IPPP2/443-202/10-4/JW - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-202/10-4/JW Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 2 czerwca 2010 r. sygn. IPPP2-443-202/10-2/JW, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

E. Spółka z o.o. jest Spółką deweloperską wchodzącą w skład Grupy Handlowej M. Specjalizuje się w usługach deweloperskich oraz zarządzaniu nieruchomościami M, m.in. wyszukuje i kupuje nieruchomości, na których później powstają obiekty handlowe wnioskującej Spółki. W 2007 r. Spółka nabyła dwie nieruchomości po byłej cukrowni. Nieruchomości te były zabudowane budynkami (budynek magazynowy, budynek wagowy) oraz budowlami (utwardzony teren za pomocą płyt betonowych tzw. trylinek, słupy oświetleniowe itp. infrastruktura towarzysząca).

Od powyższych budynków i budowli Spółka odprowadza stosownie opłaty na rzecz gminy. Na chwilę obecną przedmiotowa nieruchomość została podzielona geodezyjnie na wiele odrębnych działek. Na jednej z nich Spółka wybudowała supermarket, który jest przedmiotem umowy najmu i prowadzona jest w nim działalność gospodarcza w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej. Pozostałe działki w przyszłości mają zostać sprzedane, zaś Spółka na chwilę obecną prowadzi negocjacje handlowe wśród potencjalnych nabywców. Z uwagi na rozległość terenu z części poszczególnych działek wydzielono także geodezyjnie odrębne działki pod drogi wewnętrzne stanowiące dojazd z poszczególnych nieruchomości do pobliskiej drogi publicznej. Zatem potencjalny nabywca stając się właścicielem konkretnej działki nabędzie także udział w nieruchomości będącym w swojej istocie utwardzoną drogą wewnętrzną, a bez której byłby pozbawiony dojazdu do swojej nieruchomości.

Na tle opisanego wyżej stanu faktycznego rodzą się istotne wątpliwości natury podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży działek wraz z udziałem we współwłasności do innych działek stanowiących dojazd do nieruchomości, sprzedaż taką traktować należy jako dostawę towarów czy jako sprzedaż usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki sprzedaż wyżej opisanych nieruchomości należy rozpatrywać w kategorii dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej ustawa lub ustawa o VAT. Ponieważ nieruchomości, o których mowa są zabudowane (plac utwardzony za pomocą płytek betonowych tzw. trylinek) w niniejszym stanie faktycznym może mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowi temu podlega odpłatna dostawa towarów odplatane świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei art. 7 ust. 1 stanowi, że przez dostawę towarów o której mowa wyżej należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W art. 2 pkt 6 zawarto definicję towaru, zgodnie z którą towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. We wskazanej wyżej definicji jest także mowa o częściach budynków i budowli, co pozwala wysnuć wniosek, że część budynku i budowli jest towarem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

W ujęciu cywilistycznym istotą umowy sprzedaży jest to, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z kolei art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) definiuje rzeczy jako przedmioty materialne.

W przypadku zbycia udziału w nieruchomości należy przyjąć, że potencjalny nabywca może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Warto jednak zauważyć, że istnieją również opinie odmienne od tej, jaką zaprezentowano powyżej, a mianowicie, że sprzedaż udziału we współwłasności należy traktować w kategorii świadczenia usług. Z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że przez świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT rozumieć należy również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Należy jednak pamiętać, że udział jest prawem majątkowym podlegającym swobodnemu obrotowi. Jest to prawo zbywalne. Zbyciem udziału jest więc przeniesienie prawa na inny podmiot. Przeniesienie udziału może mieć miejsce zarówno poprzez jego sprzedaż (na podstawie umowy sprzedaży), jak i zamianę, darowiznę itp., a także poprzez wniesienie udziału jako aportu.

Uznanie, iż sprzedaż udziału w rzeczy przez jedynego właściciela stanowić będzie sprzedaż prawa majątkowego, nie zaś sprzedaż rzeczy nie wydaje się zatem uzasadnione.

Ponadto w świetle definicji powołanej w art. 2 ust. 6 powołanej ustawy, sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego niniejszej sprawy należy stwierdzić, że skoro sprzedaż udziału przez współwłaściciela jest traktowana, jako sprzedaż towarów, to tym bardziej analogicznie należy potraktować sprzedaż udziału przez właściciela nieruchomości - a takim jest na chwilę obecną jest wnioskująca Spółka.

Ponadto przy sprzedaży części nieruchomości w grę wchodzi prawo do dysponowania nią jak właściciel. To, czy prawo dotyczy całości, czy tylko części nieruchomości, nie powinno mieć w tej sprawie znaczenia.

Należy też zauważyć, że Spółka transakcję nabycia przedmiotowej nieruchomości traktowała, jako nabycie towarów.

Stąd też - w ocenie Spółki - nie znajduje uzasadnienia pogląd zgodnie z którym odsprzedaż części nieruchomości przeznaczonych na drogi dojazdowe do poszczególnych nieruchomości, a których nabycie następuje razem z działkami należałoby traktować w odmienny sposób.

Powyższe potwierdzają także interpretacje organów podatkowych w podobnych sprawach. Przykładowo w interpretacji z dnia 07.10. 2005 r. (PPII 443/1/322/224/05) stwierdzono, iż: "właściciel udziału jest równocześnie właścicielem części ułamkowej wspólnego prawa, (...) Zatem prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przeniesione zostało na rzecz każdego z współwłaścicieli". Podobnie Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z dnia 21 lipca 2008 r. nr IPPP1-443-982/08-2/IZ uznając za prawidłowe stanowisko podatnika stwierdził, że "sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości traktowana jest, jako dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT".

Mając na względzie powyższe wątpliwości uprzejmie prosimy o ich wyjaśnienie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy (...).

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195 - 221 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego). Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, sprzedaż nieruchomości gruntowej jak i sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przywołane regulacje prawne oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż sprzedaż działek wraz z udziałem we współwłasności do innych działek stanowiących dojazd do nieruchomości należy traktować jako dostawę towarów - nieruchomości gruntowej w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ nie wypowiedział się odnośnie właściwej wysokości stawki VAT, która powinna być zastosowana w opisanym przypadku, gdyż Wnioskodawca nie ujął tej kwestii w zadanym pytaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl