IPPP2/443-3/13-4/KOM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-3/13-4/KOM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 stycznia 2013 r.) uzupełnione pismem z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych aportu tych składników do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych aportu tych składników do spółki komandytowej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu znak IPPP2/443-3/13-2/KOM z dnia 9 stycznia 2013 r. (skutecznie doręczone dnia 14 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

1.

Danuta S. (Wnioskodawczyni) jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą od 1991 r. pod firmą "..". Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą oraz montażem elementów oraz kompletnego wyposażenia w przemyśle paliwowo-chemicznym (taśmy transportowe, węże gumowe, złącza etc.).

2.

Na przełomie lat, przedsiębiorstwo nabyło następujące składniki majątkowe:

a.

ruchome wyposażenie biura, tj. meble, komputery, serwery, oprogramowanie, urządzenia komunikacyjne, routery, modemy, telefony - wykorzystywane przez pracowników, pozwala na wykonywanie bieżącej pracy (wystawianie ofert, przyjmowanie towarów na magazyn, sprzedaż - fakturowanie, analizowanie ofert, warunków cenowych, wystawianie zamówień, bankowość on-line, prowadzenie kosztów bieżących, wykonywanie projektów instalacji i odbiory projektów, odbiory instalacji u klienta, prowadzenie strony internetowej, produkcja katalogów);

b.

rzeczy ruchome znajdujące się w magazynie: taśmy przenośnikowe, materiały wulkanizacyjne, węże, okucia, zawory, złącza.

Działalność firmy to sprzedaż hurtowa towarów, montaż i sprzedaż gotowych elementów, organizowanie badań technicznych. Z tych względów koniecznym jest stałe posiadanie na stanie odpowiedniego zasobu towarów.

c.

rzeczy ruchome stanowiące wyposażenie warsztatu - urządzenia, sprzęty i narzędzia (prasy wulkanizacyjne, prasa hydrauliczna, narzędzia montażowe). Przedsiębiorstwo w ramach umów realizuje montaż na wężach gumowych, zaciskanie na prasie, badanie węży po montażu, wykonuje wulkanizację taśm, wykonuje serwis na wężach i taśmach u klientów w zakładzie (prasy wulkanizacyjne).

d.

wózek widłowy niezbędny do transportu na terenie firmy, rozładunek, załadunek towarów;

e.

samochody osobowe dostawcze - służą do dojazdu do klientów, przewozu sprzętu do wykonywania serwisu.

3.

Firma zawarła szereg wynegocjowanych umów - z dostawcami komponentów (jest dystrybutorem firmy D.).

4.

Firma w związku z realizacją kontraktów na przełomie lat jest zobowiązana w ramach rękojmi do obsługi gwarancyjnej jak i pogwarancyjnej.

5.

Firma zawarła umowy o pracę z pracownikami na czas oznaczony. Przedsiębiorstwo posiada przedstawicieli regionalnych.

Obecnie Wnioskodawczyni zamierza zawiązać spółkę z komandytową, przenosząc na nową spółkę tytułem wkładu niepieniężnego - jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - składniki materialne i niematerialne wymienione w pkt 2-5, tj. rzeczy ruchome, umowy z dostawcami oraz przejąć zobowiązania z tytułu rękojmi oraz przejąć strukturę zatrudnienia.

W uzupełnieniu z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.) Wnioskodawczyni wskazała:

a.

Firma zajmuje się sprzedażą hurtową oraz montażem elementów kompletnego wyposażenia w przemyśle chemiczno-paliwowym jak węże gumowe i tworzywowe zakończone końcówkami, połączone z zaworami i szybkozłączami jak również sprzedażą taśm przenośnikowych do zakładów chemicznych, cementowni, kruszyw, elektrowni, łączeniem i naprawą taśm, wykonywaniem montażu elementów na taśmach. W ramach umów Firma wykonuje również montaż badania techniczne węży i zaworów. Firma wykonuje projektowanie instalacji, montaż, odbiory techniczne.

b.

Firma posiada wyposażenie biura (meble, komputery, serwery, oprogramowanie pozwalające na prowadzenie i firmy, w szczególności wystawianie zamówień, urządzenia komunikacyjne).

c.

W ramach działalności przedsiębiorstwo ma zawarte umowy o rachunki bankowe, umowę z biurem rachunkowym, umowy na odbiór śmieci, dostawy gazu i energii, ubezpieczenia, internetu i telefonów.

d.

Rzeczy ruchome w magazynie to taśmy przenośnikowe, węże gumowe, przemysłowe i tworzywowe, końcówki metalowe, zawory i złącza szybkiego rozłączania.

e.

Wyposażenie warsztatu: prasy wulkanizacyjne do łączenia taśm przenośnikowych prasa hydrauliczna do zaciskania końcówek węży, kompresor, pompy ciśnieniowe, wciągarki ręczne i elektryczne narzędzia montażowe.

f.

Firma posiada ponadto dwa samochody dostawcze, 1 pickup do przewożenia produktów oraz dojazdu na wizyty montażowe i badania techniczne, 4 samochody osobowe do prowadzenia marketingu, sprzedaży.

g.

Firma posiada wieloletnie, długoterminowe umowy z głównymi dostawcami towarów, które w całości będą stanowiły wkład niepieniężny - jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa; z firmą D. na dostawy taśm przenośnikowych, z firmą T. na dostawy węży gumowych, przemysłowych, z dostawcą złącz zrywnych i zaworów i inne.

h.

Umowy na dostawy energii, gazu, odbiór śmieci, nieczystości, umowy z pracownikami, umowy z biurem rachunkowym, z firmami transportowymu, etc.

i.

Firma posiada zobowiązania długoterminowe, jak też zobowiązania krótkoterminowe, zakupy usług poddostawców, producentów końcówek metalowych, biur projektowych, warsztatów samochodowych, ubezpieczenia budynków i samochodów, zakup paliwa, poczta, usługi, komputerowe, kurierzy etc.

j.

Firma posiada zobowiązania do obsługi pogwarancyjnej, kontroli pracy dostarczonych urządzeń, te zobowiązania również zostaną przeniesione w ramach zorganizowanej struktury przedsiębiorstwa.

k.

Wszystkie opisane powyżej składniki, w szczególności wierzytelności i zobowiązania będą przeniesione na spółkę komandytową w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

I.

W ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa zamierza się przenieść ponadto całą strukturę zatrudnienia, środki pieniężne, w szczególności środki na rachunkach bankowych.

m.

Celem nowo powołanej spółki będzie utworzenie przedsiębiorstwa z zasięgiem globalnym na terenie całej Polsce, rozwój i rozszerzenie zakresu działalności, (np działalności projektowej, utworzenie oddziałów, wprowadzenie automatyzacji produkcji, powstanie nowego serwisu technicznego).

n.

Nowa spółka umożliwi wzmocnienie zarządzania, pozwoli na bardziej dynamiczne podejmowanie decyzji, lepszą organizację pracy oraz optymalizację odpowiedzialności za zobowiązania spółki osób fizycznych.

o.

Dzięki przeniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nowozakładana spółka będzie mogła samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie opisanym w pkt a). Firma po wyłączeniu z niej części przedsiębiorstwa praktycznie zaprzestanie prowadzenia działalności w dotychczasowym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).

2.

Czy wniesienie przez Wnioskodawczynię zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko podatnika:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W związku z powyższym, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest część przedsiębiorstwa spełniająca zarazem wszystkie poniższe przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* omawiane składniki są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, które samodzielnie realizowałoby powyższe zadania gospodarcze.

W związku z zawiązaniem przez Wnioskodawczynię spółki komandytowej doszłoby do przeniesienia wszystkich składników wymaganych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przejęte zostaną zobowiązania związane z danym kontraktem będącym w trakcie realizacji, dokumentacje księgowe oraz posiadane zezwolenia.

Jednocześnie w trybie art. 231 Kodeksu pracy zostaną przejęci pracownicy zatrudnieni w danym obiekcie, co stanowi możliwość nieprzerwanego kontynuowania działalności.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wyodrębnienie organizacyjne i finansowe oznacza, że część przedsiębiorstwa może mieć miejsce w jej strukturze organizacyjnej jako dział, wydział, oddział itp.

Dany zespół składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych taką funkcję spełnia. Ponadto samodzielność organizacyjna przejawia się w posiadaniu statusu zakładu pracy - możliwości zatrudniania pracowników. Warunkiem ustawodawcy jest także to, aby zespół ten mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Opisany zespół składników stanowi samodzielną jednostkę, którego zbycie pozwoli na kontynuowanie tego rodzaju działalności bez żadnych zmian organizacyjnych.

Wszystkie wymienione powyżej składniki pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach tworząc jeden zespół.

Wymóg taki określił Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu z dnia 23 lutego 1994 r. sygn. akt SA/Rz 1266/97 stwierdzając "Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego; przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, wtedy gdy w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą zbywcy."

Ad.2

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie przez Nią opisanego zespołu składników jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak zostało powyżej wykazane, w stanowisku podatnika do pytania 1, zespół składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, dlatego też wniesienie tych składników tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 lutego 2010 r. nr ITPP2/443-4/10/RS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek czy to prawa handlowego, czy to prawa cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu. Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko, co nie będąc pieniądzem, przedstawia jakąkolwiek wartość ekonomiczną mogącą się składać na kapitał zakładowy.

Za aport uważa się wkład niepieniężny wniesiony do spółki na pokrycie kapitału zakładowego, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Wniesienie wkładu wiąże się z przeniesieniem na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu, a więc także prawa własności, jeżeli przysługuje ono wnoszącemu aport.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aport.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest m.in. ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem, podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i montażu elementów oraz kompletnego wyposażenia w przemyśle paliwowo-chemicznym (taśmy transportowe, węże gumowe, złącza etc.). W przyszłości Wnioskodawczyni zamierza zawiązać spółkę komandytową, przenosząc na nią tytułem wkładu niepieniężnego - jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - składniki materialne i niematerialne w postaci: 1. rzeczy ruchomych znajdujących się w magazynie (taśmy przenośnikowe, materiały wulkanizacyjne, węże, okucia, zawory, złącza), 2. rzeczy ruchomych stanowiących wyposażenie warsztatu (urządzenia, sprzęty i narzędzia: prasy wulkanizacyjne, prasa hydrauliczna, narzędzia montażowe), 3. wózka widłowego niezbędnego do transportu na terenie firmy (rozładunek, załadunek towarów), 4. samochodów osobowych i dostawczych. Ponadto na spółkę komandytową Wnioskodawczyni zamierza przenieść także wieloletnie, długoterminowe umowy z głównymi dostawcami towarów, umowy na dostawy energii, gazu, odbiór śmieci, nieczystości, umowy z biurem rachunkowym, z firmami transportowymu, zobowiązania długo-i krótkoterminowe, zobowiązania do obsługi pogwarancyjnej, kontroli pracy dostarczonych urządzeń oraz całą strukturę zatrudnienia, środki pieniężne, w szczególności środki na rachunkach bankowych. Zespół składników majątkowych i niemajątkowych wnoszonych aportem stanowić będzie samodzielną jednostkę, kontynuującą działalność gospodarczą w zakresie handlu, montażu i serwisu urządzeń wykorzystywanych w przemyśle paliwowo-chemicznym. Firma po wyłączeniu z niej części nowopowstałego przedsiębiorstwa praktycznie zaprzestanie prowadzenia działalności w dotychczasowym zakresie.

Zatem, na co wskazuje Wnioskodawczyni, do spółki komandytowej przeniesione zostaną wszystkich składników wymaganych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przejęte zostaną zobowiązania związane z danym kontraktem będącym w trakcie realizacji, dokumentacje księgowe oraz posiadane zezwolenia.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawczyni, że przeniesienie składników materialnych i niematerialnych wyodrębnionych ze struktury organizacyjnej Wnioskodawczyni a związanych z działalnością w branży paliwowo-chemicznej na rzecz nowopowstałej spółki komandytowej, należy uznać za przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Będzie to majątek umożliwiający samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, składający się zarówno ze składników materialnych, jak i niematerialnych służących wykonywaniu działalności w powyższym zakresie. Składniki te w sensie funkcjonalnym, finansowym oraz organizacyjnym stanowią pewien zespół służący realizacji określonych zadań gospodarczych.

W konsekwencji powyższego wyodrębniony z majątku Wnioskodawczyni zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z przedmiotową działalnością posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tym samym spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z tym transakcję wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej należy uznać za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl