IPPP2/443-1604/08-2/SAP - Jakie jest miejsce świadczenia usługi inżynierskiej?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1604/08-2/SAP Jakie jest miejsce świadczenia usługi inżynierskiej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi inżynierskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi inżynierskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w dniu 9 czerwca 2008 r. podpisała z Kontrahentem (posiadającym siedzibę na terytorium RP) umowę, na podstawie której zobowiązała się do wykonania usług inżynierskich na potrzeby budowy w Rosji. Usługi te polegały na "nanoszeniu zmian w dokumentacji powykonawczej instalacji elektrycznych obiektu poprzez wprowadzenie niezbędnych zmian zgodnych ze stanem faktycznym na obiekcie pod nadzorem pracowników Kontrahenta". W momencie podpisywania umowy Kontrahent nie powiadomił Spółki o fakcie, iż jest on zarejestrowany na terytorium Rosji jako podatnik podatku od wartości dodanej. Po wykonaniu ww. prac, tj. w dniu 28 lipca 2008 r. Spółka wystawiła fakturę, wykazując na niej podatek od towarów i usług. Kontrahent faktury przyjął i dokonał zapłaty. W dniu 14 października 2008 r. Spółka otrzymała pismo od Kontrahenta z informacją, iż ww. usługa nie podlega opodatkowaniu na terytorium RP i żądaniem zwrotu zapłaconej kwoty podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa wymieniona w umowie podlega opodatkowaniu na terytorium Rosji czy na terytorium RP...

Zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi jest terytorium Rosji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.): "W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28". Miejsce opodatkowania w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami określa art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, na mocy którego miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego przedmiotowa usługa jest związana z nieruchomością, zatem miejscem jej świadczenia jest terytorium kraju, w którym ta nieruchomość jest położona. W przedmiotowej sprawie jest to terytorium Rosji. Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Odpowiedź na pytania Spółki dotyczące możliwości wystawienia faktury korygującej oraz obowiązku rejestracji Spółki jako podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium Rosji zostanie udzielona w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl