IPPP2/443-442/12-2/AO - Opodatkowanie podatkiem VAT wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-442/12-2/AO Opodatkowanie podatkiem VAT wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 9 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2012 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej "Spółka" lub "Spółka dzielona") prowadzi działalność głównie w obrębie upraw rolnych połączonych z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), usług związanych z chowem i hodowlą zwierząt z wyłączeniem działalności weterynaryjnej oraz produkcją artykułów spożywczych i napojów.

Wnioskodawca działalność swą prowadzi w dwóch identyfikowanych przez siebie gospodarstwach rolnych zlokalizowanych w D. (dalej "Gospodarstwo D.") oraz P. (dalej "Gospodarstwo P.").

Gospodarstwo P. Spółka uznaje w ramach swoich struktur za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ramach tej części przedsiębiorstwa Spółka:

a.

Identyfikuje zespół składników materialnych i niematerialnych i zobowiązania między innymi

i.

grunty (w tym grunty rolne na określonym terenie w wsi P. i w ich bliskich okolicach)

ii. budynki i budowle

iii. maszyny i urządzenia oraz środki transportu

iv. należności i zobowiązania wynikające ze zdarzeń gospodarczych

v.

aktywa finansowe

Powyższe składniki służą działalności w ramach struktur tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, których głównym celem jest uprawa rolna na gruntach wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

b.

Tworzy dla celów zarządczych bilans oraz rachunek zysków i strat jak również prowadzi księgi rachunkowe pozwalające na identyfikację zdarzeń gospodarczych dotyczących tej części przedsiębiorstwa. Spółka posiada również ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych dotyczących tej części przedsiębiorstwa.

c.

Identyfikuje listę pracowników świadczących pracę dla tej części przedsiębiorstwa.

d.

Określa cele działalności oraz źródła jej finansowania.

Spółka uznaje, że zespół ww. składników Gospodarstwa P. może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wspólnicy (dalej też "udziałowcy") Spółki planują jej podział poprzez przeniesienie części posiadanego przez nią majątku identyfikowanego w skład Gospodarstwa P., będącego zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, na spółkę nowo zawiązaną (tzw. podział poprzez wydzielenie, w trybie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych).

Planowany podział będzie dokonany z wykorzystaniem kapitałów własnych poprzez obniżenie kapitałów własnych (kapitału zakładowego oraz kapitału zapasowego). W drodze planowanego podziału Spółki nastąpi przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki do spółki nowo zawiązanej o nazwie Gospodarstwo Rolne w P. Sp. z o.o. (dalej "spółka nowo zawiązana"). Udziały w kapitale zakładowym nowo zawiązanej spółki zostaną przyznane jednemu z udziałowców Spółki. Jednocześnie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie udziałów tego udziałowca.

W wyniku podziału nie będą wspólnikom przyznane żadne szczególne uprawnienia lub korzyści majątkowe. Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne.

Wspólnikom Spółki dzielonej i spółki nowo zawiązanej nie zostaną przyznane dopłaty w gotówce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie, w trybie, przepisu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, do nowo zawiązanej Spółki podlega podatkowi od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym pod pojęciem towarów ustawodawca nakazuje rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Artykuł 2 pkt 27e ustawy definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, pod którym to pojęciem rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak zostało opisane w opisie stanu faktycznego zdarzenia przyszłego w ocenie Spółki dla wydzielanej części przedsiębiorstwa są spełnione wszystkie następujące przesłanki do uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przez co czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści przepisu art. 6 pkt 1 cyt. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowi treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Podział może być dokonany przez:

1.

przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),

2.

zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),

3.

przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),

4.

przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności w ramach których, następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Zatem przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności. Zatem podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile przedmiotem dostawy jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zatem wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ww. ustawy - organizacyjne i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

1.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z przywołanych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w art. 2 pkt 27e ww. ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w dwóch identyfikowanych przez siebie gospodarstwach rolnych zlokalizowanych w D. oraz P. Wnioskodawca w ramach Gospodarstwa P.:

a.

identyfikuje zespół składników materialnych i niematerialnych i zobowiązania między innymi grunty, budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz środki transportu, należności i zobowiązania wynikające ze zdarzeń gospodarczych, aktywa finansowe. Powyższe składniki służą działalności w ramach struktur tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, których głównym celem jest uprawa rolna na gruntach wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

b.

tworzy dla celów zarządczych bilans oraz rachunek zysków i strat jak również prowadzi księgi rachunkowe pozwalające na identyfikację zdarzeń gospodarczych dotyczących tej części przedsiębiorstwa. Spółka posiada również ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych dotyczących tej części przedsiębiorstwa.

c.

identyfikuje listę pracowników świadczących pracę dla tej części przedsiębiorstwa.

d.

określa cele działalności oraz źródła jej finansowania.

Wspólnicy Spółki planują podział poprzez przeniesienie części posiadanego majątku identyfikowanego w skład Gospodarstwa P., na spółkę nowo zawiązaną. Planowany podział będzie dokonany z wykorzystaniem kapitałów własnych poprzez obniżenie kapitałów własnych (kapitału zakładowego oraz kapitału zapasowego). W drodze planowanego podziału Spółki nastąpi przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki do spółki nowo zawiązanej o nazwie Gospodarstwo Rolne w P. Sp. z o.o. Udziały w kapitale zakładowym nowo zawiązanej spółki zostaną przyznane jednemu z udziałowców Spółki. Jednocześnie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie udziałów tego udziałowca. W wyniku podziału nie będą wspólnikom przyznane żadne szczególne uprawnienia lub korzyści majątkowe. Wspólnikom Spółki dzielonej i spółki nowo zawiązanej nie zostaną przyznane dopłaty w gotówce.

W niniejszych okolicznościach skoro Gospodarstwo P. jest wydzielone w ramach Spółki w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny, stanowiąc zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) jak również należności i zobowiązania, przeznaczone do realizacji ściśle określonych zadań gospodarczych stwierdzić należy, iż spełnia wszelkie przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym do czynności podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz przywołane uregulowania prawne stwierdzić należy, że planowany przez Wnioskodawcę podział poprzez przeniesienie części posiadanego majątku, identyfikowanego w skład Gospodarstwa P., posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, do nowo zawiązanej Spółki będzie czynnością nie podlegającą podatkowi od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ wskazuje, że w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl