IPPP2/443-237/09-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-237/09-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości do dnia 30 listopada 2009 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości do dnia 30 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała w 2006 r. jednorodzinny budynek mieszkalny z zamiarem jego sprzedaży. Przy budowie dokonywała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony prowadząc w 100% działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W roku 2006 nie udało się Spółce sprzedać tej nieruchomości. Od dnia 1 czerwca 2006 r. wynajęto część nieruchomości na cele mieszkalne czyli na działalność zwolnioną z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Z dniem 1 grudnia 2007 pozostała część domu została wynajęta na cele działalności gospodarczej czyli wystąpił wynajem podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do dnia dzisiejszego budynek jest przedmiotem wynajmu zwolnionego i opodatkowanego podatkiem VAT. Jednocześnie cały czas zamiarem Spółki jest sprzedaż tej nieruchomości, która jest w ofercie kilku agencji nieruchomości.

W związku z nowelizacją od 1 grudnia 2008 r. ustawy o podatku od towarów i usług (nowelizacja z 7 listopada 2008 r.- Dz. U. Nr 209, poz. 1320) powstała wątpliwość czy sprzedaż opisanej wyżej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie zmienionego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług czy takie zwolnienie nie będzie miało zastosowania przy zbyciu tej nieruchomości. Wątpliwości jakie ma Spółka dotyczą określenia momentu tzw. " pierwszego zasiedlenia" zdefiniowanego w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 14. Prawidłowe ustalenie momentu pierwszego zasiedlenia będzie miało decydujący wpływ na to czy sprzedaż domu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na to kto będzie nabywcą nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy w opisanej sytuacji sprzedaż nieruchomości do dnia 30 listopada 2009 r. będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, bo będzie to sprzedaż traktowana jako sprzedaż przed upływem dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia.

Zdaniem Wnioskodawcy: zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w brzmieniu od 1 grudnia 2008 r. do pierwszego zasiedlenia dochodzi w wyniku oddania obiektu do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi tylko w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W przypadku nieruchomości, która jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację, czynność opodatkowana dotycząca tej nieruchomości nastąpiła dopiero w dniu 1 grudnia 2007 r. w związku z tym dopiero w tej dacie nastąpiło pierwsze zasiedlenie i od tej daty należy liczyć dwuletni okres po upływie, którego sprzedaż może być zwolniona z podatku VAT. W związku z tym sprzedaż tego budynku do 30 listopada 2009 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jaki i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku:

* dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

* dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (art. 43 ust. 1 pkt 10a).

Z powyższych uregulowań wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest co do zasady zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Jednakże taka dostawa podlega również zwolnieniu, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki:

1.

sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu oraz

2.

sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy podstawowe znaczenie ma wyjaśnienie terminu "pierwsze zasiedlenie".

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać jednorodzinny budynek mieszkalny, którego w ramach działalności gospodarczej wybudował w 2006 r. Od 1 czerwca 2006 r. wynajęto część nieruchomości na cele mieszkaniowe (działalność zwolniona), a z dniem 1 grudnia 2007 r. wynajęto pozostałą część domu na cele działalności gospodarczej (działalność opodatkowana).

A zatem należy stwierdzić, że wynajem budynku (jego części) po wybudowaniu, z dniem 1 grudnia 2007 r. stanowiło oddanie do użytkowania pierwszemu użytkownikowi w wyniku czynności podlegającej opodatkowaniu, a więc stanowiło pierwsze zasiedlenie. Zatem sprzedaż budynku, która będzie miała miejsce do dnia 30 listopada 2009 r. odbywać się będzie po jego pierwszym zasiedleniu.

W związku z powyższym, w świetle przedstawionych okoliczności oraz powołanych przepisów stwierdzić należy, że przedmiotowa dostawa nieruchomości na dzień 30 listopada 2009 r. nie będzie korzystała ze zwolnienia, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim, oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku do dnia 30 listopada 2009 r. nie upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Nie zostaną też spełnione przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy o podatku od towarów i usług. A więc sprzedaż nieruchomości do dnia 30 listopada 2009 r. będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl