IPPP2-443-469/10-4/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 października 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-469/10-4/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.), uzupełnionego na wezwanie tut. Organu pismem z dnia 28 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktury VAT na działalność gospodarczą osób fizycznych prowadzona w formie spółki cywilnej, której jedynymi właścicielami są małżonkowie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktury VAT na działalność gospodarczą osób fizycznych prowadzona w formie spółki cywilnej, której jedynymi właścicielami są małżonkowie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z siedziba w W. podpisała umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego z dwiema osobami fizycznymi pozostającymi w związku małżeńskim, objętym ustawą wspólnoty majątkowej, określonymi w powyższej umowie jako nabywca. Zgodnie z podpisaną umową, do aktu notarialnego sprzedaży lokalu staną osoby fizyczne (termin podpisania aktu notarialnego ustalony jest w umowie nie później niż do dnia 30 września 2010 r.). Małżonkowie, z którymi została podpisana umowa prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której są jedynymi wspólnikami. Po podpisaniu umowy, nabywca przesłał do Spółki oświadczenie, że zakupu lokalu mieszkalnego dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej i przedłożył Firmie prośbę o wystawienia faktury VAT za przedmiotowy lokal na prowadzoną przez nabywcę spółkę cywilną. Strony podpisały aneks do umowy przedwstępnej, w którym Spółka zobowiązała się do wystawiania faktur VAT na spółkę cywilną prowadzoną przez nabywcę. Do dnia podpisania aneksu nabywca wpłacił - zgodnie z umową przedwstępną, I ratę z tytułu zakupu lokalu. Płatność ta została potwierdzona ze strony Spółki fakturą VAT. Na podstawie podpisanego aneksu Spółka wystawiła fakturę korygującą do ww. faktury zerując jej wartość. Następnie wystawiła nową fakturę VAT na spółkę cywilną. Zgodnie z umową przedwstępną nabywca zobowiązany jest do dokonania jeszcze dwóch płatności (II i III raty): II raty w terminie do dnia 29 czerwca 2010 r. oraz III raty w terminie nie później niż do dnia 27 września 2010 r. Płatności te zostaną potwierdzone ze strony Spółki stosowną fakturą VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo postępuje wystawiając faktury VAT na działalność gospodarczą osób fizycznych prowadzoną w formie spółki cywilnej, której jedynymi właścicielami są małżonkowie pozostający w ustawowej wspólnocie majątkowej, mimo, że umowa przedwstępna sprzedaży lokalu mieszkalnego została podpisana z tymi osobami jako osobami fizycznymi.

Spółka uznała, ze jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólnota majątkową i są oni jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki cywilnej, to wystawienie faktur na spółkę cywilną nie wprowadza przesunięć w majątku kupujących, a tym samym nie stanowi przeszkody wystawienia faktur VAT na spółkę cywilną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy za towar uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 - art. 106 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z ust. 3 art. 106 ustawy przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 106 ust. 8 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:

1.

określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania;

2.

może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności;

3.

może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.

Na mocy ww. upoważnienia Minister Finansów wydał w dniu z dnia 28 listopada 2008 r. rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Stosownie do zapisu § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";

4.

dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

5.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

6.

miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

7.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

8.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

9.

stawki podatku;

10.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

11.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Stosownie do zapisu ust. 4 § 10 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca otrzymanie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

3.

datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 3 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot otrzymanych wcześniej części należności brutto;

4.

stawkę podatku;

5.

kwotę podatku, wyliczoną według wzoru:

gdzie:

k. p. - oznacza kwotę podatku,

ZB - oznacza kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto,

SP - oznacza stawkę podatku;

6.

dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy;

7.

datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1-3, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

W myśl § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie do zapisu ust. 2 § 13 faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Zgodnie z ust. 3 § 13 rozporządzenia przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1.

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;

2.

zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - § 14 ust. 1.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółka zawarła przedwstępną umowę na sprzedaż lokalu mieszkalnego, z małżonkami, pozostającymi we wspólności ustawowej. Po podpisaniu umowy, do Spółki wpłynęło oświadczenie nabywcy, iż zakupu lokalu mieszkalnego dokonują małżonkowie w ramach prowadzonej, w formie spółki cywilnej, działalności gospodarczej. W związku z tym, strony podpisały aneks do umowy, w którym Strona zobowiązała się do wystawiania faktur VAT na spółkę cywilną.

Do dnia podpisania aneksu, Strona otrzymała od osób fizycznych, pozostających w związku małżeńskim I ratę z tytułu zakupu lokalu, co udokumentowała fakturą VAT.

Z analizy tak przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona zawarła przedwstępną umowę sprzedaży, w której w charakterze nabywcy wystąpiły osoby fizyczne, pozostające w związku małżeńskim. Na mocy zawartego aneksu do umowy przedwstępnej w miejsce dotychczasowych nabywców wstąpiła spółka cywilna, której jedynymi wspólnikami są małżonkowie. Tym samym stwierdzić należy, że spółka cywilna przejęła wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej na zakup lokalu mieszkalnego zawartej z Wnioskodawcą.

Z cytowanego wyżej § 13 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia wynika, iż fakturę korygującą wystawia się również w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują kwestii formy, w jakiej ma się odbyć zwrot zaliczki. Należy więc przyjąć, że zwrot zaliczki przez Wnioskodawcę ustępującemu (osobom fizycznym, pozostającym w związku małżeńskim) odbywa się poprzez zwrot tej zaliczki ustępującemu przez wstępującego, tj. spółkę cywilną. Wyrażając zgodę, na podpisanie aneksu do umowy przedwstępnej Spółka zaakceptowała fakt, że spółka cywilna przejęła wszelkie zobowiązania wynikające z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Ponieważ więc między Spółką a ustępującym (osobami fizycznymi) nie doszło ostatecznie do żadnej transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT Wnioskodawca zobowiązany był do wystawienia faktury korygującej wcześniej wystawionej na otrzymaną I ratę od osób fizycznych z tytułu zakupu lokalu.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółka wystawiła, po podpisaniu aneksu do umowy przedwstępnej na sprzedaż lokalu mieszkalnego wystawiła fakturę korygującą, do faktury dokumentującej ratę uiszczoną przez osoby fizyczne, w której "wyzerowała jej wartość", a następnie wystawiła fakturę VAT na rzecz spółki cywilnej. W świetle powyższego działanie Spółki w tym zakresie uznać należy za zasadne.

Z uwagi na to, iż na mocy podpisanego aneksu do umowy przedwstępnej, nabycia lokalu mieszkalnego w ramach prowadzonej działalności dokonuje spółka cywilna, na fakturach dokumentujących otrzymanie przez Wnioskodawcę II i III raty na zakup lokalu mieszkalnego jako nabywca winna być wykazana spółka cywilna.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż bez znaczenia w kwestii prawidłowości wystawienia faktury VAT pozostaje okoliczność, że faktura wystawiona na spółkę cywilną, której jedynymi wspólnikami są małżonkowie, pozostający we wspólnocie majątkowej nie powoduje przesunięcia w majątku kupujących.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl