IPPP2/443-1375/13-4/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1375/13-4/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem nadanym 13 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) na wezwanie Organu z 7 marca 2014 r. znak sprawy IPPP2/443-1375/13-2/AO (skutecznie doręczone 11 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu podatku VAT z tytułu nabycia pokoju hotelowego oraz możliwości jednoczesnego zgłoszenia się jako podatnik VAT z tytułu najmu i pozostawania zwolnionym z VAT jako rolnik w prowadzonym gospodarstwie rolnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu podatku VAT z tytułu nabycia pokoju hotelowego oraz możliwości jednoczesnego zgłoszenia się jako podatnik VAT z tytułu najmu i pozostawania zwolnionym z VAT jako rolnik w prowadzonym gospodarstwie rolnym. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem nadanym 13 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) na wezwanie Organu z 7 marca 2014 r. znak sprawy IPPP2/443-1375/13-2/AO (data doręczenia 11 marca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca pozostaje z żoną w związku małżeńskim i wspólnocie majątkowej. Wnioskodawca pracuje na podstawie umowy o pracę oraz jest rolnikiem indywidualnym (bez VAT).

Żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą i jest zwolniona podmiotowo z VAT-u ze względu na obroty.

W 2014 r. Wnioskodawca wspólnie z żoną zamierzają zakupić pokój hotelowy i podpisać z operatorem tego hotelu umowę najmu pokoju (na 10 lat). Ze względu na wspólnotę majątkową w akcie notarialnym przenoszącym własność będą oni współwłaścicielami. Żona Wnioskodawcy zamierza oświadczyć, że jedynie Wnioskodawca będzie czerpał pożytki z tytułu najmu prywatnego przedmiotowego pokoju. Faktura za zakup pokoju będzie wystawiona tylko na Wnioskodawcę. W umowie najmu lokalu będzie także tylko Wnioskodawca. Jedynie Wnioskodawca będzie wystawiał faktury z tytułu najmu.

Doprecyzowując niniejszy wniosek Wnioskodawca wskazał, że na zakupiony pokój hotelowy Wnioskodawca podpisuje jedną 10 letnią umowę najmu z operatorem hotelowym i na tym rola Wnioskodawcy jeśli chodzi o jego wynajmowanie się kończy, to operator hotelowy wynajmuje go dalej, na typowych zasadach wynajmu pokoi w każdym hotelu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy w związku z powyższym Wnioskodawca może zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, a tym samym wystawiać faktury VAT operatorowi hotelu z tytułu najmu oraz ubiegać się o całkowity zwrot VAT-U zapłaconego przy zakupie.

2. Czy jednocześnie zgłaszając się jako podatnik VAT z tytułu najmu Wnioskodawca ma możliwość pozostawać zwolnionym z VAT-u jako rolnik w prowadzonym gospodarstwie rolnym.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stanowisko Wnioskodawcy jest zgodne z uzyskaną telefoniczną odpowiedzią z Krajowej Informacji Podatkowej i jest następujące:

Wnioskodawca powinien zarejestrować się jako czynny podatnik VAT wystawiać faktury VAT, odprowadzać do Urzędu Skarbowego VAT od tych faktur oraz ubiegać się o całkowity zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie lokalu.

Jednocześnie Wnioskodawca może być zwolniony z VAT-u jako rolnik, gdyż jest to zwolnienie przedmiotowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ww. ustawy w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art. 87 ust. 2 ww. ustawy zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio (art. 87 ust. 5a ww. ustawy).

Generalna zasada określona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawa wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.

Stosownie do treści art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z treści ww. art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Tak więc, podatnik w rozumieniu art. 15 ww. ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca pozostając z żoną w związku małżeńskim i wspólnocie majątkowej w 2014 r. wspólnie zamierzają zakupić pokój hotelowy i podpisać z operatorem tego hotelu umowę najmu pokoju (na 10 lat). Na zakupiony pokój hotelowy Wnioskodawca podpisuję jedną 10 letnią umowę najmu z operatorem hotelowym i na tym rola Wnioskodawcy jeśli chodzi o jego wynajmowanie się kończy. To operator hotelowy wynajmuje go dalej, na typowych zasadach wynajmu pokoi w każdym hotelu. Ze względu na wspólnotę majątkową w akcie notarialnym przenoszącym własność będą oni współwłaścicielami. Żona Wnioskodawcy zamierza oświadczyć, że jedynie Wnioskodawca będzie czerpał pożytki z tytułu najmu prywatnego przedmiotowego pokoju. Faktura za zakup pokoju będzie wystawiona tylko na Wnioskodawcę. W umowie najmu lokalu będzie także tylko Wnioskodawca. Jedynie Wnioskodawca będzie wystawiał faktury z tytułu najmu. Ponadto Wnioskodawca pracuje na podstawie umowy o pracę oraz jest rolnikiem indywidualnym (bez VAT).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zarejestrowania jako podatnik podatku od towarów i usług i wystawiania faktur operatorowi hotelu z tytułu najmu pokoju hotelowego oraz zwrotu podatku VAT z tytułu nabycia tego pokoju hotelowego.

Należy zauważyć, że zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Tak więc najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. W świetle powyższych przepisów należy uznać, że świadczenie usług najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, jeżeli jest wykonywana w sposób ciągły do celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe). W konsekwencji najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. W treści ustawy i przepisach wykonawczych do niej przewidziane zostały zwolnienia od podatku.

I tak, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 20 ustawy o VAT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy.

Z przywołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zastosowanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). Zwolnieniu od podatku podlega więc świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe.

W niniejszych okolicznościach na zakupiony pokój hotelowy Wnioskodawca podpisuje jedną 10 letnią umowę najmu z operatorem hotelowym i na tym rola Wnioskodawcy jeśli chodzi o jego wynajmowanie się kończy. To operator hotelowy wynajmuje go dalej, na typowych zasadach wynajmu pokoi w każdym hotelu. W konsekwencji, wskazana usługa wynajmu nie będzie spełniać przesłanek umożliwiających zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, świadczona przez Wnioskodawcę usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 96 ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 96 ust. 3 ww. ustawy podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego" (art. 96 ust. 4 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ww. ustawy). Stosownie do art. 99 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa (...).

Mocą art. 103 ust. 1 ww. ustawy podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Stosownie do art. 106b ust. 2 ww. ustawy podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Wnioskodawca będzie współwłaścicielem pokoju hotelowego. Faktura za zakup pokoju wystawiona będzie na Wnioskodawcę. Nabyty pokój hotelowy Wnioskodawca zamierza wynająć operatorowi tego hotelu na 10 lat. Umowę najmu podpisze wyłącznie Wnioskodawca.

W świetle przedstawionych okoliczności i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że charakter usług najmu wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Wnioskodawca wynajmując pokój hotelowy będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT. Świadcząc opodatkowane podatkiem VAT usługi wynajmu Wnioskodawca może więc dokonać rejestracji i wówczas winien wystawiać faktury VAT dokumentujące świadczenie usług najmu na rzecz operatora hotelu oraz składać deklaracje podatkowe a także obliczać i wpłacać podatek w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.

W odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie pokoju hotelowego należy wskazać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Trzeba rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Jeżeli natomiast dany towar lub usługa służy lub ma służyć czynnościom nieuprawniającym do odliczenia podatku VAT (niepodlegającym opodatkowaniu lub zwolnionym z podatku VAT) w momencie dokonywania zakupu podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Niezależnie od tego, czy dokonany zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania towar czy środek trwały, czy też dokonywane są dopiero nakłady (inwestycja w toku) czy też dokonywane są płatności zaliczkowe, których efektem będzie środek trwały - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli tylko zakup dokonywany jest w związku z obecnie prowadzoną lub planowaną działalnością opodatkowaną.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że pokój hotelowy Wnioskodawca zamierza nabyć w celu wynajmu. W zaistniałej sytuacji, oddanie przez Wnioskodawcę nabytego pokoju hotelowego w najem za wynagrodzeniem na rzecz operatora tego hotelu będzie stanowiło świadczenie usług podlegające opodatkowaniu - zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i przepisy wykonawcze do ustawy dla usługi świadczonej przez Wnioskodawcę polegającej na wynajmie pokoju hotelowego operatorowi hotelu, który dokonywał będzie wynajmu pokoju na zasadach typowych dla hotelu nie przewidują zwolnienia jej z opodatkowania. Tym samym, świadczona przez Wnioskodawcę usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na tle okoliczności niniejszej sprawy i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że warunek przyszłego związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w omawianej sprawie zostanie spełniony, ponieważ planowany zakup pokoju hotelowego będzie służył do odpłatnego świadczenia usług (najem), a więc do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji, Wnioskodawcy z tytułu zakupu przedmiotowego pokoju hotelowego będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednocześnie Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu podatku VAT w związku z nabyciem tego pokoju hotelowego. Dla realizacji uprawnienia Wnioskodawca musi dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny. Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT także od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT czynni.

Skoro w niniejszych okolicznościach ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki, związane z nabyciem pokoju hotelowego ponoszone będą w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (niekorzystającej ze zwolnienia) polegającej na świadczeniu usług najmu tego pokoju to Wnioskodawca będzie miał możliwość zwrotu podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej nabycie pokoju hotelowego. Realizacja tego prawa nastąpi po uzyskaniu statusu zarejestrowanego (czynnego) podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Z treści niniejszego wniosku wynika ponadto, że Wnioskodawca jest rolnikiem indywidualnym (bez VAT). W związku tym wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zwolnienia od podatku VAT jako rolnik w prowadzonym gospodarstwie rolnym przy jednoczesnym dokonaniu rejestracji jako podatnik VAT z tytułu najmu pokoju hotelowego.

Gospodarstwo rolne to - stosownie do art. 2 pkt 16 ww. ustawy - gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

W myśl art. 2 pkt 15 ww. ustawy przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Rolnikiem ryczałtowym - na mocy art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku VAT ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie.

W art. 43 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ww. ustawy w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy - podatnika VAT zwolnionego (niemającego obowiązku składania deklaracji, wystawiania faktur) oraz jednocześnie podatnika VAT czynnego. Wynika to z art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, który stanowi, że do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a.

transakcji związanych z nieruchomościami,

b.

usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c.

usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.

W niniejszych okolicznościach Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, korzystając ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT. Jednocześnie Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu pokoju hotelowego z przeznaczeniem pod wynajem i dokonać rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług. Przedmiotem wątpliwości jest możliwość korzystania ze zwolnienia jako rolnik w prowadzonym gospodarstwie rolnym i jednoczesne dokonanie zgłoszenia jako podatnik VAT z tytułu najmu pokoju hotelowego.

W świetle przywołanych przepisów i przestawionej treści wniosku należy stwierdzić, że Wnioskodawca jako rolnik może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w której świadczył będzie usługi najmu Wnioskodawca będzie mógł występować jako rozliczający się podatnik VAT. Wnioskodawca składa do urzędu skarbowego zgłoszenie VAT-R, w którym zaznacza, że korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT jednocześnie zaznaczając, że będzie składał deklaracje podatkowe VAT. Działalność polegająca na wynajmie pokoju hotelowego nie ma wpływu na utratę przez Wnioskodawcę, będącego rolnikiem ryczałtowym, zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wnioskodawca, jako rolnik ryczałtowy, wykonuje czynności zwolnione z podatku, które to zwolnienie obejmuje konkretne czynności przewidziane w przepisie, a nie całą sprzedaż Wnioskodawcy. Natomiast konsekwencją dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług najmu i wyboru opodatkowania wykonywane przez Wnioskodawcę czynności (poza czynnościami korzystającymi ze zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług) będą opodatkowane podatkiem VAT.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie również należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl