IPPP2/443-287/10-5/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-287/10-5/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 1 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28 lipca 2010 r. Nr IPPP2/443-287/10-3/IG do uzupełnienia wniosku, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ordynacji podatkowej w zakresie odpowiedzialności nabywcy za powstałe do dnia nabycia nieruchomości zaległości wobec Skarbu państwa związane z prowadzeniem działalności przez upadłego i podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług zakupu nieruchomości od syndyka masy upadłościowej oraz obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek -

jest prawidłowe w zakresie odpowiedzialności nabywcy za powstałe do dnia nabycia nieruchomości zaległości wobec Skarbu państwa związane z prowadzeniem działalności przez upadłego oraz podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług zakupu nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i

jest nieprawidłowe w zakresie obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzialności nabywcy za powstałe do dnia nabycia nieruchomości zaległości wobec Skarbu państwa związane z prowadzeniem działalności przez upadłego i podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług zakupu nieruchomości od syndyka masy upadłościowej oraz obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek uzupełniony pismem z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28 lipca 2010 r. Nr IPPP2/443-287/10-3/IG do uzupełnienia wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa B, zamierza nabyć od syndyka prawo własności gruntu wraz z własnością wielorodzinnego budynku mieszkalnego, z wielostanowiskowym garażem podziemnym. Ww. budynek został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, zaciągniętego w Banku przez, będącą aktualnie w upadłości likwidacyjnej, spółdzielnię mieszkaniową D.

Budynek został przekazany do użytkowania w 2004 r. Jest zamieszkały wyłącznie przez członków SM D, którzy posiadają spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych w tym budynku. Miejsca postojowe w wielostanowiskowym garażu podziemnym są przeznaczone do wyłącznego korzystania przez poszczególnych mieszkańców budynku. Postępowanie upadłościowe toczy się na podstawie ustawy z 28.02.2003 (tekst jednolity z dnia 2.10.2009 Dz. U. Nr 175, poz. 1361). Postanowienie Sądu Rejonowego, wydział gospodarczy, w sprawie ogłoszenia upadłości SM D. z dnia 20.05.2009. Sygnatura akt sądowych.

Członkami założycielami SM B. są wyłącznie mieszkańcy ww. budynku, będący jednocześnie członkami upadłej spółdzielni SM D. Członkowie SM B. poniosą w całości koszty nabycia nieruchomości od syndyka w częściach proporcjonalnych do powierzchni zajmowanych przez nich lokali. Po zrealizowaniu przez SM B. transakcji kupna nieruchomości od syndyka - zostanie przeprowadzona procedura ustanowienia przedmiotu odrębnej własności lokali mieszkalnych i udziału we współwłasności w wielostanowiskowym garażu podziemnym i udziału we współwłasności działki, na której został wybudowany budynek - co stanowić będzie podstawę do zawarcia indywidualnych aktów notarialnych ustanowienia odrębnej własności lokali.

Pomiędzy zakupem od syndyka, a podpisaniem ww. aktów notarialnych zostaną zawarte pomiędzy SM B, a członkami SM B, indywidualne umowy przyrzeczenia (ekspektatywy) ustanowienia prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych.

W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, że umowy ustanowienia lokatorskich praw do lokali mieszkalnych były podpisywane zasadniczo od grudnia 2004 r. do stycznia 2005 r. i są to typowe terminy dla budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy SM B. jako nabywca nieruchomości odpowiada za, powstałe do dnia nabycia nieruchomości, zaległości wobec Skarbu Państwa, związane z prowadzeniem działalności przez upadłego (np. ZUS, podatek od nieruchomości, itp.).

2.

Czy zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym z wielostanowiskowym garażem podziemnym od syndyka masy upadłościowej objęty będzie podatkiem VAT.

3.

Czy obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje w przypadku ustanowienia przez SM B. prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek.

Zdaniem Wnioskodawcy,

1.

Nabywca nieruchomości w postępowaniu upadłościowym nie ponosi odpowiedzialności za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe i inne upadłego, zgodnie z art. 313 ust. 1 ustawy z dnia 22.02.2003 prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

2.

a) budynek

Nabywca nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z wielostanowiskowym garażem podziemnym i prawem własności do gruntu jest zwolniony z podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z podatku dostawę budynków i ich części z wyjątkiem gdy, dostawa jest dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku lub jego części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

2. b) garaż

Garaż podziemny wielostanowiskowy jest częścią budynku.

2. c) grunt

W przypadku budynków trwale związanych z gruntem nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

3. Obowiązek podatkowy nie powstaje. Dostawa części budynku (lokali mieszkalnych i udziałów w wielostanowiskowym garażu) nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia (budynek został przekazany do użytkowania w 2004 r.), a zatem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 jest zwolniona od podatku od towarów i usług. W przypadku dostawy budynków trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5). Ustanowienie prawa do współwłasności gruntu jest zatem również zwolnione od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie odpowiedzialności nabywcy za powstałe do dnia nabycia nieruchomości zaległości wobec Skarbu państwa związane z prowadzeniem działalności przez upadłego oraz podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług zakupu nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i nieprawidłowe w zakresie obowiązku podatkowego w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokali, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek.

Ad.1

Zgodnie z art. 112 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) - nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.

Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zakres odpowiedzialności nabywcy nie obejmuje:

1.

należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1;

2.

odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania, o którym mowa w art. 107 § 2 pkt 3, powstałych po dniu nabycia.

Przepisu § 4 nie stosuje się do nabywców będących małżonkami lub członkami rodziny podatnika, o których mowa w art. 111 § 3.

Nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu, o którym mowa w art. 306g.

Nabywca odpowiada również za zaległości podatkowe i inne należności zbywcy, wymienione w art. 107 § 2 pkt 2-4, z zastrzeżeniem § 4 pkt 2, powstałe po dniu wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 306g, a przed dniem nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jeżeli od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia upłynęło więcej niż 30 dni.

Natomiast art. 112a stanowi, że przepisu art. 112 nie stosuje się do nabycia w postępowaniu egzekucyjnym oraz upadłościowym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć od syndyka prawo własności gruntu wraz z własnością wielorodzinnego budynku mieszkalnego, z wielostanowiskowym garażem podziemnym należącego dotychczas do innej spółdzielni mieszkaniowej. Wynika z tego, że nabycie odbędzie się w postępowaniu upadłościowym, więc Wnioskodawca nie będzie odpowiadał za powstałe do dnia nabycia nieruchomości, zaległości wobec Skarbu Państwa, związane z prowadzeniem działalności przez upadłego. W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Artykuł 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast art. 2 pkt 14 ustawy stanowi, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku budynków trwale związanych z gruntem nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć od syndyka prawo własności gruntu wraz z własnością wielorodzinnego budynku mieszkalnego, z wielostanowiskowym garażem podziemnym należącego dotychczas do innej spółdzielni mieszkaniowej.

Budynek został przekazany do użytkowania w 2004 r. Jest zamieszkały wyłącznie przez członków SM D, którzy posiadają spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych w tym budynku. Miejsca postojowe w wielostanowiskowym garażu podziemnym są przeznaczone do wyłącznego korzystania przez poszczególnych mieszkańców budynku. Budynek został zasiedlony na przełomie 2004/2005 r. W związku z tym planowana dostawa budynku odbędzie się po pierwszym jego zasiedleniu (w rozumieniu ustawy o VAT) i od tego zasiedlenia minęły ponad 2 lata.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy, iż zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym z wielostanowiskowym garażem podziemnym od syndyka masy upadłościowej, będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług należy uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Natomiast art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

a.

ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,

b.

przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 29 ust. 8 ustawy jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu tego przekształcenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że członkowie SM B. poniosą w całości koszty nabycia nieruchomości w częściach proporcjonalnych do powierzchni zajmowanych przez nich lokali. Po zrealizowaniu przez SM B. transakcji kupna nieruchomości od syndyka zostanie przeprowadzona procedura ustanowienia przedmiotu odrębnej własności lokali mieszkalnych i udziału we współwłasności w wielostanowiskowym garażu podziemnym i udziału we współwłasności działki, na której został wybudowany budynek - co stanowić będzie podstawę do zawarcia indywidualnych aktów notarialnych ustanowienia odrębnej własności lokali. W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, że umowy ustanowienia spółdzielczych lokatorskich praw do lokali mieszkalnych były podpisywane zasadniczo od grudnia 2004 r. do stycznia 2005 r. i są to typowe terminy dla budynku.

W związku z tym należy stwierdzić, że wpłaty mieszkańców na rzecz Wnioskodawcy związane z ustanowieniem odrębnej własności lokali mieszkalnych, udziału we współwłasności w wielostanowiskowym garażu podziemnym i udziału we współwłasności działki będą podlegały podatkowi od towarów i usług, i u Wnioskodawcy wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu ich otrzymania i wykazania w składanych deklaracjach VAT. Jednakże należy zauważyć, że opisane wpłaty członków spółdzielni będą dokonywane po upływie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokatach lokali mieszkalnych.

Artykuł 43 ust. 7 ustawy stanowi, że zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8. Przypadek, o którym mowa w art. 29 ust. 8 w niniejszej sprawie nie występuje (upływ 5 lat), więc w stosunku do wpłat mieszkańców dotyczących ustanowienia przez Wnioskodawcę odrębnej własności lokali mieszkalnych, praw współwłasności w wielostanowiskowym garażu pod budynkiem oraz praw współwłasności działki, na której zlokalizowany jest budynek, wystąpi obowiązek podatkowy w momencie ich otrzymania przez Wnioskodawcę. Wpłaty te będą jednak korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy, iż w opisanej sprawie obowiązek podatkowy nie powstanie należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl