IPPP2/443-439/14-6/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-439/14-6/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 15 maja 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.) na wezwanie z dnia 8 lipca 2014 r. znak IPPP2/443-439/14-2/DG oraz pismem z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) na wezwanie z dnia 25 lipca 2014 r. znak IPPP2/443-439/14-4/DG o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia lokalu Fundacji założonej przez Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 16 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.) na wezwanie z dnia 8 lipca 2014 r. znak IPPP2/443-439/14-2/DG oraz pismem z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) na wezwanie z dnia 25 lipca 2014 r. znak IPPP2/443-439/14-4/DG o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia lokalu Fundacji założonej przez Wnioskodawcę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Szkoła Wyższa, świadczy usługi edukacyjne, które są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Dodatkowo w celu uzyskania dodatkowych środków finansowych na działalność edukacyjną, Uczelnia świadczy również usługi w zakresie wynajmu sal dydaktycznych, od których zobowiązana jest naliczać i odprowadzać podatek VAT. Wobec tego odliczanie podatku następuje częściowo na podstawie art. 90 ustawy o VAT.

Szkoła Wyższa założyła również Fundację, której celem statutowym jest pomoc w działalności edukacyjnej uczelni. Szkoła Wyższa użycza Fundacji nieodpłatnie lokal użytkowy, który ma służyć jej działalności. Fundacja nie podjęła na razie działalności statutowej. Wobec powyższego wniosek ten ma służyć prawidłowemu ustaleniu zobowiązań podatkowych lub stwierdzeniu ich braku.

W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, że:

1. Szkoła Wyższa jest uczelnią niepubliczną wpisaną do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod pozycją 12. Uczelnia działa na podstawie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz na podstawie statutu uczelni. Uczelnia jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

2. Działalność gospodarcza Uczelni (tekst jedn.: nieodpłatne użyczenie, wynajem sal dydaktycznych) jest działalnością dodatkową (którą może prowadzić lub nie) obok podstawowej działalności edukacyjnej wynikającej ze statutu. Uczelni użycza nieodpłatnie lokal Fundacji, który ma służyć za jej siedzibę. Fundacja ma na celu pomoc w działalności misyjnej i edukacyjnej uczelni, co jest statutowym celem fundacji (w załączeniu Statut ww. Fundacji).

3. Uczelnia przy nabyciu nieruchomości oraz wytworzeniu jej części składowych, nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego zarówno w całości jak i w części o kwotę podatku naliczonego. Prace wykonane w nabytej nieruchomości (obcy środek trwały) stanowiły ulepszenie cudzego obiektu, używanego na podstawie zawartej umowy, za zgodą jego właściciela, które służą działalności statutowej, czyli edukacyjnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Szkoła Wyższa powinna z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu Fundacji wykazywać i opodatkowywać przychody z nieodpłatnego użytkowania lokalu w zakresie podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Mając na uwadze powyższe zapisy oraz przepisy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT Szkoła Wyższa, użyczając nieodpłatnie lokal użytkowy Fundacji, nie powinna wykazywać i opodatkowywać przychodów z nieodpłatnego użytkowania lokalu w zakresie podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.

I tak, na mocy art. 8 ust. 2 ustawy - za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem interpretując przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy stwierdzić należy, że opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów lub ich części składowych.

Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Podkreślić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z okoliczności przedstawionych w niniejszym wniosku wynika, że Wnioskodawca jako uczelnia niepubliczna jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność edukacyjną zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy oraz dodatkowo świadczy usługi wynajmu pomieszczeń. Strona działa na podstawie statutu, w którym głównym celem działalności jest działalność edukacyjna.

Wnioskodawca powołał Fundację w celu świadczenia pomocy Uczelni w jej działalności edukacyjnej. Uczelnia użyczyła Fundacji nieodpłatnie lokal użytkowy, który ma służyć jej działalności polegającej na wspieraniu Wnioskodawcy w prowadzonej działalności edukacyjnej, co wynika z zapisów Statutu Fundacji.

W kontekście przedstawionego opisu sprawy Uczelnia ma wątpliwości, czy świadczone przez Nią nieodpłatnie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym miejscu należy zauważyć, że przez umowę użyczenia, w świetle regulacji art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca udostępnił lokal użytkowy założonej przez siebie Fundacji do celów prowadzenia w nim działalności przez tę Fundację. Jak wynika z opisu sprawy głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jako uczelni wyższej jest świadczenie usług edukacyjnych. W rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług edukacyjnych zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy stanowi działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Fundacja została utworzona w celu wspierania Uczelni w jej działalności statutowej - edukacyjnej. Tym samym należy stwierdzić, że użyczenie lokalu użytkowego na potrzeby działalności Fundacji ma ścisły związek z prowadzoną przez Stronę działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych. Zatem usługa udostępnienia lokalu użytkowego Fundacji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż w przedstawionej sprawie nie są spełnione przesłanki zawarte w regulacji art. 8 ust. 2 ustawy, a mianowicie - świadczona nieodpłatnie usługa związana jest z prowadzoną przez Stronę działalnością gospodarczą.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl