IPPP2/443-1576/08-2/ASi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1576/08-2/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu finansowanego przez UE - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu finansowanego przez UE.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca był inwestorem zadania pod nazwą: "Modernizacja ujęcia wody i stacji wodociągowej w X" w latach 2007-2008.

Na realizacje powyższego zadania Gmina otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Gmina nie skorzystała i nie skorzysta z prawa do odliczania podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, ponieważ inwestycję tę, po jej zakończeniu przekazała w nieodpłatne użytkowanie Zakładowi Gospodarki Komunalnej w P., będącego zakładem budżetowym Gminy w rozumieniu art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. 249, poz. 2104 z późn. zm.), który to zakład jako podatnik podatku VAT, ma możliwość odliczenia podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy. Ponadto należy zaznaczyć, iż Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne.

Powyższy projekt został zrealizowany przez Gminę w ramach zadań własnych w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w ramach powyższego projektu zostały wystawione dla Gminy. Inwestycja została zakończona, a powstałe mienie zostało przekazane nieodpłatnie na mocy zarządzenia Wójta Gminy zakładowi gospodarki komunalnej w P. Towary nabyte w związku z realizacją projektu nie były i nie będą związane z wykonywanymi przez Gminę czynnościami opodatkowanymi.

Dofinansowane zostały tylko tzw. "wydatki kwalifikowalne" projektu, czyli wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 448/2004 z dnia 10 marca 2004 r. zmieniającym Rozporządzenie Rady (WE) Nr 1685/2000 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rady (WE) Nr 1260/1999 w sprawie kwalifikowania wydatków związanych z projektami współfinansowanymi z funduszy strukturalnych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) Nr 1145/2003 (Dz. Urz. WE L 072 z 11 marca 2004 r.), zwany dalej "Rozporządzeniem" Nr 448/2004, oraz zgodnie z uzupełnieniem programu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą: "Modernizacja ujęcia wody i stacji wodociągowej w X".

Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina modernizując ujęcie wody i stacji wodociągowej w Wesołówce, a następnie przekazując powyższą inwestycję w nieodpłatne użytkowanie zakładowi gospodarki komunalnej w P., wykonuje czynności nie będące podmiotem opodatkowania podatkiem VAT:

1.

działaniem tym realizuje swoje działalnie własne nałożone odrębnymi przepisami prawa (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, § 8 ust. 1 pkt 13 Rozporządzenia wykonawczego do ustawy, w związku z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 3 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, czyli w tym zakresie nie jest podatnikiem podatku VAT, jak i wykonuje czynności nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z prowadzonym rodzajem działalności (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT), czyli przedmiotowo niepodlegającą podatkowi VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on mógł odzyskać podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług oraz ubiegania się o zwrot tego podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina zrealizowała inwestycję pod nazwą "Modernizacja ujęcia wody i stacji wodociągowej w X". Projekt ten był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach realizacji tego projektu, Gmina poniosła koszty podatku VAT od nabytych towarów i usług, które zaliczyła do kosztów kwalifikowanych, a realizacja ww. inwestycji nie służy czynnościom opodatkowanym.

W zakresie realizacji zadań publicznych Gmina jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że ze względu na fakt, iż realizowana przez Gminę inwestycja "Modernizacja ujęcia wody i stacji wodociągowej w X" nie będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych, a więc nie będzie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizowanych inwestycjach zgodnie z ww. art. 86 ust. 1, a także ubiegania się o zwrot tego podatku zgodnie z art. 87 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl