IPPP2/443-305/10-2/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-305/10-2/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej stawki podatku właściwej dla świadczenia usług w zakresie badania rynku i opinii publicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2010 r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący stawki podatku właściwej dla świadczenia usług w zakresie badania rynku i opinii publicznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W zakresie podatku od towarów i usług Strona jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania kwartalnych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Podatniczka prowadzi samodzielną działalność gospodarczą od dnia 1 lutego 2010 r., wykonując na rzecz byłego pracodawcy tj. dla spółki, prowadzącej działalność pod firmą G., także podatnika VAT czynnego, usługi określone umową z dnia 1 lutego 2010 r. w zakres których to usług wchodzi badanie rynku i opinii publicznej, a w szczególności wykonywane są usługi w poniższym zakresie:

* badanie potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz analiza statystyczna zebranych wyników,

* badanie opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz analiza statystyczna zebranych wyników.

Na wniosek strony Urząd Statystyczny w Łodzi dokonał sklasyfikowania wykonywanych usług, wskazując w piśmie z dnia 28 kwietnia 2010 r., iż wyżej wymienione usługi mieszczą się w następujących grupach:

* PKWiU 74.13.12-00.00 - Usługi w zakresie badania opinii publicznej,

* PKWiU 74.13.11-00.00 - Usługi w zakresie badania rynku.

Strona sprzedaż opisanych powyżej usług dokumentuje, od dnia 1 lutego 2010 r., fakturą VAT, wskazując w przedmiotowej fakturze VAT, iż sprzedaż niniejszych usług jest opodatkowana stawką podatkową w wysokości 22%.

W związku z powyższym Strona zwraca się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy sprzedaż przez Podatniczkę, od dnia 1 lutego 2010 r., usług w zakresie badania potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz analiza statystyczna zebranych wyników i usług w zakresie badania opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz analiza statystyczna zebranych wyników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatkowej w wysokości 22% oraz winna być udokumentowana fakturą VAT.

Zdaniem Strony, pisemna informacja z Urzędu Statystycznego z dnia 28 kwietnia 2010 r. nie jest decyzją administracyjną, na podstawie której to decyzji można byłoby określać wysokość stawki podatku od towarów i usług dla wykonywanych przez Stronę usług na rzecz byłego pracodawcy. Z uwagi na powyższe, jedynie analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może doprowadzić do wskazania stawki podatku w przedmiotowej sprawie. Zdaniem Strony, z uwagi na fakt, iż w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby wykonywane przez Podatniczkę usługi, od dnia 1 lutego 2010 r., były zwolnione od podatku od towarów i usług, świadczenie przez Stronę usług w zakresie badania potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz analiza statystyczna zebranych wyników i usług w zakresie badania opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz analiza statystyczna zebranych wyników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatkowej w wysokości 22% oraz winna być udokumentowana fakturą VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie do treści art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119. Poprzez sprzedaż, definicję której ustawodawca zawarł w art. 2 ust. 22, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Co do zasady stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział dla niektórych towarów i usług zwolnienie z opodatkowania lub stosowanie stawek obniżonych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest podatnikiem VAT czynnym i prowadzi samodzielną działalność gospodarczą od dnia 1 lutego 2010 r. Wykonuje na rzecz byłego pracodawcy usługi określone umową z dnia 1 lutego 2010 r. W zakres tych usług wchodzi badanie rynku i opinii publicznej. W szczególności Wnioskodawczyni wykonuje usługi w zakresie badania potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz dokonuje analizy statystycznej zebranych wyników, a także wykonuje badania opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz analizę statystyczną zebranych wyników. Wnioskodawczyni wskazuje, że wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.13.12-00.00 - Usługi w zakresie badania opinii publicznej i PKWiU 74.13.11-00.00 - Usługi w zakresie badania rynku. Usługi świadczone przez Wnioskodawczynię, zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74.13.12-00.00 - Usługi w zakresie badania opinii publicznej i PKWiU 74.13.11-00.00 - Usługi w zakresie badania rynku, polegające na badaniu potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz analiza statystyczna zebranych wyników a także polegające na badaniu opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz analiza statystyczna zebranych wyników nie mieszczą się w katalogu zwolnień od podatku od towarów i usług, nie są również objęte przez ustawodawcę stawką obniżoną. Wobec powyższego, opisane czynności, wykonywane przez Wnioskodawczynię stanowiące świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej tj. 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Tak więc, w myśl powyższego, podatnicy w przypadku dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu zobowiązani są do udokumentowania tej transakcji fakturą.

W świetle przedstawionych przepisów i w oparciu o treść wniosku stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni będąca podatnikiem VAT czynnym, dokonując sprzedaży, od dnia 1 lutego 2010 r., usług w zakresie badania potencjału rynkowego, popytu i zwyczajów konsumentów, w celu zwiększenia sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów oraz dokonując analizy statystycznej zebranych wyników a także świadcząc usługi w zakresie badania opinii publicznej w kwestiach zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych i innych wskazanych przez G. oraz dokonując analizy statystycznej zebranych wyników, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej, w wysokości 22%, winna dokumentować wykonywane czynności fakturą VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl