IPPP2/443-515/10-3/MM - Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-515/10-3/MM Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej oraz określenia właściwej podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej, podstawy opodatkowania oraz zwolnienia z podatku VAT. Wniosek zawierał braki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym odnośnie pytania nr 3. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 30 lipca 2010 r. Nr IPPP2/443-515/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Przedmiotowy wniosek w zakresie wskazanym w wezwaniu nie został uzupełniony. Dlatego też przedmiotem interpretacji będzie odpowiedź na pytanie nr 1 oraz nr 2 przedmiotowego wniosku związane z opodatkowaniem podatkiem VAT czynności wniesienia aportem nieruchomości do spółki komandytowej oraz określenia właściwej podstawy opodatkowania, a w pozostałym zakresie (zwolnienie z podatku VAT - pytanie nr 3) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej jako: "Wnioskodawca") jest właścicielem Nieruchomości obejmującej działki gruntowe i wzniesione na nich budynki (kamienice). Obecnie Wnioskodawca zamierza objąć udziały w nowo utworzonej spółce osobowej prawa handlowego (dalej jako: "Spółce komandytowej") i przystąpić do tej spółki jako komplementariusz. Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce komandytowej w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci Nieruchomości. Wartość aportu zostanie określona w wysokości nie wyższej niż aktualna wartość rynkowa Nieruchomości na dzień jej wniesienia do Spółki komandytowej. Nieruchomości będą stanowić dla Spółki komandytowej środki trwałe, w związku z czym zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy czynność wniesienia aportu do Spółki komandytowej w postaci Nieruchomości będzie stanowić odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT i konsekwentnie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, przez co w rezultacie Wnioskodawca zobowiązany będzie do udokumentowania omawianej transakcji sprzedaży fakturą VAT wystawioną na rzecz Spółki komandytowej.

2.

Czy w przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej, podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie wartość rynkowa wniesionej Nieruchomości, pomniejszona o kwotę podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Czynność wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej będzie stanowić odpłatną dostawę towarów i konsekwentnie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

2.

W przypadku wniesienia Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej, podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie wartość rynkowa wniesionej Nieruchomości pomniejszona o kwotę podatku.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega w szczególności odpłatna dostawa towarów. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Użyte w ustawie o VAT sformułowanie "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" oznacza przeniesienie ekonomicznego władztwa nad towarami w taki sposób, aby nabywca mógł nimi dysponować jak właściciel i w tym aspekcie jest to pojęcie szersze od pojęcia sprzedaży. Inaczej mówiąc, dotyczy ono każdej formy przeniesienia władztwa ekonomicznego nad danym towarem (w tym także cywilistycznego przeniesienia własności).

Składniki majątkowe wniesione aportem do spółki osobowej (w tym także do Spółki komandytowej) w celu pokrycia wkładu wspólnika stają się własnością spółki. Zgodnie z art. 28 w zw. z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych ("k.s.h.") majątek spółki osobowej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Ponadto, na podstawie art. 8 k.s.h., spółki osobowe mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości (zdolność prawna). Oznacza to, że majątek spółki jest odrębny od majątku poszczególnych jej wspólników. Tym samym spółka dysponuje wniesionym majątkiem jak właściciel i pobiera z niego korzyści materialne, wykorzystuje go w prowadzonej działalności, a także może zbywać swój majątek. Uczestnictwo w spółce osobowej wiąże się dla wspólnika z uzyskaniem ogółu praw i obowiązków, na który składają się prawa i obowiązki zarówno o charakterze niemajątkowym jak i majątkowym, takie jak: prawo do udziału kapitałowego, prawo do udziału w zysku i prawo do nadwyżki likwidacyjnej. Zgodnie z art. 10 k.s.h., przedmiotowy ogół praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w spółce osobowej, pod pewnymi warunkami, może być przedmiotem obrotu. Tym samym wspólnik może z niego uzyskać określone korzyści majątkowe, m.in. z tytułu jego zbycia.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie Nieruchomości do Spółki komandytowej wypełnia definicję odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, gdyż:

* wnoszona Nieruchomość jest towarem,

* w wyniku wniesienia aportu dochodzi do przeniesienia na Spółkę komandytową prawa do rozporządzania Nieruchomością,

* wspólnik (Wnioskodawca) otrzymuje w zamian ogół praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w Spółce komandytowej.

Wnioskodawca zaznacza, że w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r., wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego objęte były zwolnieniem od podatku VAT, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Tym samym wniesienie aportu stanowiło czynność opodatkowaną VAT, jednakże zwolnioną przedmiotowo z tego podatku na podstawie przepisów ww. rozporządzenia.

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wniesienie aportu stanowi odpłatną dostawę towarów, zostało potwierdzone w wielu wydanych interpretacjach prawa podatkowego m.in. przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2008 r. nr ILPP1/443-415/08-2/MK,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2008 r. nr IPPP1/443-1599/08/PR,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2008 r. nr ITPP2/443-788/08/RS,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2009 r. nr ILPP2/443-764/09-2/AD.

Podobne stanowisko było prezentowane również w wyrokach sądów administracyjnych w tym m.in.:

* wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2008 r. o sygn. I SA/Po 638/08,

* wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 października o sygn. I SA/Po 1060/08,

* wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 maja 2008 r. o sygn. I SA/Sz 775/07,

* wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 października 2008 r. o sygn. I SA/Ol 221/08.

Mając powyższe na uwadze, wniesienie przez Wnioskodawcę Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Jednocześnie, zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, przy czym zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów.

Ad. 2

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania VAT jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W przypadku dokonania czynności wniesienia towarów do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione towary, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony towar. Stąd też podstawę opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Na podstawie art. 2 pkt 27 lit. b) ustawy o VAT, przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaka, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena towarów lub towarów podobnych, w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie usług.

Oznacza to, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT dla transakcji wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego (towaru lub usługi), pomniejszona o kwotę podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl