IPPP2-443-171/10-6/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-171/10-6/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 25 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-283/10-2/MT, IPPP2-443-171/10-2/IZ z dnia 10 czerwca 2010 r. oraz pismem z dnia 26 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPP2-443-171/10-4/IZ z dnia 9 lipca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* braku opodatkowania wykonywania innych niż w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej usług świadczonych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (bycie jurorem w konkursie) - jest prawidłowe;

* opodatkowania usług tłumaczenia o innym charakterze niż zasadniczo wykonywane, świadczone na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które mieszczą się w przedmiocie działalności gospodarczej oraz dokumentowania wykonywanych usług, będących przedmiotem zapytania w pkt 1 i 2 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* braku opodatkowania wykonywania innych niż w przedmiocie działalności gospodarczej usług świadczonych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;

* opodatkowania usług tłumaczenia o innym charakterze niż zasadniczo wykonywane, świadczone na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które mieszczą się w przedmiocie działalności gospodarczej oraz sposobu dokumentowania świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przedmiotem jest między innymi wykonywanie tłumaczeń przysięgłych przede wszystkim z zakresu zagadnień technicznych. Jest z tego tytułu podatnikiem podatku VAT. Niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, od czasu do czasu nieregularnie i nie stałym klientom, zamierza świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło), które nie są objęte przedmiotem działalności gospodarczej, np. bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie. Możliwe również, że będzie świadczyć usługi tłumaczenia ale nie tekstów technicznych, tylko tekstów literackich, wierszy czy poezji. Również te tłumaczenia będą ewentualnie czynnościami jednorazowymi, świadczone nie częstotliwie i nie stałym klientom.

Pismem z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 10 czerwca 2010 r. Nr IPPB1/415-283/10-2/MT, IPPP2-443-171/10-2/IZ w zakresie podatku od towarów i usług, Wnioskodawczyni uzupełniła przedstawione zdarzenie przyszłe wskazując iż:

* w umowie, której przedmiotem jest pełnienie funkcji jurora w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie będą ustalone warunki wykonywania usługi w zakresie wysokości wynagrodzenia oraz okoliczności, że Wnioskodawczyni nie będzie ponosiła odpowiedzialności wobec osób trzecich za wykonaną usługę.

W związku z powyższym w złożonym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji zadano następujące pytania:

1.

Czy świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, można traktować jako usługi świadczone osobiście i rozliczać odrębnie od prowadzonej działalności gospodarczej.

2.

Czy świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT.

3.

Czy bycie jurorem w różnych konkursach oraz świadczenie usług tłumaczeń literackich, czyli innych niż zasadniczo przez Wnioskodawczynię wykonywanych tłumaczeń przysięgłych dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), ale które jako czynności tłumaczenia będą się mieściły w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT.

W piśmie z dnia 26 lipca 2010 r., data wpływu 2 sierpnia 2010 r., stanowiącym uzupełnienie do złożonego wniosku w zakresie podatku od towarów i usług, Wnioskodawczyni w następujący sposób sprecyzowała pytania:

1.

Czy świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, np. bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie (w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nie ma wymienionego takiego PKD), będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT.

2.

Czy świadczenie usług tłumaczeń literackich czyli innych niż zasadniczo przez Wnioskodawczynię wykonywanych tłumaczeń przysięgłych dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), ale które jako czynności tłumaczenia będą się mieściły w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonanie których winna dokumentować faktura VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze i drugie sprecyzowane w piśmie z dnia 26 lipca 2010 r., data wpływu 2 sierpnia 2010 r., stanowiącym uzupełnienie do złożonego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Odpowiedź na pytanie pierwsze zadane w złożonym wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, została udzielona odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawczyni świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, np. bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie (w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nie ma wymienionego takiego PKD), nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym nie będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich wykonanie powinien dokumentować rachunek a nie faktura VAT.

Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi tłumaczeń literackich czyli innych niż zasadniczo przez nią wykonywane tłumaczenia przysięgłe dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), ale które jako czynności tłumaczenia będą się mieściły w przedmiocie prowadzonej przeze nią działalności gospodarczej, również nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a ich wykonanie powinien dokumentować rachunek a nie faktura VAT i powinny zostać rozliczone odrębnie od prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych dla umów zleceń czy o dzieło.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

* braku opodatkowania wykonywania innych niż w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej usług świadczonych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (bycie jurorem w konkursie) - jest prawidłowe;

* opodatkowania usług tłumaczenia o innym charakterze niż zasadniczo wykonywane, świadczone na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które mieszczą się w przedmiocie działalności gospodarczej oraz dokumentowania wykonywanych usług, będących przedmiotem zapytania w pkt 1 i 2 - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa - art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem uznania, że czynność bycia jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Stosownie bowiem do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

Wskazać należy, iż w rozumieniu z art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Wskazany wyżej przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT wymaga, aby działalność wykonującego zlecenie była wykonywana w warunkach zbliżonych do umowy o pracę, w szczególności w zakresie podporządkowania zleceniobiorcy co do warunków realizacji umowy, odpowiedzialności oraz ponoszonego ryzyka wykonywanych czynności i odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, od czasu do czasu nieregularnie i nie stałym klientom, zamierza świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło), które nie są objęte przedmiotem działalności gospodarczej, np. pełnienie funkcji jurora w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie. W umowie, której przedmiotem jest pełnienie tej funkcji będą ustalone warunki wykonywania usługi w zakresie wysokości wynagrodzenia oraz okoliczności, że Strona nie będzie ponosiła odpowiedzialności wobec osób trzecich za wykonaną usługę.

Mając na uwadze ww. przepisy stwierdzić należy, iż tak zawarta umowa zlecenia (lub o dzieło) spowoduje powstanie stosunku prawnego, posiadającego cechy właściwe dla stosunku pracy. Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi jurora w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło) - o ile, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, nie stanowią one czynności wykonywanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - nie można uznać za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Czynności powyższe objęte będą zakresem art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy, gdyż spełnione będą kryteria wyłączające te usługi z czynności stanowiących działalność gospodarczą w świetle ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie można natomiast zgodzić się ze stanowiskiem przedstawionym przez Wnioskodawczynię do pytania pierwszego w zakresie, iż wykonanie usługi jurora w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie powinien dokumentować rachunkiem, a nie fakturą VAT, gdyż jak wynika z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Biorąc powyższe ustalenia pod uwagę, że świadczone usługi bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło) nie są wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to stwierdzić należy, iż powołany przepis nie ma tu zastosowania, a tym samym nie powinien być wystawiany rachunek na udokumentowanie wykonania tego rodzaju usług. Również w przedmiotowej sprawie nie powinna być dla tego rodzaju usług wystawiana faktura VAT, gdyż jak wskazano w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Wnioskodawca w zakresie przedmiotowych czynności nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w konsekwencji nie powinny być one dokumentowane fakturami VAT. Rozliczenie należności za wykonaną usługę świadczoną na podstawie umowy zlecenia (lub o dzieło), które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinno nastąpić na podstawie zawartej umowy zlecenia czy też o dzieło.

W zakresie opodatkowania usług tłumaczeń literackich czyli innych niż zasadniczo przez Wnioskodawczynię wykonywanych tłumaczeń przysięgłych dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), ale które jako czynności tłumaczenia będą się mieściły w przedmiocie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy ma okoliczność czy umowy zawierane przez Wnioskodawczynię są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz co jest przedmiotem tej działalności.

Z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przedmiotem jest między innymi wykonywanie tłumaczeń przysięgłych przede wszystkim z zakresu zagadnień technicznych. o symbolu PKD 74.30.Z. "Działalność związana z tłumaczeniami".

Jak wcześniej już wskazano w myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9. Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów (biorąc pod uwagę wyłączenie zawarte w tym przepisie) nie jest działalność wykonywana osobiście, lecz pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji do powyższych przychodów nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż z uwagi na przedmiot prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej - "Działalność związana z tłumaczeniami", przychody, które będą uzyskiwane z tytułu świadczenia usług tłumaczenia literackiego na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług tłumaczenia. Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe do powołanych powyżej przepisów prawa stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi tłumaczeń literackich w ramach umowy zlecenia (lub o dzieło) zawartej w przedstawionych okolicznościach, będą na podstawie art. 15 ust. 2 wykonywane w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej i będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

W analizowanej sprawie, nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, gdyż nie został spełniony podstawowy warunek, określony w tym przepisie, zgodnie z którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usługi, które zamierza Pani świadczyć wchodzą w zakres prowadzonej przez Zainteresowaną działalności gospodarczej. Zatem Wnioskodawca w ramach umowy zlecenia (lub o dzieło) zamierza wykonywać usługi w takim samym zakresie jak prowadzona działalność gospodarcza. Okoliczności te wykluczają uznanie przychodów uzyskiwanych w ramach umowy o dzieło za przychody wymienione w art. 13 pkt 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co w konsekwencji nie pozwala na objęcie świadczonych przez Wnioskodawcę usług, w ramach planowanych umów, treścią przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Wobec powyższego dalsza analiza związków pomiędzy Zlecającym, a Zleceniobiorcą, tj. spełnienie warunków: odpłatności, istnienia stosunku prawnego pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności oraz warunku dotyczącego odpowiedzialności zleceniodawcy za wykonywane przez Zainteresowanego czynności wobec osób trzecich, jest bezzasadna.

W związku z powyższym wykonywanie ww. usług tłumaczeń literackich świadczonych w ramach umowy zlecenia (lub o dzieło) należy uznać za wykowywane w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wykonanie tej usługi należy udokumentować fakturą VAT na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, świadcząc usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie mają charakteru ciągłego i nie są wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), oraz które są różne od przedmiotu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, np. bycie jurorem w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie - nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż spełnione będą kryteria wyłączające te usługi z czynności stanowiących działalność gospodarczą w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Rozliczenie należności za wykonaną usługę powinno nastąpić na podstawie zawartej umowy zlecenia czy też o dzieło. Natomiast świadczenie w ramach umowy zlecenia (lub o dzieło) usług tłumaczeń literackich czyli innych niż zasadniczo przez Wnioskodawczynię wykonywanych tłumaczeń przysięgłych dokumentów technicznych, które nie będą miały charakteru ciągłego i nie będą wielokrotne, tylko sporadyczne (jednorazowe), wiążące się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, należy uznać za wykowywane w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej - będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wykonanie tej usługi należy udokumentować fakturą VAT na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni, należało uznać w zakresie:

* braku opodatkowania wykonywania innych niż w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej usług świadczonych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (bycie jurorem w konkursie) - jest prawidłowe;

* opodatkowania usług tłumaczenia o innym charakterze niż zasadniczo wykonywane, świadczone na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które mieszczą się w przedmiocie działalności gospodarczej oraz dokumentowania wykonywanych usług, będących przedmiotem zapytania w pkt 1 i 2 - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl