IPPP2/443-351/12-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-351/12-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. (data wpływu 6 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabywanymi towarami i usługami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabywanymi towarami i usługami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Stowarzyszenie) działa na podstawie ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o Stowarzyszeniach.

Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz rozwoju gmin: C., K., K., O., S. J., W., w szczególności poprzez:

1.

popieranie wszelkich działań mających na celu promocję ww. gmin,

2.

wspieranie rozwoju edukacji, z uwzględnieniem ekologicznej,

3.

popieranie i wspomaganie inicjatyw społecznych w zakresie gospodarki, ochrony środowiska, kultury, sportu i turystyki,

4.

współpracę z organizacjami religijnymi, społecznymi, oświatowymi, sportowymi, kulturalnymi, gospodarczymi,

5.

wspieranie rozwoju infrastruktury,

6.

pomoc osobom niepełnosprawnym,

7.

budowanie wzajemnych więzi międzyludzkich,

8.

rozwój świadomości obywatelskiej,

9.

kultywowanie tradycji historycznych i kulturowych ww. gmin,

10.

podejmowanie i wspomaganie programów integracyjnych,

11.

pomoc rodzinie,

12.

kształcenie, doradztwo oraz pomoc organizacyjną i materialną dla osób działających dla rozwoju regionu,

13.

wyrażanie opinii w sprawach dotyczących regionu,

14.

działalność wychowawczą, oświatową i kulturalną,

15.

ochronę środowiska naturalnego,

16.

działalność informacyjną i wydawniczą,

17.

działalność dobroczynną, wolontariat,

18.

budowanie społeczeństwa informacyjnego,

19.

wspieranie rolnictwa ekologicznego i agroturystyki,

20.

animacja i pobudzanie działalności gospodarczej,

21.

wspieranie działalności gospodarczej promującej zasoby lokalne,

22.

działania na rzecz integracji europejskiej,

23.

przeciwdziałanie i profilaktyka uzależnień,

24.

pomoc społeczności lokalnej w zakresie zaspokajania własnych potrzeb.

W związku z realizacją swego celu Stowarzyszenie organizuje różnego rodzaju bezpłatne przedsięwzięcia o charakterze informacyjnym, szkoleniowym, w tym seminaria, szkolenia, konferencje, konkursy, imprezy kulturalne, wydaje broszury, ulotki, foldery, prowadzi stronę internetową. Działania te skierowane są do mieszkańców terenu, na którym działa Stowarzyszenie.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wszelkie zakupione przez Stowarzyszenie towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych i nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odliczenia przez Stowarzyszenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie istnieje możliwość odliczenia przez Stowarzyszenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, ponieważ zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych VAT, czyli bezpłatnych dla mieszkańców obszaru działania Stowarzyszenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca będący Stowarzyszeniem działa na rzecz rozwoju gmin. W związku z powyższym organizuje różnego rodzaju bezpłatne przedsięwzięcia o charakterze informacyjnym, szkoleniowym, w tym seminaria, szkolenia, konferencje, konkursy, imprezy kulturalne, wydaje broszury, ulotki, foldery, prowadzi stronę internetową. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wszelkie zakupione towary, usługi służące realizacji ww. celów wykorzystywane są do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane w ramach działalności statutowej towary i usługi nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl