IPPP2/443-277/12-4/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-277/12-4/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.), uzupełnione w dniu 4 czerwca 2012 r. (data wpływu 6 czerwca 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-277/12-2/MM z dnia 24 maja 2012 r. (skutecznie doręczonym w dniu 29 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku uiszczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uiszczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 24 maja 2012 r. znak IPPP2/443-277/12-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Urzędzie Skarbowym. Przedmiotem sprzedaży był lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 47 m#178; usytuowany na III piętrze budynku wielorodzinnego.

W w.w lokalu nie była prowadzona działalność gospodarcza tzn. nie był on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Do ww. lokalu mieszkalnego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu wygasło z uwagi na śmierć osoby uprawnionej, w wyniku czego lokal ten stał się lokalem z tzw. "odzysku" dla Spółdzielni.

Zgodnie z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych z późn. zmianami, osoby uprawnione uzyskały prawo zwrotu wkładu w wysokości wartości rynkowej lokalu, który Spółdzielnia uzyskała przy sprzedaży przedmiotowego lokalu w drodze przetargu. Lokal ten był przedmiotem umowy najmu na cele mieszkaniowe w okresie od 28 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Spółdzielnia nie poniosła wydatków na ulepszenie lokalu mieszkalnego i nie występowała o korekty podatku z tytułu nakładów. W sporządzonym akcie notarialnym z dnia 1 sierpnia 2011 r. zawartym pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową małż. Przysowa oraz przedmiotem umowy była sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 51, który został wybudowany w roku 1970 i oddany do eksploatacji w m-cu IV I970 roku.

Wydatki jakie Wnioskodawca poniósł na ulepszenie budynku nie przekroczyły 30% wartości początkowej obiektu / Wnioskodawca nie dokonywał z tego tytułu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym sprzedaż tego lokalu winna być zwolniona z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane pismem z dnia 4 czerwca 2012 r.):

Czy w przypadku ustalenia przez notariusza w akcie notarialnym sprzedaży przez Spółdzielnię Mieszkaniową lokalu mieszkalnego podatku VAT od tej sprzedaży, a która to sprzedaż zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż sprzedawany lokal stanowi lokal tzw. z "odzysku" i zwolnienie od podatku w przypadku jego sprzedaży nie podlega wyjątkom określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b cyt. ustawy, naliczony podatek VAT należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego, a następnie ubiegać się o jego zwrot jako podatek nienależny, czy też można zaniechać jego odprowadzenia.

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane pismem z dnia 4 czerwca 2012 r.):

Spółdzielnia Mieszkaniowa stoi na stanowisku, iż w przypadku bezpodstawnego omyłkowego naliczenia podatku VAT w akcie notarialnym od sprzedaży zwolnionej z tego podatku, wskazany w akcie notarialnym podatek nie podlega odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego, gdyż jest nienależny, szczególnie w sytuacji, gdy sprzedaż nie jest dokumentowana fakturą VAT, zaś cena wskazana w akcie notarialnym łącznie z nieprawidłowo naliczonym podatkiem VAT stanowi wartość rynkową spółdzielczego prawa do lokalu podlegającą zwrotowi osobom uprawnionym na podstawie art. 11 ust. 2#185; ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy o VAT ustawodawca określił, co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) po wybudowaniu lub ulepszeniu powyżej 30% wartości początkowej nieruchomości do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem, bowiem zarówno sprzedaż, dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będąc czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT nabył w wyniku śmierci osoby uprawnionej lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego usytuowanego w budynku wielorodzinnym. W sierpniu 2011 r. dokonał sprzedaży tego lokalu na rzecz osób fizycznych. W ww. lokalu nie była prowadzona działalność gospodarcza tzn. nie był on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Lokal ten był przedmiotem umowy najmu na cele mieszkaniowe w okresie od 28 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Spółdzielnia nie poniosła wydatków na ulepszenie lokalu mieszkalnego i nie występowała o korekty podatku z tytułu nakładów. Wydatki jakie Wnioskodawca poniósł na ulepszenie budynku nie przekroczyły 30% wartości początkowej obiektu. Zainteresowany nie dokonywał z tego tytułu obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego objęta była zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem spełnione zostały warunki, o których mowa w tym przepisie. Przedmiotowy lokal został po raz pierwszy zasiedlony, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, w styczniu 2009 r. w wyniku zawarcia umowy najmu na cele mieszkaniowe - wówczas bowiem nastąpiło oddanie tego lokalu do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem należy uznać, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem (styczeń 2009 r.), a dokonaną dostawą (sierpień 2011 r.) upłynął okres co najmniej dwóch lat.

W konsekwencji zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że w przypadku omyłkowego naliczenia podatku VAT w akcie notarialnym dokumentującym sprzedaż tego lokalu wskazany w akcie podatek nie podlega odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego, bowiem przedmiotowa sprzedaż była zwolniona z podatku VAT, co spowodowało, że Zainteresowany nie był zobowiązany do uiszczenia podatku z tego tytułu.

Końcowo stwierdzić należy, że przedmiotem merytorycznej analizy nie była kwestia prawidłowości w sposobie dokumentowania przedmiotowej sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz ustalenia ceny sprzedaży stanowiącej wartość rynkową lokalu mieszkalnego, bowiem nie stanowiło to przedmiotu interpretacji - Wnioskodawca w tym zakresie nie zadał pytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl