IPPP2/443-324/09-4/KK - Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy dla podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-324/09-4/KK Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy dla podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

1.

właściwości miejscowej w zakresie podatku od towarów i usług od dnia 3 października 2008 r. - jest nieprawidłowe

2.

właściwości w zakresie identyfikacji podatkowej od dnia 3 października 2008 r. - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia postania Spółki na terenie Rzeczpospolitej Polskiej siedziba firmy mieściła się w B. Zgodnie ze zmianą umowy Spółki siedzibą od dnia 8 marca 2006 r. jest miasto W. Na wniosek strony postanowieniem z dnia 13 marca 2006 r. Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS w Rejestrze Przedsiębiorców w Dziale pierwszym w rubryce drugiej wpisał, iż siedziba Spółki mieści się W. W przedmiotowym postanowieniu wskazano też zmianę adresu podmiotu wskazując, iż od dnia 8 marca 2006 r. jest to ul. B., w W. Zapisy w Rejestrze Przedsiębiorców odnośnie siedziby Spółki oraz adresu podmiotu do chwili obecnej nie uległy zmianie. Pod wskazanym adresem przy ul B. znajduje się lokal mieszkalny, którego właścicielem jest Spółka. Do dnia 2 października 2009 r. cześć przedmiotowego lokalu mieszkalnego była wynajmowana odpłatnie osobie fizycznej na cele mieszkalne, natomiast w pozostałej części znajdowało się biuro Spółki. W zakresie podatkiem od towarów i usług dnia 2 października 2008 r. właściwym organem podatkowym był Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów. W dniu 3 października 2008 r. powyższy stan faktyczny uległ zmianie, gdyż przedmiotowy lokal mieszkalny został w całości wynajęty na cele biurowe spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Od dnia 3 października 2008 r. Spółka utraciła też prawo do użytkowania części lokalu na cele biurowe. Strona od dnia 3 października 2008 r. ma prawo jedynie wizytacji przedmiotowego lokalu w celu ustalenia, czy jest on użytkowany przez najemcę zgodnie z zasadami określonymi w umowie. Po wynajęciu przedmiotowego lokalu strona nie dokonywała jakichkolwiek zmian umowy Spółki oraz zmian w Rejestrze Przedsiębiorców oraz nie posiada jakiekolwiek biura ani też punktu handlowego na terenie W. Wszelkie czynności administracyjne związane z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej (np. wystawianie dokumentów sprzedaży, dokumentacji finansowej itp.) są wykonywane w punktach handlowych znajdujących się w B na terenie działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

Spółka przede wszystkim zajmuje się handlem artykułami jubilerskimi oraz wynajmem lokali. Na dzień składnia wniosku w dniu 8 października 2008 r. Spółka wykonywała czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług (w tym w stałych punktach sprzedaży wyrobów jubilerskich) na terenie działania poniżej wymienionych urzędów skarbowych:

1.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów wynajem lokalu mieszkalnego na cele biurowe w W.,

2.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku - wynajem lokali użytkowych oraz lokalu mieszkalnego w budynku w B,

3.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku - punkt handlowy handel artykułami jubilerskimi w B przy ul. K. oraz w punkcie handlowym handel artykułami jubilerskimi w B przy ul. K.

Strona nadmienia, iż wszelka korespondencja urzędowa kierowana do Spółki jest przesyłana adres wymieniony w Rejestrze Przedsiębiorców tj. W.

Niniejszym strona zwraca się o udzielnie pisemnej informacji w następującym zakresie:

1.

Który Naczelnik Urzędu Skarbowego na terenie Miasta W jest właściwy dla Spółki do dnia 3 października 2008 r. w zakresie podatku od towarów i usług...

2.

Który Naczelnik Urzędu Skarbowego na terenie Miasta W jest właściwy dal Spółki do dnia 3 października 2008 r. w zakresie identyfikacji podatkowej...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad pkt 1

Zdaniem strony z uwagi na fakt, iż Spółka nie posiada od dnia 3 października 2008 r. na terenie Warszawy stałego biura oraz stałego punktu handlowego, stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, od wyżej wymienionej daty Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście jest dla Spółki właściwy w zakresie podatku od towarów i usług.

Ad pkt 2

Zdaniem strony z uwagi na fakt, iż Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście jest właściwy od dnia 3 października 2008 r. w zakresie podatku od towarów i usług, stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o identyfikacji jest on też właściwy dla Spółki w sprawach identyfikacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się co następuje:

Ad. 1

Co do zasady, uregulowania odnośnie właściwości miejscowych organów podatkowych zostały zawarte w art. 17 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.

Kwestię związaną z właściwością miejscową w zakresie podatku od towarów i usług regulują przepisu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana dalej ustawą. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Stosownie do ust. 2 tegoż artykułu jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

1.

osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;

2.

osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

W przypadku podatników:

1.

o których mowa w art. 16 i w art. 17, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, właściwym organem podatkowym jest

a.

dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby,

b.

dla osób fizycznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania;

2.

nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Artykuł 3 ust. 4 stanowi, iż jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony w ust. 1-3a, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą (wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu) na terenie działania kilku urzędów skarbowych oraz posiada zgłoszoną w Krajowym Rejestrze Sądowym siedzibę w W.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, właściwość miejscową w zakresie podatku od towarów i usług należy ustalić w oparciu o dokumentację podatnika. Zatem w przedmiotowej sprawie będzie miała zastosowanie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Reasumując właściwym Naczelnikiem Urzędu Skarbowego będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego ze względu na siedzibę wnioskodawcy zgłoszoną w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ad. 2

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników z dnia 13 października 1995 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych dokonują naczelnicy urzędów skarbowych. W myśl art. 4 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, w sprawach określonych w art. 3 właściwymi naczelnikami urzędów skarbowych są dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.

Zatem, z uwagi na fakt, iż właściwym w sprawie podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu ze względu na siedzibę, ten organ będzie także właściwy w sprawie ewidencji i identyfikacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl