IPPP2/443-212/10-4/JW - Prawo spółdzielni mieszkaniowej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-212/10-4/JW Prawo spółdzielni mieszkaniowej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010 r. (data wpływu 14 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 9 czerwca 2010 r. znak IPPP2/443-212/10-2/JW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa zwana dalej Spółdzielnią jest prywatną własnością jej członków. Celem Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, przez budowę i przeniesienie własności domów jednorodzinnych na ich rzecz. Czas trwania Spółdzielni jest określony i trwa do czasu wykonania zadania inwestycyjnego przy ul. K. zakończonego przeniesieniem prawa własności domów na członków Spółdzielni.

Przedmiotem działalności Spółdzielni jest: budowanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia własności na rzecz członków Spółdzielni poprzedzone nabyciem gruntu pod inwestycję, udzielanie pomocy członkom Spółdzielni w budowie przez nich domów jednorodzinnych w zakresie organizacyjnym, architektonicznym oraz w celu uzyskania finansowania na własny rachunek. Członkami Spółdzielni mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

Spółdzielnia zawiera umowę o budowę domu jednorodzinnego, która zobowiązuje Spółdzielnię i Członka do zawarcia, po wybudowaniu domu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego domu oraz zawiera w szczególności następujące postanowienia:

* zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego dom jednorodzinny przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie,

* określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy domu jednorodzinnego,

* określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy domu jednorodzinnego,

* określenie rodzaju, położenia i powierzchni domu jednorodzinnego oraz pomieszczeń do niego przynależnych,

* sposób dokonania rozliczeń po zakończeniu budowy domu, w szczególności rozliczenia kosztów wspólnych dla całej inwestycji,

* inne postanowienia w zależności od dokonanych uzgodnień, a w szczególności dotyczące:

* - rodzaju własności gruntu, na którym usytuowany jest dom,

* - terminów wpłat wkładu budowlanego,

* - terminu ostatecznego rozliczenia kosztów budowy domu,

* - terminu ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności domu.

Spółdzielnia chce nabyć grunt od osób fizycznych, które wystawią z tego tytułu fakturę z 22% podatkiem VAT. Spółdzielnia jest podatnikiem VAT, która z tytułu wybudowania ww. domów zamierza zastosować opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wg 7% stawki. Spółdzielcy będą wpłacać części wkładu budowlanego do Spółdzielni odpowiadającemu wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie, to wpłaca wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia będzie miała prawo do odliczenia 22% VAT z tytułu zakupionego gruntu.

Zdaniem Wnioskodawcy, gdy Spółdzielnia nabędzie grunt od podatnika VAT zapłaci za grunt cenę plus 22% VAT. Wpłata części wkładu budowlanego do Spółdzielni jest zawsze obarczona VAT. Jeśli Spółdzielca wpłaca część wkładu budowlanego odpowiadającego wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie, to wpłaca wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT. Reasumując Spółdzielnia ma naliczone 7% VAT i ma do odliczenia 22% VAT zapłacone od nabycia gruntu. Nadwyżka podlega zwrotowi na rachunek bankowy. Spółdzielnia może odliczyć 22% VAT pomimo tego, że będzie dokonywała sprzedaży z 7% VAT. W omawianym stanie faktycznym Spółdzielnia będzie miała prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupionego gruntu. Spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczynające realizację zadań inwestycyjnych, na przykład realizację budowy domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą, mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od poczynionych inwestycji. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu inwestycji na rzecz nabywców poszczególnych lokali mieszkalnych Spółdzielnia ustanawia tytuły prawne do lokali w zamian za wnoszony wkład budowlany. W związku z tym nabywcy lokali wpłacają na poczet lokalu zaliczki, które podlegają opodatkowaniu i powinny być wykazywane w składanych przez Spółdzielnię deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7. Efektem końcowym rozpoczętej inwestycji będzie powstanie budynku (środka trwałego). Oznacza to, że traktowane jako opodatkowana dostawa, ustanowienie tytułu prawnego do poszczególnych lokali, będzie skutkowało możliwością odliczenia VAT naliczonego w kosztach budowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl zaś postanowień art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia jest prywatną własnością jej członków. Celem Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin. Czas trwania Spółdzielni jest określony i trwa do czasu wykonania zadania inwestycyjnego. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest budowanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia własności na rzecz członków Spółdzielni poprzedzone nabyciem gruntu pod inwestycję. Spółdzielnia chce nabyć grunt od osób fizycznych, które wystawią z tego tytułu fakturę z 22% podatkiem VAT. Spółdzielnia jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca z tytułu wybudowania ww. domów zamierza zastosować opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wg 7% stawki. Spółdzielcy będą wpłacać części wkładu budowlanego do Spółdzielni odpowiadającemu wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie (wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT).

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary (grunty) i usługi. Spółdzielnia będzie wykonywać czynności opodatkowane podatkiem VAT polegające na sprzedaży domków jednorodzinnych, a więc będzie istniał związek dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym Spółdzielni Mieszkaniowej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów (gruntów) i usług. Tym samym Strona ma prawo do odliczenia 22% podatku VAT z tytułu nabycia gruntu pod budowę domów jednorodzinnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl