IPPP2/443-1308/11-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1308/11-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu 9 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania podstawowej stawki podatku VAT w odniesieniu do opisanych usług ewidencyjnych rozliczanych w ramach importu usług oraz zwolnienia z podatku VAT w odniesieniu do opisanych usług transakcyjnych w ramach rozliczenia importu usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania podstawowej stawki podatku VAT w odniesieniu do opisanych usług ewidencyjnych rozliczanych w ramach importu usług oraz zwolnienia z podatku VAT w odniesieniu do opisanych usług transakcyjnych w ramach rozliczenia importu usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

P. jest oddziałem banku z siedzibą, w innym kraju unii europejskiej, w Grecji. Głównym przedmiotem działalności P. w Polsce jest świadczenie usług finansowych zwolnionych z opodatkowania VAT na rzecz klientów indywidualnych oraz korporacyjnych. W ramach prowadzonej działalności bank korzysta z usług dostawców oferujących usługi, które są dedykowane i niezbędne do świadczenia przez bank usług finansowych. Powyższe usługi są świadczone bezpośrednio na rzecz P., który posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Wśród dostawców usług znajdują się również dostawcy zagraniczni, tj. dostawcy nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, którzy nie są zarejestrowani na potrzeby podatku VAT w Polsce oraz z tytułu tych transakcji nie rozliczają w Polsce podatku VAT. W konsekwencji, w sytuacji, gdy stosownie do ustawy VAT miejsce świadczenia tych usług stanowi terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bank zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT deklaruje i rozlicza VAT z tzw. importu usług.

Wśród usług rozliczanych przez bank dla celów podatku VAT jako import usług znajdują się m.in. usługi realizowane w oparciu o następujące systemy działające w P.: flexcube, cortex, prime, iapply, epicor, mamba, siron, phone banking. Na utrzymywanych przez bank wyżej wymienionych systemach, są wykonywane przez dostawców tych usług, niezależnie od siebie następujące czynności (tj. każda z tych czynności jest celem samym w sobie, czynności te nie są ze sobą ściśle związane):

* O charakterze transakcyjnym (niezbędne do wykonania transakcji czynności finansowej);

* Nieposiadające takiego charakteru (czynności ewidencyjne, niezbędne do prawidłowego raportowania, dokumentowania oraz księgowania transakcji).

Należy podkreślić, iż będące przedmiotem niniejszego wniosku usługi nabywane przez P., w żaden sposób nie wiążą się z przeniesieniem na bank praw autorskich bądź z udzieleniem bankowi licencji do programu/systemu.

Poniżej przedstawiony jest opis czynności wykonywanych przez dostawcę na poszczególnych systemach banku wraz z podziałem na czynności o charakterze ewidencyjnym oraz osobno na czynności o charakterze transakcyjnym:

System

Flexcube - system służący do obsługi depozytów oraz kredytów

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Utrzymywanie kartoteki klientów oraz listy rachunków, zapewnienie dostępu do danych dla oddziałów banku,

Podgląd i wydruk realizowanych transakcji.

Czynności o charakterze transakcyjnym

Naliczanie odsetek w związku z umowami depozytów środków pieniężnych i o prowadzenie rachunków pieniężnych oraz w związku z umowami kredytów i pożyczek, pieniężnych.

Przeprowadzanie transakcji płatniczych, przekazy i transfery pieniężne w tym: transfer funduszy pomiędzy rachunkami w banku, wpływy z zewnątrz i wypływy na zewnątrz banku, obsługa stałych zleceń zewnętrznych i wewnętrznych.

Dokonywanie realizacji transakcji dotyczących walut, tj. zbywania oraz nabywania walut obcych jak i waluty polskiej. Obsługa wyżej wskazanych transakcji dokonywanych poprzez różne kanały sprzedaży.

System

Cortex - system obsługujący transakcje wykonywane przy użyciu kart kredytowych oraz debetowych z terminali pos i bankomatów

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Prowadzenie rejestrów wydanych kart, księgowanie transakcji wykonywanych przy użyciu kart kredytowych oraz debetowych z terminali pos i bankomatów.

Czynności o charakterze transakcyjnym

Autoryzacja płatności kartami debetowymi oraz kredytowymi dokonywanymi przy pomocy terminali pos, wpłat i wypłat dokonywanych przy pomocy wpłatomatów i bankomatów. Realizacja wyżej wskazanych płatności oraz wpłat i wypłat. Realizacja transferów pieniężnych pomiędzy bankiem a visą i mastercard.

System

Prime - system obsługujący karty kredytowe

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Księgowanie transakcji wykonywanych przy użyciu kart kredytowych z terminali pos i bankomatów.

Czynności o charakterze transakcyjnym

Realizacja płatności kartami debetowymi oraz kredytowymi dokonywanymi przy pomocy terminali pos, oraz wpłat i wypłat. Realizacja uruchomienia kwot z tytułów kredytów w karcie kredytowej. Naliczanie odsetek w związku z udzielonym kredytem z tytułu karty kredytowej. Dokonywanie transferów pieniężnych pomiędzy Bankiem a visą i mastercard.

System

Iapply - system do zarządzania procesem kredytowym

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Utrzymywanie kartoteki klientów oraz listy udzielonych kredytów, ewidencja obiegu dokumentów, pobieranie i gromadzenie danych z baz zewnętrznych (bik, cbd br/dz), gromadzenie danych demograficznych klientów,

Wymiana informacji pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za konkretne etapy w procesie kredytowym zmierzającym do podjęcia decyzji kredytowej.

Czynności o charakterze transakcyjnym

Brak

System

Phone banking - system do obsługi klientów kontaktujących się z bankiem zdalnie. Połączony z innymi systemami banku, umożliwia realizację dyspozycji klienta.

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Identyfikacja klienta i modyfikacja jego danych, dostęp do informacji na temat historii relacji klienta z bankiem, danych finansowych i transakcyjnych odnośnie posiadanych przez niego produktów, generowanie raportów dotyczących czynności wykonywanych w aplikacji, generowanie kodów dostępu do aplikacji i inne czynności administracyjne w aplikacji (np. nadawanie, modyfikacja, blokowanie dostępów do systemu).

Czynności o charakterze transakcyjnym

Aktywacja zdalnej obsługi klienta i realizacja dyspozycji klienta (do określonego limitu) tj. przeprowadzanie transakcji płatniczych, przekazy i transfery pieniężne w tym: transfer funduszy pomiędzy rachunkami w banku, i wypływy na zewnątrz banku, utworzenie zleceń stałych wewnętrznych.

System

Epicor - system obsługujący księgę główną banku

Czynności o charakterze ewidencyjnym

W ramach systemu wykonywane są czynności wyłącznie ewidencyjne

Czynności o charakterze transakcyjnym

Brak

System

Mamba - system umożliwiający obsługę transakcji klienta w placówkach

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Podgląd i wydruk realizowanych transakcji.

Czynności o charakterze transakcyjnym

Realizacja transakcji płatniczych (oprócz wypłat), przekazy i transfery pieniężne w tym: transfer funduszy pomiędzy rachunkami w banku, wpływy z zewnątrz i wypływy na zewnątrz banku; zakładanie oraz przeprowadzanie czynności w zakresie depozytów środków pieniężnych. Obsługa stałych zleceń wewnętrznych.

System

Siron - (aml i embargo). Aplikacje mające na celu przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.

Czynności o charakterze ewidencyjnym

Siron aml (wykrywanie, analiza i monitorowanie transakcji w celu realizacji wymogów regulacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz w celu realizacji tzw. list sanacyjnych przez USA, ONZ oraz UE) siron embargo (wykrywanie, analiza i monitorowanie transakcji w trybie rzeczywistym transakcji w celu uniemożliwienia przeprowadzenia transakcji odnoszących się do osób, podmiotów objętych sankcjami ONZ, OFAC, UE

Czynności o charakterze transakcyjnym

Brak

Umowa dotycząca świadczenia usług ma przewidywać odrębne stawki oraz wyszczególniać wynagrodzenie z tytułu wykonania czynności transakcyjnych (bezpośrednio związanych z wykonywanymi przez bank usługami finansowymi) oraz czynności ewidencyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy bank z tytułu opisanych we wniosku:

usług ewidencyjnych, rozliczanych w ramach importu usług, powinien stosować podstawową stawkę podatku VAT.

usług transakcyjnych w ramach rozliczenia importu usług powinien zastosować zwolnienie z podatku VAT....

Zdaniem Wnioskodawcy,

1 bank w odniesieniu do opisanych we wniosku usług ewidencyjnych powinien rozpoznać import usług opodatkowany VAT według stawki podstawowej.

2 Bank w odniesieniu do opisanych we wniosku usług transakcyjnych powinien rozpoznać import usług zwolnionych z podatku VAT.

4.

Uzasadnienie stanowiska banku

4 1. Przepisy mające zastosowanie w sprawie

Artykuł 28b Ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że "w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności." Art. 17 ust. 1 pkt 4 wskazuje, że Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju".

Zgodnie z art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku:7) transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną; (...)

37)

usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji;

38)

usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

39)

usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

40)

usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;

41)

usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie. (...).

13.

Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.

14.

Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41.

4.2. Uzasadnienie stanowiska spółki

Analizując przepisy art. 28b ust. 2 oraz 17 ust. 1 pkt 4 nie ulega wątpliwości, że miejscem świadczenia opisanych usług transakcyjnych, jak i ewidencyjnych jest Polska, tj. stałe miejsce prowadzenia działalności przez P. Z uwagi, że usługodawca nie jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce bank jest zobowiązany do odpowiedniego rozliczenia VAT z tytułu importu usług. W celu prawidłowego rozliczenia importu usług niezbędne jest określenie, czy przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej czy też korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.

Dokonując odpowiedzi na to pytanie należy zwrócić uwagę, że usługi świadczone na rzecz banku niewątpliwie związane są z wykonywanymi przez bank usługami zwolnionymi wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41 ustawy o VAT, gdyż poszczególne systemy w oparciu, o które wykonywane są opisane usługi, obsługują podstawowe rodzaje działalności bankowej, np., flexcube umożliwia przeprowadzenie transakcji związanych z prowadzonym rachunkiem, działalnością kredytowa i depozytową, itp. cortex umożliwia procesowanie transakcji kartowych, autoryzacja transakcji dokonywanych za pomocą kart, rozliczenie z visą i mastercard, itp.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że charakterystyka i natura świadczonych usług pozwala wyraźnie wyodrębnić w ramach tych usług: usługi o charakterze ewidencyjnym oraz usługi o charakterze transakcyjnym. Usługi o charakterze ewidencyjnym są niezbędne dla prawidłowego wykonania usług finansowych, gdyż umożliwiają ich prawidłową rejestrację, zaksięgowanie, raportowanie, etc. Tym niemniej, usługi te w przeciwieństwie do usług o charakterze transakcyjnym nie są elementem wykonywanej przez bank usługi finansowej. Tym samym, jako takie nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania i podlegają opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej.

Z drugiej strony, w ramach wykonywanych na rzecz banku usług należy wyróżnić usługi o charakterze transakcyjnym, które stanowią odrębną całość, ale są jednocześnie elementem usługi finansowej świadczonej przez bank i które jako takie są niezbędne i właściwe dla jej prawidłowego wykonania. Te usługi zgodnie z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT są zwolnione przedmiotowo z opodatkowania.

W celu uzasadnienia tego stanowiska i takiego określenia konsekwencji podatkowych należy udowodnić, że usługi transakcyjne objęte są dyspozycją normy z przepisu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, natomiast usługi ewidencyjne nie są objęte dyspozycją normy z tego przepisu.

4.2.1. Usługi transakcyjne jako usługi zwolnione z opodatkowania VAT

Usługi opisane we wniosku jako usługi (czynności) transakcyjne obejmują działania dotyczące różnych produktów finansowych oferowanych przez bank i dotyczą np. takich działań jak transfer funduszy na rachunkach w banku (art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT), wpłaty z zewnątrz oraz wypłaty na zewnątrz banku (art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT), obsługa stałych poleceń zapłaty (art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT),

Procesowanie transakcji kartowych (art. 43 ust. 1 pkt 38 i 40 ustawy VAT), autoryzacja transakcji (art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT), rozliczenie z visą i mastercard (art. 43 ust. 1 pkt 38 i 40 ustawy VAT), realizacja dyspozycji.

Cechą wspólną wszystkich powyższych czynności jest to, że ich dokonanie jest nie tylko niezbędne i właściwe dla prawidłowego wykonania usługi finansowej przez bank (zwolnionej na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 7 lub 37-41). Czynności te są elementem usługi finansowej wykonywanej przez bank. Ich wykonanie jest również niezbędne w celu zapewnienia zmiany sytuacji prawnej (np. zaciągnięcie kredytu, dokonanie transferu środków pieniężnych w celu uregulowania zobowiązania) oraz finansowej klienta banku (np. zwiększenie zobowiązania kredytowego w wyniku dokonania transakcji kartowej).

Analizując charakter tych świadczeń, należy zauważyć, że w przeciwieństwie do usług ewidencyjnych będą one objęte dyspozycją art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zgodnie z którym zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.

Analizując brzmienie przepisu art. 43 ust. 13 ustawy VAT należy stwierdzić, że powinien on mieć zastosowanie w przypadku, gdy spełnione są równocześnie cztery warunki.

* Wykonywana usługa stanowi element usług finansowej o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41 ustawy o VAT. Analizując stan faktyczny nie powinno budzić wątpliwości, że usługi transakcyjne są elementem, częścią składową wykonywanej przez bank jednej z usług finansowych, zazwyczaj usług opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 37 i 40 ustawy VAT. Innymi słowy, czynności wykonywane w ramach usługi nabywanej przez bank stanowią czynności, które stanowią element przedmiotu świadczenia, do którego bank zobowiązał się na podstawie zawartej umowy z klientem np. na prowadzenie rachunku bankowego, umowy kredytu w karcie kredytowej. Przykładowo, bank w umowie rachunku bankowego zobowiązał się wobec klientów do wykonywania dyspozycji przelewu, to jest finalnie do transferu środków pieniężnych z jednego rachunku na drugi; czynności wykonywane przez dostawców usług na rzecz banku polegają na takim transferze takich środków.

* Wykonywana usługa pomocnicza (element usługi finansowej) sama stanowi odrębną całość - w przedmiotowym przypadku usługi transakcyjne są należycie wyodrębnione, w szczególności pod względem funkcjonalnym (świadczenia są jednoznacznie zdefiniowane i wyodrębnione), finansowym (umowa ma przewidywać odrębne wynagrodzenie za wykonywanie czynności transakcyjnych, które np. będzie iloczynem wykonywanych transakcji i uzgodnionej kwoty pieniężnej) oraz podmiotowym (wykonywane przez zewnętrznego usługodawcę);

* Wykonywana usługa pomocnicza jest właściwa do wykonania usługi finansowej. To jest "taka, jaka powinna być" (słownik języka polskiego PWN), aby poprawnie wykonać zobowiązanie banku wobec klienta posiadającego np. rachunek bankowy, kartę kredytową, kartę płatniczą. Usługa wykonana na rzecz banku jest typową czynnością umożliwiającą efektywne i zupełne wykonanie zobowiązania banku, wykonywanie opisanych czynności jest charakterystyczne dla procesu świadczenia usług finansowych.

* Wykonywana usługa pomocnicza (element usługi finansowej) jest niezbędna do wykonania usługi finansowej. To znaczy, że usługa świadczona przez bank nie może być wyświadczona bez wykonania czynności, które są przedmiotem usługi nabywanej przez bank od usługodawców, o których mowa w niniejszym wniosku.

Jest to element konieczny, aby wypełnić zobowiązania banku wynikające z umowy zawartej z klientem, bez tych czynności bank nie wykona zobowiązania wobec klienta.

4.2.2. Usługi ewidencyjne jako usługi opodatkowane stawką podstawową VAT

Usługi ewidencyjne, opisane w niniejszym wniosku, są związane z wykonywanymi przez bank usługami finansowymi. Jakkolwiek, zdaniem banku, w ich przypadku nie zostały spełnione wszystkie przesłanki z art. 43 ust. 13 ustawy VAT, aby można było zastosować zwolnienie z VAT.

W szczególności w odniesieniu do czynności ewidencyjnych trudno stwierdzić, że stanowią one element usługi finansowej. O ile ewidencja syntetyczna transakcji należy do ważnych czynności, regulowanych, wręcz nakazanych przez przepisy prawa bilansowego, o tyle trudno powiedzieć, że bank zobowiązuje się w umowie z Klientem do ewidencjonowania zawartych przez niego transakcji w swojej księdze głównej. Z punktu widzenia treści stosunku prawnego pomiędzy bankiem a klientem wydaje się to ambiwalentne.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska przedstawionego przez bank.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl