IPPP2/443-191/10-4/IG - Odliczanie VAT od wydatków związanych z remontem lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-191/10-4/IG Odliczanie VAT od wydatków związanych z remontem lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2010 r. (data wpływu 31 maja 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 20 maja 2010 r. Nr IPPP2/443-191/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 24 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia podatku należnego za dany miesiąc o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z remontem budynku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia podatku należnego za dany miesiąc o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z remontem budynku, uzupełniony pismem z dnia 27 maja 2010 r. (data wpływu 31 maja 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 20 maja 2010 r. Nr IPPP2/443-191/10-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane w dniu 24 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna A. z siedzibą w W, przywoływana w dalszej części pisma jako Spółka lub strona, jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Od roku 2006 Spółka jest właścicielem lokalu mieszkalnego w W przy ul. B. Przedmiotowy lokal aktualnie jest częściowo wykorzystywany przez stronę przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz częściowo jest wynajmowany na cele mieszkalne osobie fizycznej. Niniejszy lokal mieszkalny był też wynajmowany podmiotom gospodarczym do celów związanych z prowadzoną przez najemców działalnością gospodarczą, a usługa najmu była opodatkowana stawką podatkową w wysokości 22%. Niniejszy lokal mieszkalny jest też siedzibą Spółki. W związku z intensywnym użytkowaniem przedmiotowego lokalu oraz niedbałością najemców strona zamierza przeprowadzić w przyszłości remont generalny w przedmiotowym lokalu mieszkalnym dokonując między innymi wymiany podłóg, przebudowy ścian działowych, przebudowy łazienki ułożenia na nowo glazury w łazienkach oraz kuchni, wymiany armatury, wymiany wanny i kabiny natryskowej, wymiany grzejników, wymiany drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych, wymalowania ścian i wytapetowania niektórych pomieszczeń oraz wykonania innych koniecznych prac remontowych w poszczególnych pomieszczeniach. W roku 2009 r. uzyskany obrót z wynajmu na cele mieszkalne przedmiotowego lokalu mieszkalnego był wyższy od 2% wartości sprzedaży ogółem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ponosząc wydatki związane z remontem lokalu mieszkalnego w W. przy ul. B., który to lokal mieszkalny częściowo jest wykorzystywany aktualnie przy prowadzeniu działalności gospodarczej a częściowo wynajmowany osobie fizycznej, ma prawo pomniejszyć podatek należny za dany miesiąc rozliczeniowy o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z opisanym powyżej remontem...

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż przedmiotowy lokal mieszkalny jest wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz na fakt, iż w niniejszym lokalu znajduje się siedziba Spółki na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stronie przysługuje prawo pomniejszenia podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z opisanym powyżej remontem. Natomiast bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, iż wartość uzyskanego obrotu ze sprzedaży usług z tytułu wynajmu niniejszego lokalu mieszkalnego przekroczy w roku 2010 r. i w latach podatkowych następnych 2% uzyskanego przez Spółkę obrotu ogółem ze sprzedaży towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast art. 90 ustawy dotyczący częściowego odliczania podatku w ustępach od 1 do 4 stanowi, że:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Dodatkowo art. 90 ust. 10 ustawy precyzuje, że: W przypadku gdy proporcja

*

przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

*

nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Od roku 2006 Spółka jest właścicielem lokalu mieszkalnego. Przedmiotowy lokal aktualnie jest częściowo wykorzystywany przez Stronę przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz częściowo jest wynajmowany na cele mieszkalne osobie fizycznej. Niniejszy lokal mieszkalny jest też siedzibą Spółki. W związku z intensywnym użytkowaniem przedmiotowego lokalu oraz niedbałością najemców Strona zamierza przeprowadzić w przyszłości remont generalny w przedmiotowym lokalu mieszkalnym dokonując między innymi wymiany podłóg, przebudowy ścian działowych, przebudowy łazienki ułożenia na nowo glazury w łazienkach oraz kuchni, wymiany armatury, wymiany wanny i kabiny natryskowej, wymiany grzejników, wymiany drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych, wymalowania ścian i wytapetowania niektórych pomieszczeń oraz wykonania innych koniecznych prac remontowych w poszczególnych pomieszczeniach. W roku 2009 r. uzyskany obrót z wynajmu na cele mieszkalne przedmiotowego lokalu mieszkalnego był wyższy od 2% wartości sprzedaży ogółem. Wnioskodawca zamierza pomniejszać podatek należny za dany miesiąc rozliczeniowy o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z remontem tego lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe i zadane pytanie uznać należy, że Wnioskodawca będzie miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony dokumentujący wydatki związane z opisanym remontem na podstawie w/cyt. art. 86 ust. 1 i 2 ustawy, jednakże będzie to jedynie odliczenie częściowe, zgodnie z w/cyt. art. 90 ustawy. W przedmiotowej sytuacji decydujące znaczenie ma fakt, że opisany lokal mieszkalny jest wykorzystywany przez podatnika zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (opodatkowana VAT działalność gospodarcza), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (najem lokalu na cele mieszkalne - zwolniony od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z poz. 4 załącznika Nr 4 do ustawy). Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że jak to przedstawiono we wniosku, w roku 2009 r. uzyskany obrót z wynajmu na celu mieszkalne przedmiotowego lokalu mieszkalnego był wyższy od 2% wartości sprzedaży ogółem, to Wnioskodawca w 2010 r. będzie miał prawo jedynie prawo do częściowego odliczenia podatku, zgodnie z określoną proporcją za rok 2009, o której mowa w w/cyt. art. 90 ust. 2 do 4 ustawy. Przy odliczeniach podatku naliczonego związanego z dokonywanym remontem w deklaracjach składanych za rok 2010 obrót ze sprzedaży zwolnionej uzyskany w roku 2010 nie ma znaczenia. Natomiast obrót ten będzie miał znaczenie przy ewentualnym odliczaniu podatku naliczonego związanego z dokonywanym remontem w deklaracjach składanych za 2011 r. (proporcja za rok 2010).

W opisanej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy o podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT dokumentujących wydatki związane z remontem. Jednakże będzie to odliczenie częściowe. W przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego bezpośrednio związanego ze sprzedażą opodatkowaną, to powinno to zostać określone na podstawie proporcji określonej procentowo w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. W związku z tym nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, iż wartość uzyskanego obrotu ze sprzedaży usług z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego przekraczająca w roku 2010 i w latach następnych 2% uzyskanego przez Spółkę obrotu ogółem ze sprzedaży towarów i usług, będzie bez znaczenia w niniejszej sprawie dla odliczenia podatku naliczonego.

Mając to na względzie, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl