IPPP2/443-170/10-4/RR - Określenie stawki podatku VAT dla usługi tuczu trzody chlewnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-170/10-4/RR Określenie stawki podatku VAT dla usługi tuczu trzody chlewnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.), uzupełniony pismem z dnia 23 kwietnia 2010 r. (data wpływu 27 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi tuczu trzody chlewnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2010 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi tuczu trzody chlewnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza kupować od rolników prowadzących gospodarstwa rolne (w rozumieniu przepisów o podatku rolnym) na podstawie umowy kupna- sprzedaży usługi tuczu trzody chlewnej i z tytułu nabywania tych usług otrzymywać faktury VAT, na których na powyższą usługę zastosowana będzie 7% stawka podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania usług tuczu trzody chlewnej na rzecz Spółki. Rolnik świadczący powyższą usługę będzie zarejestrowanym podatnikiem, jako podatnik VAT czynny na podstawie art. 96 ustawy o podatku VAT.

W warunkach umowy Spółka pragnie zawrzeć między innymi następujące zapisy:

1.

Producent jako rolnik prowadzi gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzi obiekt przeznaczony do tuczu trzody chlewnej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, zwany dalej "chlewnią", a ponadto posiada wszelkie niezbędne urządzenia, środki techniczne, pracowników (współpracowników), wiedzę oraz doświadczenie zawodowe wymagane do przeprowadzenia prawidłowego i wydajnego tuczu trzody.

2.

Spółka powierzy Producentowi określoną ilość sztuk warchlaków w odpowiedniej wadze do przeprowadzenia ich tuczu.

3.

Cała partia tuczników utuczonych przez Producenta zostanie przez Spółkę odebrana i ubita.

4.

Producent przyjmuje na siebie odpowiedzialność materialną za przekazane mu warchlaki od chwili przekazania.

5.

Producent zobowiązuje się do zapewnienia warchlakom właściwych warunków zoohigienicznych i właściwego zabezpieczenia sanitarnego chlewni.

6.

Producent będzie utrzymywał chlewnię we właściwym stanie technicznym zapewni na własny koszt dostawę mediów koniecznych do prowadzenia tuczu, opiekę weterynaryjną oraz odpowiadał będzie za przechowywanie, zagospodarowanie oraz usuwanie odpadów związanych z tuczem w tym gnojowicy i obornika

7.

Producent zapewni we własnym zakresie ochronę chlewni oraz znajdujących się w niej warchlaków, a ponadto majątkowe ubezpieczenie chlewni i warchlaków.

8.

Producent w okresie tuczu nie może zwierząt sprzedać (lub zadysponować pod jakimkolwiek tytułem), ani przeznaczyć na rzeź.

9.

Producent zobowiązuje się do stosowania w żywieniu warchlaków wyłącznie pasz zamówionych i wskazanych przez Spółką. Koszty zakupu pasz ponosi Spółka.

10.

Spółka zapewni Producentowi możliwość korzystania w trakcie tuczu warchlaków z usług firm współpracujących ze Spółką jako doradcami ds. zoohigienicznych oraz dostawcami środków, materiałów i urządzeń na potrzeby produkcji.

11.

Producent zobowiązuje się umożliwić upoważnionym przedstawicielom Spółki przeprowadzenie inspekcji na terenie gospodarstwa producenta o każdej porze i w każdym czasie w trakcie obowiązywania umowy.

12.

W przypadku naruszenia przez Producenta zobowiązań wynikających z umowy, Producent zobowiązuje się na pierwsze żądanie wydać zwierzęta Spółce lub wskazanym przez nią osobom.

13.

W terminie 14 dni po przeprowadzeniu uboju ostatniej partii tuczników Spółka rozliczy się z Producentem poprzez ustalenie należnego mu wynagrodzenia za usługę, które będzie skalkulowane według umownych zasad określonych w załączniku od sztuki tucznika.

14.

Producent oświadcza, że realizując niniejszą umowę nie dokonuje tego w ramach działalności gospodarczej oraz nie jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w ewidencji działalności; wynagrodzenie należne Producentowi na podstawie niniejszej umowy stanowić będzie wartość usługi za którą Producent wystawi Spółce fakturę VAT z 7% stawką podatku VAT.

Symbol PKWiU świadczonej usługi to ex 01.4 - Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych. Rozwinięciem tego symbolu jest klasyfikacja: 01.42.10-00.00 - Usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt, produkcją zwierzęcą, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa tuczu trzody chlewnej zakwalifikowana zostanie prawidłowo jako opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług...

W zamierzonym stanie faktycznym wniosku jako usługa tuczu trzody chlewnej wymieniona w załączniku Nr 3 do ustawy o VAT, świadczona przez rolnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny korzysta zdaniem Spółki z 7% stawki podatku od towarów i usług. Sposób dokumentowania transakcji z rolnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT pod warunkiem spełnienia przez nich wymogów określonych w art. 43 ust 3 i 4 ustawy przed rejestracją na podstawie art. 96 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług został wskazany w art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Następny przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3) do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 135 załącznika Nr 3) do ustawy wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 01.04 związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt. Z objaśnień do załącznika) wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu dostawy towarów zwolnionych od podatku albo opodatkowanych stawką 0%, a znak ex" oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania. Zawarcie wskazanej umowy tuczu trzody chlewnej zdaniem Spółki będzie usługą opodatkowaną na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy 7% stawką podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W art. 8 ust. 3 ustawy postanowiono, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119. Stosownie do treści ww. przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%, a także zwolnienie od podatku. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3) do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 135 załącznika Nr 3), stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 01.4 "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt". Zamieszczenie przedrostka "ex" przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl § 9 ust. 1. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza kupować od rolników prowadzących gospodarstwa rolne na podstawie umowy kupna- sprzedaży usługi tuczu trzody chlewnej i z tytułu nabywania tych usług otrzymywać faktury VAT, na których na powyższą usługę zastosowana będzie 7% stawka podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania usług tuczu trzody chlewnej na rzecz Spółki. Rolnik świadczący powyższą usługę będzie zarejestrowanym podatnikiem, jako podatnik VAT czynny na podstawie art. 96 ustawy o podatku VAT. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy, powierzy producentowi określoną ilość sztuk warchlaków w odpowiedniej wadze do przeprowadzenia ich tuczu. Świadczone przez rolnika usługi mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 01.4 - Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych. Rozwinięciem tego symbolu jest klasyfikacja: 01.42.10-00.00 - Usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt, produkcją zwierzęcą, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż za usługi tuczu trzody chlewnej świadczone na rzecz Spółki, rolnik będący podatnikiem VAT powinien wystawić fakturę VAT z 7% stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy. Powyższe wynika z faktu, iż wykonywane usługi są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 01.41.12-00.00 - usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt, produkcją zwierzęcą, z wyłączeniem usług weterynaryjnych, które mieszczą się w poz. 135 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT. Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym tut. organ w niniejszej interpretacji odniósł się do klasyfikacji podanej przez Zainteresowanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl