IPPP2/443-151/14-2/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-151/14-2/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 14 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia przez likwidowaną spółkę na jedynego wspólnika prawa własności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia przez likwidowaną spółkę na jedynego wspólnika prawa własności nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - spółka S. Sp. z o.o. (ówcześnie pod firmą: E. Sp. z o.o.) w dniu 3 marca 2008 r. zawarła warunkową umowę sprzedaży nieruchomości, a w dniu 19 marca 2008 r. spółka zawarła umowę przeniesienia własności nieruchomości, w wyniku której spółka-wnioskodawca nabyła prawo własności nieruchomości niezabudowanej. Sprzedającymi nieruchomość były osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a w związku z tym umowa sprzedaży nieruchomości nie podlegała podatkowi od towarów i usług (zwanym dalej: "VAT") i w konsekwencji Wnioskodawca nie miał możliwości odliczenia VAT od tej transakcji, ponieważ nie wystąpił przy tej transakcji naliczony podatek VAT.

Niezabudowana nieruchomość nabyta przez spółkę-wnioskodawcę była planowana do zabudowy, a następnie do dalszej odsprzedaży. W związku z powyższym spółka-wnioskodawca zaliczyła tę nieruchomość do aktywów obrotowych. Na skutek tego, że cały planowany przez spółkę-wnioskodawcę projekt inwestycyjny zakończył się fiaskiem w związku z brakiem uzyskania wymaganej decyzji o warunkach zabudowy, nieruchomość nie została zabudowana i spółka-wnioskodawca nie ponosiła wydatków na ulepszenie tej nieruchomości.

W dniu 19 lutego 2009 r. wszystkie udziały w spółce-wnioskodawcy zostały objęte przez jednego z jej dotychczasowych wspólników. W wyniku tego, obecnie spółka-wnioskodawca ma jedynego wspólnika, tj. spółkę pod firmą S. Sp. z o.o., która ma siedzibę na terytorium Polski i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W dniu 20 grudnia 2013 r. Zgromadzenie Wspólników spółki-wnioskodawcy postanowiło o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji.

Spółka posiada jedynie zobowiązania wobec swojego jedynego wspólnika, a jedynym jej składnikiem majątkowym jest wskazana wyżej nieruchomość.

Spółka-wnioskodawca po przeprowadzeniu procesu likwidacji chciałaby podzielić pozostały po likwidacji majątek, na który składa się opisana wyżej nieruchomość, poprzez przeniesienie własności tego pozostałego majątku na jedynego wspólnika w trybie art. 286 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przeniesienie przez likwidowaną spółkę na jedynego wspólnika prawa własności nieruchomości jako podział majątku pozostałego po zakończeniu likwidacji (art. 286 Kodeksu spółek handlowych) stanowi dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy,

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, przeniesienie prawa własności nieruchomości na wspólnika w toku postępowania likwidacyjnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych, w toku likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli oraz po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli, może nastąpić podział między wspólników pozostałego majątku likwidowanej spółki. Majątek ten dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Biorąc pod uwagę, że spółka-wnioskodawca ma jednego wspólnika, to podział pozostałego po likwidacji majątku zostałby przeprowadzony poprzez przeniesienie 100% pozostałego majątku (w postaci prawa własności nieruchomości) na wspólnika, któremu przysługuje 100% udziałów likwidowanej spółki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej "ustawą o VAT"), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust, 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z przestawionego w niniejszym wniosku przyszłego stanu faktycznego wynika, że przeniesienie na wspólnika prawa własności nieruchomości ma odbyć się w trybie art. 286 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych, czyli poprzez podział majątku likwidowanej spółki, pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

Zdaniem pełnomocnika wnioskodawcy, do podziału majątku likwidowanej spółki, pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, nie znajduje zastosowania przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, bowiem podział majątku w toku likwidacji pomiędzy wspólników nie jest czynnością odpłatną dostawą, ani odpłatnym świadczeniem usług. Likwidowana spółka bowiem ma obowiązek przekazać wspólnikom majątek pozostały po zaspokojeniu i zabezpieczeniu wierzycieli i nie otrzymuje ona w zamian żadnej odpłatności od wspólników. Przekazanie wspólnikom pozostałego majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w toku likwidacji zmierza do zakończenia bytu likwidowanej spółki i poprzedza wykreślenie spółki z rejestru (art. 288 § 1 kodeksu spółek handlowych).

Zdaniem pełnomocnika wnioskodawcy, do podziału majątku likwidowanej spółki, pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, nie znajduje zastosowania także przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ spółce-wnioskodawcy nie przysługiwało ani w całości, ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia wskazanej w opisie stanu faktycznego nieruchomości.

Jednocześnie, do zaistniałego stanu faktycznego nie znajdzie zastosowania art. 14 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ likwidowana spółka-wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i w związku z tym nie jest ani spółką cywilną, ani spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej, ani też osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres powyższych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. I tak, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przepis art. 2 pkt 6 ww. ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Wobec powyższych regulacji należy wskazać, że co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia (w szczególności darowizny), pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zasady i tryb rozwiązania i likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.). Postępowanie likwidacyjne prowadzone w celu rozwiązania spółki z przyczyn wskazanych w ustawie - Kodeks spółek handlowych ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych spółki wobec jej wspólników i wierzycieli oraz doprowadzenie do ostatecznego wykreślenia spółki z rejestru i zakończenia jej bytu prawnego.

Zgodnie z art. 275 § 2 ww. ustawy - Kodeks spółek handlowych w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.

Artykuł 282 § 1 cyt. ustawy stanowi, że likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.

Zgodnie z art. 286 § 1 k.s.h. podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Stosownie do art. 286 § 2 k.s.h. majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku (art. 286 § 3KSH).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca po przeprowadzeniu procesu likwidacji chciałby podzielić pozostały po likwidacji majątek, na który składa się jedyny składnik majątkowy - nieruchomość, poprzez przeniesienie własności tego pozostałego majątku na jedynego wspólnika w trybie art. 286 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca w dniu 3 marca 2008 r. zawarł warunkową umowę sprzedaży nieruchomości, a w dniu 19 marca 2008 r. - umowę przeniesienia własności nieruchomości, w wyniku której spółka-wnioskodawca nabyła prawo własności nieruchomości niezabudowanej. Sprzedającymi nieruchomość były osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a w związku z tym umowa sprzedaży nieruchomości nie podległa podatkowi od towarów i usług i w konsekwencji Wnioskodawca nie miał możliwości odliczenia VAT od tej transakcji, ponieważ nie wystąpił przy tej transakcji naliczony podatek VAT.

W świetle przedstawionych okoliczności sprawy oraz powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że z brzmienia art. 12 k.s.h. wynika, że spółka z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną. Jednym natomiast ze sposobów zakończenia bytu prawnego osoby prawnej jest jej rozwiązanie w trybie likwidacji. Zgodnie z art. 272 k.s.h. rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Uregulowanie to wyraźnie określa moment rozwiązania spółki. Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak to ma miejsce w omawianym przypadku, oznacza, że spółka nie może utracić bytu prawnego bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego, a ostatnim etapem likwidacji jest jej wykreślenie z KRS i z tą chwilą Spółka traci osobowość prawną oraz kończy swój byt jako podmiot prawa.

Dopiero po wykreśleniu spółki z KRS przeprowadzane jest jej wyrejestrowanie jako podatnika VAT czynnego. Na podstawie art. 275 § 1 k.s.h. do spółki w okresie likwidacji, co do zasady, stosuje się przepisy dotyczące organów spółki oraz praw i obowiązków wspólników. Funkcje zarządu spółki w okresie jej likwidacji pełnią likwidatorzy. Stosownie do art. 282 k.s.h. likwidatorzy winni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki, zaś majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się między wspólników.

Analiza powyższych rozważań wskazuje, że w okresie likwidacji spółki rozporządzanie jej majątkiem następuje bezpośrednio na mocy decyzji likwidatorów, jako osób reprezentujących tą spółkę. Wspólnik (wspólnicy) spółki ma jedynie pośredni wpływ na rozporządzanie jej majątkiem. W związku z tym, podmiotem dokonującym przekazania majątku spółki w okresie jej likwidacji jest sama spółka, w imieniu której stosowne decyzje podejmują likwidatorzy.

W niniejszych okolicznościach Wnioskodawca przeniesie na jedynego wspólnika prawo własności nieruchomości niezabudowanej. W konsekwencji, w przypadku przekazania majątku likwidacyjnego w postaci nieruchomości przez Wnioskodawcę na rzecz jej wspólnika dojdzie do zmiany właściciela majątku. Zatem w stosunku do przeniesionego towaru w postaci nieruchomości Wnioskodawca dokona na rzecz wspólnika dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Konsekwencją przekazania nieruchomości będącej własnością Spółki wspólnikowi w związku z jej likwidacją będzie nabycie przez wspólnika prawa do rozporządzania ww. towarem jak właściciel. Brak odpłatności w przypadku powyższej dostawy towarów nie wyklucza opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług łączne spełnienie dwóch przesłanek powoduje opodatkowanie czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Po pierwsze, dla uznania nieodpłatnego przekazania towarów za odpłatną dostawę towarów towary muszą zostać przekazane na cele osobiste m.in. wspólników lub udziałowców podatnika. Przy czym opodatkowanie tej czynności wystąpi w sytuacji spełnienia drugiego warunku wymienionego w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, tj. istnienia, w całości lub w części, po stronie podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia (wytworzenia) przekazywanego towaru lub jego części składowych.

W niniejszej sprawie - jak wynika z przedstawionych okoliczności - Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości będącej przedmiotem przekazania jedynemu wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego, w związku z tym nie został spełniony jeden z dwóch podstawowych warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług powodujących uznanie tej czynności za dostawę towarów objętą opodatkowaniem podatkiem VAT. Z tych też względów, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekazanie nieruchomości jedynemu wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powoływany przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu własnego stanowiska art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług ze względu na zakres podmiotów, do których się odnosi, nie ma zastosowania do niniejszej sprawy. Przepis ten przewiduje opodatkowanie VAT majątku pozostałego po likwidacji spółki cywilnej, spółki prawa handlowego niemającej osobowości prawnej bądź zaprzestanie prowadzenia działalności przez osobę fizyczną, nie dotyczy zaś spółki kapitałowej. Zaznaczyć należy, że niniejsza regulacja dotyczy opodatkowania towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy lub towarów własnej produkcji, nie ma zaś zastosowania do czynności, jaką jest podział majątku pozostałego po likwidacji spółki, który stanowić mogą także inne aktywa rzeczowe niż zakupione czy wytworzone towary.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Ponadto Organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl