IPPP2-443-444/10-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-444/10-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do Spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do Spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako przedsiębiorca Wnioskodawca prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi (działalność w całości opodatkowana podatkiem VAT). Był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Opodatkowany był na zasadach ogólnych, podatek rozliczał na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ze względu na stan zdrowia Wnioskodawca zdecydował się przekazać swoje przedsiębiorstwo do nowoutworzonej spółki cywilnej, w której jest jednym z dwóch wspólników. Spółka kontynuuje działalność w zakresie identycznym jak jednoosobowe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, z wykorzystaniem majątku trwałego, towarów, programów komputerowych, bazy klientów i kontaktów wykorzystywanych dotychczas w przedsiębiorstwie jednoosobowym. Przedsiębiorstwo nie posiadało własnych nieruchomości. Na zasadzie porozumienia stron Spółka przejęła również pracownika zatrudnionego wcześniej w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Fakt przekazania przedsiębiorstwa udokumentowany został aneksem do umowy spółki cywilnej, gdzie znalazło się zestawienie w formie uproszczonego bilansu wymieniające składniki aktywów i pasywów przekazywanego Przedsiębiorstwa. Wynikająca z tego zestawienia kwota stanowiła wartość nowego wkładu (aportu) wnoszonego przez Wnioskodawcę do Spółki. Od tak wyliczonej wartości wkładu zapłacony został podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% od zmiany umowy spółki). Po tym zdarzeniu Wnioskodawca złożył zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych na formularzu VAT-Z wraz z informacją o stanie remanentu likwidacyjnego (remanent zerowy).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa jest opodatkowana podatkiem VAT.

2.

Czy Wnioskodawca postąpił słusznie nie opodatkowując podatkiem VAT poprzez nie wykazanie w remanencie likwidacyjnym składników majątkowych przekazanych aportem do Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie aportem przedsiębiorstwa nie jest opodatkowane, co wynika z art. 6 ustawy o ptu, który mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a takie właśnie zdarzenie miało miejsce. Kompletność przekazywanych składników majątku, ich otoczenie rynkowe i wzajemne zależności wyczerpują definicję przedsiębiorstwa zawartą w kodeksie cywilnym. Przepisy nie definiują pojęcia "transakcji zbycia", w szczególności nie wyłączają tego pojęcia w stosunku do aportu.

Zdaniem Wnioskodawcy, postąpił słusznie, gdyż wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa zostały przekazane przed zawiadomieniem o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych. Wartość remanentu wynosi zatem zero. Takie stanowisko w podobnej sprawie potwierdza m.in. pismo Ministerstwa Finansów (PP3-82221-1121/96). Stan prawny w przedmiotowej sprawie pozostaje nadal aktualny. Jeśli towary te miałyby jednak być wykazane w remanencie likwidacyjnym i w ten sposób opodatkowane (nie ma faktury VAT) to powodowałoby to podwójne opodatkowanie tych samych towarów - raz przez indywidualnego podatnika w remanencie, po raz drugi w Spółce w trakcie sprzedaży opodatkowanej, gdyż Spółka przejmująca przedsiębiorstwo działa w sposób identyczny jak przedsiębiorstwo przekazane aportem (prowadzi działalność opodatkowaną).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. A zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie całego przedsiębiorstwa lub zakładu wyodrębnionego pod względem finansowym, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 k.c. czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jak wynika więc z przywołanych powyżej przepisów prawa, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 551 ustawy - Kodeks cywilny dotyczące definicji przedsiębiorstwa, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki prawa handlowego, będzie czynnością która nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Wnioskodawca prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem VAT. Wnioskodawca zdecydował się przekazać swoje przedsiębiorstwo do nowoutworzonej spółki cywilnej, w której jest jednym z dwóch wspólników. Spółka kontynuuje działalność w zakresie identycznym jak jednoosobowe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, z wykorzystaniem majątku trwałego, towarów, programów komputerowych, bazy klientów i kontaktów wykorzystywanych dotychczas w przedsiębiorstwie jednoosobowym. Przedsiębiorstwo nie posiadało własnych nieruchomości. Spółka przejęła również pracownika zatrudnionego wcześniej w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Przekazanie przedsiębiorstwa udokumentowane zostało aneksem do umowy spółki cywilnej. Wartość wkładu (aportu) wnoszonego przez Wnioskodawcę do Spółki stanowiło zestawienie w formie uproszczonego bilansu wymieniające składniki aktywów i pasywów przekazywanego Przedsiębiorstwa.

Od tak wyliczonej wartości wkładu zapłacony został podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% od zmiany umowy spółki).

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w niniejszym wniosku stwierdzić należy, iż o ile, jak wskazał Wnioskodawca, przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy - Kodeks cywilny, to czynność ta podlegać będzie wyłączeniu spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jak wskazuje art. 14 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Wnioskodawca wskazał, iż Spółka, do której wniósł aportem całe swoje jednoosobowe przedsiębiorstwo kontynuuje działalność w identycznym zakresie z wykorzystaniem majątku trwałego, towarów, programów komputerowych, bazy klientów i kontaktów wykorzystywanych dotychczas w przedsiębiorstwie jednoosobowym. Po tym zdarzeniu Wnioskodawca złożył zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych na formularzu VAT-Z wraz z informacją o stanie remanentu likwidacyjnego (remanent zerowy).

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz treść art. 14 ust. 1 pkt 2 oraz art. 14 ust. 5 cyt. ustawy stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, iż wniesienie Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do Spółki cywilnej nastąpiło przed likwidacją działalności gospodarczej, stan remanentu likwidacyjnego będzie wynosił zero i nie wystąpi obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl