IPPP2/443-476/09-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-476/09-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w dniu 29 lipca 2008 r. przed notariuszem zgodnie z aktem notarialnym, stałam się współwłaścicielem niezabudowanych działek gruntowych położonych w X, - udział 1/2 części i p. U także udział 1/2 części - o łącznej powierzchni 2,5285 ha. Wspólnie z p. U. Wystąpiłam z wnioskiem do Prezydenta. o dokonanie podziału ww. nabytych przez nas nieruchomości gruntowych położonych w X oznaczonych w rejestrze ewidencji gruntów i budynków jako Działki nr xx. Dla powyższych nieruchomości są prowadzone w VI wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego w X księgi wieczyste: - PL..., dla działek nr....., - PL...., dla działek wykazane we wniosku o dokonanie podziału działki są objęte ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren u "parcele" w P., uchwalonego przez radę miasta uchwałą, opublikowaną w dzienniku urzędowym województwa m. Prezydent Miasta pozytywnie ustosunkował się do skierowanego do niego wniosku i decyzją. Zatwierdził warunkowo projekt podziału powyższych działek jak wynika z treści otrzymanej decyzji, podziałów dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu działek wydzielonych w wyniku podziału ustanowione zostaną służebności przejścia i przejazdu wymienione w ww. decyzja za spełnienie warunku uważa się również sprzedaż wydzielonych działek wraz ze sprzedażą udziałów do prawie do działek będących drogami wewnętrznymi. Zamierzam sukcesywnie sprzedać działki budowlane powstałe w wyniku podziału będącej moją własnością nieruchomości gruntowej - z jednoczesnym przestrzeganiem warunków podziału mojej nieruchomości - dokonanej Decyzją Prezydenta Miasta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przedmiotowe transakcje będą podlegać ustawie o VAT.

2.

Jeżeli przedstawione transakcje będą podlegać ustawie o VAT, to czy będą opodatkowane stawką 22%, czy też ww. transakcje będą zwolnione w VAT.

Zdaniem wnioskodawcy: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm)" opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak " "również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem h czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty zgodnie z przedstawionym przepisem " grunt spełnia: definicję towaru w myśl ustawy, a jego sprzedaż będzie traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel (...). Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność 3 - gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców. W tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

W świetle powyższego, moim zdaniem, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż terenów niezabudowanych kwalifikuje się do działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, a art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia od podatku VAT sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż przeznaczone pod zabudowę. Wydanie przez Prezydenta Miasta X decyzji... o warunkach podziału i zabudowy terenu kwalifikuje transakcje sprzedaży działek jako dostawę przeznaczoną pod zabudowę, opodatkowaną stawką 22 procentową (art. 41 ust. 1 ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego (stanu faktycznego) zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl