IPPP2/443-356/12-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-356/12-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 10 kwietnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanej inwestycji-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizowanej inwestycji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. W roku 2010 realizowała z własnych środków wspartych dotacją z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich inwestycję "Budowa wodociągu L-M". Dofinansowanie inwestycji dotyczyło kwoty netto kosztów kwalifikowanych. Inwestycja została zakończona i odebrana w grudniu 2010 r.

W kwietniu 2011 r. zgłoszono wodociąg do Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego celem uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Natomiast w lutym 2012 r. "Wodociąg L.-M." został przekazany umową dzierżawy do będącego jednostką organizacyjną gminy Komunalnego Zakładu Budżetowego. Komunalny Zakład Budżetowy jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej mającą statut czynnego podatnika VAT, przy pomocy, której Wójt wykonuje zadania gminy w zakresie usług komunalnych dla mieszkańców gminy L., w tym między innymi zadania polegające na zbiorowym zaopatrzeniu mieszkańców w wodę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z tym, że oddano "Wodociąg L.-M." w opodatkowaną dzierżawę Komunalnemu Zakładowi Budżetowemu gmina może odliczyć naliczony podatek VAT w trakcie jego budowy.

Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do treści art. 86 ust. 1 u.p.t.u. gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, w takim zakresie, w jakim nabyte towary służą wykonywaniu działalności opodatkowanej. Dzierżawa pomiędzy gminą a zakładem budżetowym ma charakter odpłatny i opodatkowany. Jeżeli zatem, realizowana umowa dzierżawy będzie opodatkowana podatkiem VAT to spełniony będzie warunek z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. co wskazuje na to, że gmina ma prawo złożyć korekty deklaracji za miesiąc, w którym otrzymała faktury VAT i tym samym zrealizować swoje prawo do odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do tego obniżenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18 może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Gmina realizowała z własnych środków wspartych dotacją z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich inwestycję "Budowa wodociągu L.-M.". Inwestycja została zakończona i odebrana w grudniu 2010 r. W kwietniu 2011 r. zgłoszono wodociąg do Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego celem uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Natomiast w lutym 2012 r. "Wodociąg L.-M." został przekazany odpłatną umową dzierżawy do będącego jednostką organizacyjną gminy Komunalnego Zakładu Budżetowego.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z inwestycją "Budowa wodociągu L. - M.."

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika zatem, iż Wnioskodawca przed przekazaniem w lutym 2012 r. Komunalnemu Zakładowi Budżetowemu na podstawie odpłatnej umowy dzierżawy inwestycji w postaci "Budowa wodociągu L.-M." nie wykorzystywał jej do wykonywania czynności zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu. Z wniosku wynika również, że Wnioskodawca nie odliczał podatku naliczonego związanegoz przedmiotową inwestycją w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż w związku z tym, iż przedmiotowa inwestycja służyła wyłącznie czynnościom opodatkowanym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową wodociągu w trybie wskazanym w art. 86 ust. 13 ustawy.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl