IPPP2/443-167/10-3/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-167/10-3/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu 23 marca 2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 23 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie ustalenia właściwości miejscowej urzędu skarbowego do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie ustalenia właściwości miejscowej urzędu skarbowego do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 12 kwietnia 2010 r. znak IPPP2/443-167/10-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest obywatelem francuskim. Od 1 sierpnia 2005 r. został oddelegowany przez swojego pracodawcę (Pracodawca) - spółkę francuską do pracy w Polsce w spółce powiązanej. W związku z powyższym przeprowadził się z żoną i dziećmi do Polski, gdzie mieszkają w mieszkaniu będącym przedmiotem najmu. Francuski Pracodawca Wnioskodawcy planuje pod koniec czerwca lub w lipcu 2010 r. (dokładna data nie jest znana) zakończyć oddelegowanie Wnioskodawcy w Polsce. W związku z powyższym Wnioskodawca planuje w powyższej dacie wyjazd z Polski i powrót do Francji. Rodzina Wnioskodawcy również wróci na stałe do Francji pod koniec lipca 2010 r. Po wyjeździe Wnioskodawca nie planuje uzyskiwać żadnych dochodów na terenie Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Który urząd skarbowy będzie właściwy do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3.

Zgodne z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2004, Nr 269 poz. 2661 z późn. zm. dalej Ustawa o NIP) podatnik będący osobą fizyczną nieprowadzącą działałnosci gospodarczej jest obowiązany aktualizować dane objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym (w tym adres miejsca zamieszkana) w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych składając odpowiedni formularz naczelnikowi właściwemu w sprawach podatku dochodowego.

Na podstawie § 5 ust. 2 pkt 2b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165, poz. 1371 z późn. zm.) dalej "Rozporządzenie o właściwości" w przypadku podatników nie mających miejsca zamieszkana na terytorium Polski właściwość miejscową organów podatkowych w zakresie podatku dochodowego ustała się według miejsca pobytu podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że z dniem wyjazdu Wnioskodawcy z Polski zmianie ulegnie centrum interesów życiowych Wnioskodawcy, które zostanie przeniesione do Francji (a zatem zmianie ulegnie też miejsce zamieszkania do celów podatkowych Wnioskodawcy). W konsekwencji od dnia wyjazdu Wnioskodawca podlegałby ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, natomiast nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu we Francji. Do dnia wyjazdu Wnioskodawca byłby polskim rezydentem podatkowym, czyli byłby zobowiązany do rozliczenia się w Polsce z dochodów uzyskanych zarówno w Polsce jak i zagranicą. W ciągu 30 dni od dnia wyjazdu z Polski Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-3 informującego o zmianie miejsca zamieszkania dla celów podatkowych do urzędu właściwego dla nierezydentów, czyli Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady powstania powszechnego obowiązku ewidencyjnego dla celów podatkowych, w którego zakres wchodzi w szczególności obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego składanego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą". Zgodnie z normą zawartą w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy podatnicy wymienieni w art. 6 ust. 2-7 - podatnicy podatku dochodowego - mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art. 4 nie później niż w terminie 30 dni od dnia w którym nastąpiła zmiana danych (...). Stosownie do treści art. 4 pkt 3 lit. a) ustawy w sprawach określonych w art. 3 właściwymi naczelnikami urzędów skarbowych są w stosunku do pozostałych podatników - będących podatnikami podatku dochodowego - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach tego podatku.

Kwestie właściwości miejscowych organów podatkowych reguluje szczegółowo rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych. (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371 z późn. zm.), zwane dalej "rozporządzeniem o właściwości". Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia o właściwości właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się według miejsca pobytu osoby fizycznej, jeżeli nie ma ona miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy w trakcie roku podatkowego zaistnieje zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej zastosowanie znajdzie § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o właściwości. Zgodnie z tym przepisem organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego od osób fizycznych dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy - jest organ podatkowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustał przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na jej terytorium.

Stosownie do art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2010, Nr 51, poz. 307) za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest obywatelem francuskim. Od 1 sierpnia 2005 r. został oddelegowany przez swojego pracodawcę (Pracodawca) - spółkę francuską do pracy w Polsce w spółce powiązanej. W związku z powyższym przeprowadził się z żoną i dziećmi do Polski, gdzie mieszkają w mieszkaniu będącym przedmiotem najmu. Francuski Pracodawca Wnioskodawcy planuje pod koniec czerwca lub w lipcu 2010 r. (dokładna data nie jest znana) zakończyć oddelegowanie Wnioskodawcy w Polsce. W związku z powyższym Wnioskodawca planuje w powyższej dacie wyjazd z Polski i powrót do Francji. Rodzina Wnioskodawcy również wróci na stałe do Francji pod koniec lipca 2010 r. Po wyjeździe Wnioskodawca nie planuje uzyskiwać żadnych dochodów na terenie Polski. Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest, który urząd skarbowy będzie właściwy do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że w przypadku ustania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkania lub pobytu osoby fizycznej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organem właściwym dla złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego, w związku z nowym adresem miejsca zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest dotychczasowy naczelnik urzędu skarbowego. Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W momencie złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego nie będzie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Zatem tut. Organ podatkowy stwierdza, że urzędem skarbowym właściwym ze względu na złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 będzie, zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego X.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl