IPPP2/443-1340/13-2/KOM - Prawo parafii do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1340/13-2/KOM Prawo parafii do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z realizacją zadania "Budowa chodnika na cmentarzu parafialnym" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z realizacją zadania "Budowa chodnika na cmentarzu parafialnym".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Parafia zdecydowała o budowie chodnika na parafialnym cmentarzu. Obecnie jest w trakcie przygotowania wniosku o dofinansowanie ww. projektu w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", który określa tryb składania wniosków o przyznanie pomocy oraz instrukcją wypełniania wniosku o przyznanie pomocy, konieczne jest przedłożenie jako załącznika do wniosku aktualnej interpretacji potwierdzającej brak możliwości odzyskania podatku od towarów i usług przy realizacji tej inwestycji w przypadku, gdy wnioskodawca wnosi o objęcie kosztami kwalifikowalnymi kwot podatku od towarów i usług.

Realizacja projektu będzie polegała na budowie chodnika na cmentarzu parafialnym, na którym spoczywają ciała znanych Polaków, m.in. Witolda Glinickiego, czy żołnierzy z II wojny światowej. Zadanie będzie realizowane przez Kościół i skierowane do całej społeczności obszaru Lokalnej Grupy Działania oraz wiernych odwiedzających groby swoich zmarłych. Realizowana inwestycja przyczyni się do integracji mieszkańców, gdyż zabytki sakralne stanowią bardzo istotną część materialnego dziedzictwa kulturowego. Kościół oraz cmentarz mają duże znaczenie dla duchowego życia mieszkańców. Realizacja operacji przyczyni się do większej liczby spotkań i częstszych odwiedzin grobów zmarłych nie tylko w najważniejsze święta kościelne, ale także w dni powszednie. Także pogoda nie będzie miała znaczenia dla integrowania, ponieważ ludzie korzystać będą z nowych ciągów komunikacyjnych, co zwiększy chęć spotykania się także osób starszych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Parafia, która nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, realizując powyższy projekt, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług związanych z realizacją powyższego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej, a więc nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją inwestycji. Ponadto Kościół realizując projekt "Budowa chodnika na cmentarzu parafialnym" nie uzyska z tego tytułu żadnych dochodów, a realizowana inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, w ocenie wnioskodawcy, nie będzie możliwe obniżenie kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Parafia jest w trakcie przygotowywania wniosku o dofinansowanie projektu pn. "Budowa chodnika na cmentarzu parafialnym w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów. Zadanie będzie realizowane przez Kościół i skierowane do całej społeczności obszaru Lokalnej Grupy Działania oraz wiernych odwiedzających groby swoich zmarłych. Realizowana inwestycja przyczyni się do integracji mieszkańców, gdyż zabytki sakralne stanowią bardzo istotną część materialnego dziedzictwa kulturowego. Parafia realizując projekt nie uzyska z tego tytułu żadnych dochodów, a realizowana inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z uwagi na przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że wobec niespełnienia przesłanek warunkujących prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. brak związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i brak statusu podatnika podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług służących realizacji projektu pn. "Budowa chodnika na cmentarzu parafialnym".

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl