IPPP2/443-337/10-2/JW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-337/10-2/JW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2010 r. (data wpływu 26 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności biegłego lekarza psychiatry - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności biegłego lekarza psychiatry.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zainteresowana informuje, że jest lekarzem psychiatrą i wykonuje opinie sądowo-psychiatryczne na zlecenie sądów i prokuratur. Przed wydaniem każdej opinii sądowo-psychiatrycznej zleconej przez sąd lub prokuraturę przeprowadza pełne badanie lekarskie (psychiatryczne, neurologiczne, badanie stanu somatycznego). Zapoznaje się również z dokumentacją medyczną osoby badanej, a w razie potrzeby kieruje ją na dodatkowe badania diagnostyczne (EEG, CT, badanie psychologiczne, również na obserwację szpitalną). Osoba przebywająca na obserwacji szpitalnej ma prowadzoną historię choroby, wykonywane badania diagnostyczne, a w razie potrzeby otrzymuje leki. Przy wypisie ze szpitala otrzymuje recepty, ew. zwolnienie lekarskie. W przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych opinia sądowo-psychiatryczna dotyczy kwestii wypowiedzenia się w kwestii uzależnienia i wskazania metod leczenia odwykowego. Opinie wydawane w związku z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego dotyczące skierowania na leczenie szpitalne wbrew woli, umieszczenia w domu pomocy społecznej mają na celu zabezpieczenie pacjentowi odpowiedniego leczenia i opieki. Każda opinia zawiera diagnozę medyczną a ocena aspektów prawnych wynikających z postawionej diagnozy należy do sądu. Czynności biegłych są działalnością często medyczną, o takim samym charakterze jak czynności lekarza w placówkach medycznych i zgodnie z obowiązującymi przepisami badania sądowo-psychiatryczne odbywają się w placówkach służby zdrowia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do płacenia podatku VAT w związku z wykonywanymi czynnościami biegłego lekarza psychiatry.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z opisanym powyżej stanem faktycznym, oraz pismem z Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 13 kwietnia 2010 r., że wykonywanie usług biegłego psychiatry mieści się w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00, PKWiU 86.22.19.0 i PKWiU 85.12.12.-00.00 Zainteresowana uważa, że nie jest zobowiązana do płacenia podatku VAT w związku z wykonywaniem usług biegłego lekarza psychiatry.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa - art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem czynności biegłego wykonującego powierzone mu funkcje wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a biegły w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest biegłym lekarzem psychiatrą. Wykonuje opinie sądowo-psychiatryczne na zlecenie sądów i prokuratur. Przed wydaniem każdej opinii sądowo-psychiatrycznej przeprowadza pełne badanie lekarskie (psychiatryczne, neurologiczne, badanie stanu somatycznego). Zapoznaje się również z dokumentacją medyczną osoby badanej, a w razie potrzeby kieruje ją na dodatkowe badania diagnostyczne (EEG, CT, badanie psychologiczne, również na obserwację szpitalną). Każda opinia zawiera diagnozę medyczną a ocena aspektów prawnych wynikających z postawionej diagnozy należy do sądu. Badania sądowo-psychiatryczne odbywają się w placówkach służby zdrowia. Wykonywane usługi biegłego lekarza psychiatry mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 (1997 r.), PKWiU 86.22.19.0 (2008 r.) i PKWiU 85.12.12.-00.00 (2004 r.)

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy o VAT, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 9 tego załącznika wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z treści objaśnienia zamieszczonego pod załącznikami do ustawy o VAT wynika, że oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Należy zauważyć, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2010 r. W związku z tym nieprawidłowym jest wskazanie przez Zainteresowaną grupowania statystycznego świadczonej usługi PKWiU 86.22.19.0 "Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej", gdyż wynika ono z wprowadzonej klasyfikacji rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) oraz grupowania PKWiU 85.12.12-00.00 "Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów", które wynika z wprowadzonej klasyfikacji rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z późn. zm.). Wystarczającym dla określenia stawki VAT jest wskazanie PKWiU świadczonej usługi do grupowania statystycznego wynikającego z wyżej powołanego rozporządzenia z 1997 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, skoro świadczone przez Wnioskodawczynię jako biegłego lekarza psychiatrę usługi wykonywane na zlecenie sądu i prokuratury stanowią sklasyfikowane zgodnie z PKWiU w grupowaniu 85.12.12-00.00 "Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów", to są one zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż usługi te są wymienione pod pozycją 9 załącznika nr 4 tej ustawy.

Wobec powyższego usługi wykonywane przez Wnioskodawczynię jako biegłego lekarza psychiatrę świadczone na zlecenie sądu i prokuratury stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności przedstawionej przez Stronę klasyfikacji statystycznej. Zasadą jest bowiem, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniego grupowania nie są kompetentne organy podatkowe. Uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę i to jego obciążają wszelkie konsekwencje z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl