IPPP2/443-217/09-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-217/09-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu obciążenia przez leasingodawcę spółkę leasingobiorcę dodatkowymi kosztami i opłatami wynikającymi z umowy leasingu finansowego (w tym odsetkami), w zakresie zobowiązania do rozliczenia podatku VAT z tytułu obciążenia leasingobiorcy kosztami dodatkowymi dotyczącymi realizacji umowy leasingu finansowego w związku ze zgłoszeniem o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oraz określenia czy usługa finansowa polegająca na przejściowym finansowaniu przez leasingodawcę kwoty podatku VAT wykazanej w fakturze z dnia 30 czerwca 2008 r. wystawionej na leasingobiorcę w zamian za ustalone przez strony wynagrodzenie w postaci odsetek jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu obciążenia przez leasingodawcę spółkę leasingobiorcę dodatkowymi kosztami i opłatami wynikającymi z umowy leasingu finansowego (w tym odsetkami), w zakresie zobowiązania do rozliczenia podatku VAT z tytułu obciążenia leasingobiorcy kosztami dodatkowymi dotyczącymi realizacji umowy leasingu finansowego w związku ze zgłoszeniem o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz określenia czy usługa finansowa polegająca na przejściowym finansowaniu przez leasingodawcę kwoty podatku VAT wykazanej w fakturze z dnia 30 czerwca 2008 r. wystawionej na leasingobiorcę w zamian za ustalone przez strony wynagrodzenie w postaci odsetek jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka R. z siedzibą w Austrii nabyła od spółki szwajcarskiej maszynę, którą następnie oddała do korzystania spółce A w ramach umowy leasingu finansowego, traktowanego jako dostawa towaru na gruncie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Wydanie towarów w ramach umowy leasingu finansowego nastąpiło dnia 23 czerwca 2006 r. po montażu maszyny na terenie hali produkcyjnej znajdującej się na terytorium Polski, należącej do spółki A. W momencie dostawy towaru zarówno A jak i R były zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT w Polsce. Dnia 30 czerwca 2008 r. R wystawiła z tytułu dostawy towaru fakturę VAT ze stawką 22%. Zgodnie z umową leasingu finansowego wszystkie dodatkowe koszty nie uwzględnione w kosztach zakupu ponosi leasingobiorca. Powyższa zasada rozliczania kosztów wynika również z Ogólnych Warunków Umów - koszty, które powstają w związku z zawarciem, zmianą i realizacją umowy, a które nie zostały uwzględnione w kosztach nabycia - ponosi leasingobiorca. Powyższe oznacza, że R może w czasie trwania umowy leasingu obciążać spółkę A dodatkowymi kosztami i opłatami związanymi z przedmiotem umowy leasingu. Umowa leasingu finansowego zawarta pomiędzy R i A przewiduje dodatkowo, że jeżeli leasingobiorca nie będzie mógł rozliczyć podatku naliczonego niezwłocznie poprzez samonaliczenie i odliczenie VAT, podatek VAT zostanie przejściowo sfinansowany przez leasingodawcę. Sfinansowana kwota VAT w pełnej wysokości wynikająca z faktury wystawionej przez R stanie się wymagalna niezwłocznie po zwrocie podatku naliczonego VAT spółce A przez organy podatkowe, jednak najpóźniej w 6 miesięcy po zapłacie VAT przez leasingodawcę. Z tytułu przejściowego finansowania zostaną naliczone przez leasingodawcę odsetki.

Dnia 30 stycznia 2009 r. R złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (formularz VAT-Z) w celu wykreślenia jej z rejestru przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnika VAT.

Pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) Strona uzupełniła przedmiotowy wniosek o stosowny dokument wskazujący umocowanie osób podpisanych na pełnomocnictwie, do samodzielnego działania w imieniu Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu obciążenia przez R (leasingodawcę) spółki A (leasingobiorcy) dodatkowymi kosztami i opłatami wynikającymi z umowy leasingu finansowego, w tym odsetkami, powstałymi po wydaniu towaru w ramach umowy leasingu finansowego, powstaje w momencie powstania (poniesienia) tych kosztów przez R, czy też koszty te powinny być wliczone do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towaru udokumentowanej fakturą VAT z dnia 30 czerwca 2008 r.

2.

Czy R, po złożeniu zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w związku z obciążeniem spółki A kosztami dodatkowymi dotyczącymi realizacji umowy leasingu finansowego, powstałymi po wydaniu towaru w ramach tej umowy.

3.

Czy usługa finansowa polegająca na przejściowym finansowaniu przez R kwoty podatku VAT wykazanej w fakturze z dnia 30 czerwca 2008 r. wystawionej na A w zamian za ustalone przez strony wynagrodzenie w postaci odsetek jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie 1

Obciążenie leasingobiorcy dodatkowymi kosztami i opłatami, które powstają po wydaniu towaru w ramach umowy leasingu finansowego, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT na bieżąco, tzn. wraz z ponoszeniem tych kosztów przez R bądź ich naliczaniem - w przypadku odsetek. Odsetki z tytułu finansowania przez R kwoty podatku VAT wynikającej z faktury wystawionej dnia 30 czerwca 2008 r. powinny być traktowane dla celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jako wynagrodzenie z tytułu usługi pośrednictwa finansowego. Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług powstaje nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT). Podstawą opodatkowania jest obrót, przez który rozumie się kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Koszty ponoszone przez R w związku z realizacją umowy leasingu finansowego ponoszone po wydaniu przedmiotu leasingu przenoszone są na leasingobiorcę i stają się należne w momencie ich obciążenia.

Zgodnie z umową leasingu finansowego cenę zakupu stanowi wartość kosztów nabycia przedmiotu umowy wraz z wszystkimi kosztami dodatkowymi. Z Ogólnych Warunków Umów, będących integralną częścią umowy leasingu zawartej między R i A, wynika, że pod pojęciem kosztów nabycia należy rozumieć wszystkie koszty, które poniesie leasingodawca na dostarczenie i ewentualny montaż przedmiotu leasingu. Ponadto w umowie leasingu finansowego postanowiono, że wszystkie dodatkowe koszty nieuwzględnione w kosztach zakupu ponosi leasingobiorca. Powyższa zasada rozliczania kosztów wynika również z Ogólnych Warunków Umów - koszty, które powstają w związku z zawarciem, zmianą i realizacją umowy, a które nie zostały uwzględnione w kosztach nabycia - ponosi leasingobiorca.Z powyższych zapisów umowy jasno wynika, że do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towaru, którą jest oddanie maszyny do korzystania leasingobiorcy, dolicza się jedynie te koszty dodatkowe, które są związane z dostarczeniem i montażem przedmiotu leasingu. Pozostałymi kosztami dodatkowymi związanymi z realizacją umowy leasingu finansowego, w tym odsetkami z tytułu finansowania kwoty podatku VAT, powstałymi po przekazaniu maszyny do używania powinna być obciążona spółka A. w ramach odrębnego rozliczenia. Stanowisko przedstawione przez pełnomocnika spółki R jest zgodne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 27 października 1993 r. (sygn.: C281/1991). Zgodnie z tezą ww. wyroku "artykuł 13 (B) (d) (1) VI Dyrektywy (77/388) należy interpretować w taki sposób, aby dostawca towarów lub usługodawca, który odracza klientowi termin płatności w zamian za odsetki, był traktowany jak podmiot udzieIający klientowi kredytu (w rozumieniu tego przepisu) będącego transakcją zwolnioną z opodatkowania. Jeśli jednak dostawca towarów lub usługodawca odracza swojemu klientowi termin płatności ceny w zamian za odsetki jedynie do momentu dostawy towarów lub wykonania usługi, odsetki te nie stanowią wynagrodzenia z tytułu udzielenia kredytu, lecz część wynagrodzenia za dostarczone towary lub wykonane usługi w rozumieniu artykułu 11 (A) (1) (a) VI Dyrektywy"

Regulacja z artykułu 13 (B) (d) (1) VI Dyrektywy (77/388) jest zawarta w art. 135 ust. 1 lit. b) obowiązującej obecnie dyrektywy 2006/112WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. Powyższy wyrok wskazuje na to, że wszelkie koszty powstałe po dostawie towaru przez R nie powinny być traktowane jako część wynagrodzenia za dostarczony towar, ale jako wynagrodzenie za odrębną usługę. Koszty te powstają bowiem i są należne po dostawie towaru. Nie mogą one zatem podwyższać podstawy opodatkowania w związku z dostawą towaru, ponieważ ich wysokość w dniu dostawy towaru nie była znana i koszty te nie były na ten dzień należne (wymagalne). W odniesieniu do dodatkowych kosztów obciążanych po dostawie towaru w ramach umowy leasingu finansowego obowiązek podatkowy powstaje zatem na bieżąco tj. w momencie wykonania świadczeń, z którymi te koszty się wiążą bądź - w przypadku odsetek - w momencie ich naliczenia. Nie wymaga korekt ani faktura wystawiona na dostawę towaru w ramach leasingu finansowego ani podstawa opodatkowania ustalona na dzień wydania towaru,

Pytanie 2

W związku ze złożeniem przez R dnia 30 stycznia 2009 r., zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, R nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT po dniu złożenia ww. zgłoszenia w związku z obciążeniem spółki A kosztami dodatkowymi dotyczącymi realizacji umowy leasingu finansowego.

Spółka R nie ma siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, dnia 30 stycznia 2009 r. złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu nabycia usług świadczonych przez R, w tym z tytułu obciążenia leasingobiorcy kosztami dodatkowymi związanymi z realizacją umowy leasingu finansowego po dniu złożenia przez R ww. zgłoszenia będzie A na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Pytanie 3

Usługa świadczona przez R na rzecz A polegająca na przejściowym finansowaniu kwoty podatku VAT wykazanej w fakturze z dnia 30 czerwca 2008 r. w zamian za ustalone przez strony wynagrodzenie w postaci odsetek jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jako usługa pośrednictwa finansowego. Stanowisko przedstawione przez pełnomocnika spółki R jest zgodne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 27 października 1993 r. (sygn: C281/1991). Zgodnie z tezą ww. wyroku artykuł 13 (B) (d) (1) VI Dyrektywy (77/388) należy interpretować w taki sposób, aby dostawca towarów lub usługodawca, który odracza klientowi termin płatności w zamian za odsetki, był traktowany jak podmiot udzielający klientowi kredytu (w rozumieniu tego przepisu) będącego transakcją zwolnioną z opodatkowania. Jeśli jednak dostawca towarów lub usługodawca odracza swojemu klientowi termin płatności ceny w zamian za odsetki jedynie do momentu dostawy towarów lub wykonania usługi, odsetki te nie stanowią wynagrodzenia z tytułu udzielenia kredytu, lecz część wynagrodzenia za dostarczone towary lub wykonane usługi w rozumieniu artykułu 11 (A) (1) (a) VI Dyrektywy.

Regulacja z artykułu 13 (8) (d) (1) VI Dyrektywy (77/388) jest zawarta w art. 135 ust. 1 lit. b) obowiązującej obecnie dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r.

Z umowy zawartej pomiędzy stronami wynika, że R odroczy A termin płatności podatku VAT wykazanego na fakturze z tytułu dostawy maszyny w ramach umowy leasingu finansowego w zamian za odsetki. Odsetki z tytułu finansowania będą należne za okres po dostawie towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl