbędne do wykonania określonych zadań. Są to zadania na słuchanie ze zrozumieniem, jedną z czterech kluczowych umiejętności językowych. Bez dołączonych nagrań niemożliwe byłoby wykonanie tych zadań w podręczniku, a w konsekwencji opanowanie określonych umiejętności językowych.

Przykładowe ćwiczenie tego typu to:

* wysłuchaj dialogu i zaznacz prawidłową odpowiedź.

b.

podręczniki do zajęć komputerowych/informatyki, gdzie płyta zawiera dodatkowe zadania, pliki potrzebne do wykonania zadań w podręczniku oraz programy edukacyjne wspomagające naukę obsługi komputera, korzystania z oprogramowania oraz naukę programowania. Przykładowe polecenie z podręcznika:

* uruchom program GIMP i otwórz plik Wielokąty (zarówno program, jak i plik znajdują się na płycie załączonej do Podręcznika).

W obu przypadkach funkcjonowanie ww. płyt bez powiązania z podręcznikiem nie ma racji bytu.

Na płytach CD-ROM dołączanych do zeszytów ćwiczeń do języków obcych znajdują się materiały do pracy na komputerze stanowiące uzupełnienie lub rozszerzenie materiału zawartego w książce. Są to ćwiczenia rozwijające dwie podstawowe umiejętności językowe:

słuchanie ze zrozumieniem i czytanie ze zrozumieniem oraz kompetencje gramatyczne. Z materiałów tych uczeń może korzystać samodzielnie. Poziom leksykalno-gramatyczny tych materiałów jest ściśle powiązany z odpowiadającymi im materiałami w podręczniku podstawowym.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że sprzedawane towary (książki wraz z płytami CD), które Wnioskodawca klasyfikuje pod symbolem PKWiU ex 58.11.11.0 oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług jako wymienione w załączniku nr 10 pod pozycją 32.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tej części należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do natomiast do powołanych przepisów prawa podatkowego i opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż dostawa samej płyty CD związanej merytorycznie z książką oznaczonej stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, może również korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 5%, zgodnie z art. 41 ust. 2a w związku z załącznikiem nr 10 poz. 33 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, w tej części stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydawania interpretacji.

Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów lub usług czy też do weryfikacji wskazanej klasyfikacji, nie są kompetentne organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W związku z powyższym tut. Organ informuje, że odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku udzielono w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i traci ono swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego (w szczególności innego, niż wskazane we wniosku, zaklasyfikowania towarów według PKWiU).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl