IPPP2/443-1211/11-3/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1211/11-3/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 15 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia gruntu wraz z zabudowaniami oraz prawa do skorzystania z opcji opodatkowania nabycia Nieruchomości, opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia udziału wraz ze znajdującą się na nim drogą, prawa od odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z przedmiotowym nabyciem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia gruntu wraz z zabudowaniami, prawa do skorzystania z opcji opodatkowania nabycia Nieruchomości, opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia udziału wraz ze znajdującą się na nim drogą oraz prawa od odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z przedmiotowym nabyciem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nabyć prawo użytkowania wieczystego działki gruntu zabudowanej dwoma budynkami niemieszkalnymi (dalej "grunt") oraz udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu położonego przy tej działce (dalej "udział"). Udział jest wykorzystywany jako droga dojazdowa do gruntu. Powierzchnia działki, w skład której wchodzi udział wyłożona została około 10 lat temu kostką brukową przez ówczesnych właścicieli udziału.

Wnioskodawca ustalił, że zabudowania na gruncie zostały ulepszone w 2003 r., a wartość ulepszeń przekraczała wartość początkową zabudowań, po czym w 2007 r. ówczesny właściciel oddał grunt wraz z zabudowaniami w najem. Wnioskodawca nabędzie grunt wraz z zabudowaniami oraz udział od Sprzedającego na podstawie umowy sprzedaży. Z kolei Sprzedający nabędzie te nieruchomości również na podstawie umowy sprzedaży, przed zawarciem której Sprzedający wraz ze swoim kontrahentem złożą wspólne oświadczenie o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku VAT, a zatem złożone zostanie oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT. Złożenie ww. oświadczenia jest niezbędne dla opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu wraz z zabudowaniami z uwagi na fakt, iż sprzedaż budynków niemieszkalnych wraz z gruntem nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, lecz pomiędzy pierwszym zasiedleniem (w 2007 r.) a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż dwa lata.

W umowie na podstawie której Sprzedający nabędzie udział, sprzedaż tego udziału zostanie opodatkowana podatkiem VAT. Zaznaczyć należy, że przy nabyciu przez Sprzedającego udziału dojdzie do pierwszego zasiedlenia budowli znajdującej się na tym udziale.

Sprzedający będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT zarówno od nabycia własności gruntu wraz z zabudowaniami, jak i udziału. Grunt i udział nie są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lecz dla gruntu i dla części udziału wydana została decyzja ustalająca warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego wraz z garażem i infrastrukturą.

W ewidencji gruntów grunt i udział są oznaczone symbolem "Ba" i stanowią według ewidencji gruntów tereny przemysłowe.

Sprzedający i Wnioskodawca są czynnymi podatnikami podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy przyszła sprzedaż gruntu wraz z zabudowaniami będzie podlegać opodatkowaniu 23% pod warunkiem złożenia przez Sprzedającego i Wnioskodawcę oświadczenia o wyborze opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

2.

Czy przyszła sprzedaż udziału będzie podlegać opodatkowaniu 23% VAT.

3.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia gruntu wraz z zabudowaniami oraz od nabycia udziału.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy przyszła sprzedaż gruntu wraz z zabudowaniami będzie opodatkowana 23% stawką podatku od towarów i usług, przy czym koniecznym warunkiem do opodatkowania tej sprzedaży, będzie złożenie przez Wnioskodawcę oraz Sprzedającego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku VAT.

Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że pomiędzy sprzedażą gruntu wraz z zabudowaniami a ich pierwszym zasiedleniem upłynął okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Na podstawie art. 43 ust. 10 podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W myśl § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 4 kwietnia 2011 (Dz. U. Nr 73, poz. 392) zwalnia się zbycie prawa użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku. Zgodnie z powyższymi przepisami, skoro do pierwszego zasiedlenia nieruchomości doszło w 2007 r., Sprzedający i Wnioskodawca mogą wybrać opodatkowanie VAT.

Oznacza to, że na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku VAT możliwe jest opodatkowanie sprzedaży budynków wraz z gruntem, pod warunkiem że Sprzedający i Wnioskodawca jako zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla Wnioskodawcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynków. Oświadczenie to musi zawierać: imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części, a także adres budynku, budowli lub ich części.

Pismem z dnia 15 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.) Wnioskodawca dokonał sprostowania stanowiska zajętego w złożonym wniosku w zakresie pytania nr 2 i części pytania nr 3, z uwagi na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 października 2011 r., w sprawie I FPS 2/11, w której Sąd stwierdził, iż sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 t. o podatku od towarów i usług w zw. art. 2 pkt 6 tej ustawy.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę (sygn. I FPS 2/11), w której stwierdził, że sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ("ustawa o VAT").

Uchwałą tą Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął istotną kwestię, w stosunku do której w orzecznictwie sądów administracyjnych występowały poważne rozbieżność (w wielu wyrokach sądy wyrażały pogląd, że zbycie udziałów we współwłasności nieruchomości stanowi świadczenie usługi rozumieniu przepisów ustawy o VAT).

W powołanej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że sprzedaż udziału we współwłasności budynku, tak jak i udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, prowadzi do przeniesienia na nabywcę takiego udziału prawa do rozporządzania tymi towarami tak jak właściciel. W związku z tym, na gruncie ustawy o VAT, taka czynność nie może prowadzić do innych skutków prawnych niż sprzedaż towaru przez jedynego właściciela (użytkownika wieczystego), która stanowi dostawę towarów, bowiem w jej wyniku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Powołana uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego oznacza, że transakcja sprzedaży udziału we współwłasności budynku będzie mogła także podlegać zwolnieniu z podatku VAT, co w konsekwencji będzie miało wpływ na zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu, na którym dany budynek jest wzniesiony.

Ad. 2.

Stawką właściwą dla przyszłej sprzedaży udziału będzie 23% VAT.

Udział zabudowany jest budowlą i przy nabyciu przez Sprzedającego tej budowli dojdzie do pierwszego zasiedlenia.

Z uwagi na to, iż skutek w postaci pierwszego zasiedlenia nastąpi dopiero w chwili zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Sprzedającym a jego kontrahentem, w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Powyższe oznacza, że zastosowania w przedmiotowej sytuacji nie znajdzie również art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT, zgodnie z którym zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT dostawę budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, pod warunkiem że: (i) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; (ii) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Niemożność zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT wynika z tego, że Sprzedającemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie budowli na nieruchomości, do której przysługuje mu udział.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, uznać należy, że w analizowanym stanie faktycznym, sprzedaż udziału będzie opodatkowana stawką podstawową podatku VAT w wysokości 23%.

Ad. 3.

Wnioskodawca wykorzysta grunt wraz z zabudowaniami oraz udział w gruncie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, dlatego będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od planowanego nabycia tych nieruchomości, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo do odliczenia nie będzie ograniczone przez art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ dostawa gruntu wraz z zabudowaniami oraz udziału zostanie prawidłowo opodatkowana 23% VAT na warunkach określonych we wniosku oraz niniejszym uzupełnieniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do brzmienia art. 2 pkt 6 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie ze wskazanym przepisem pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Analiza przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, regulującego prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż istotne jest każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów.

Z przedstawionych w złożonym wniosku okoliczności wynika, iż Wnioskodawca planuje nabyć prawo wieczystego użytkowania działki gruntu zabudowanej dwoma budynkami niemieszkalnymi oraz udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu położonego przy tej działce. Udział jest wykorzystywany jako droga dojazdowa do gruntu. Powierzchnia działki, w skład której wchodzi udział wyłożona została około 20 lat temu kostką brukową przez ówczesnych właścicieli udziału. Wnioskodawca ustalił, iż zabudowania posadowione na gruncie ulepszone zostały w 2003 r. a wartość ulepszeń przekraczała wartość początkową zabudowań, po czym w 2007 r. ówczesny właściciel oddał grunt wraz z zabudowaniami w najem.

Ponadto w umowie, na podstawie której Sprzedający nabędzie udział, sprzedaż tego udziału zostanie opodatkowana podatkiem VAT. Wnioskodawca wskazuje, iż przy nabyciu tego udziału przez Sprzedającego dojdzie do pierwszego zasiedlenia budowli znajdującej się na tym udziale.

Analizując przedstawione w złożonym wniosku okoliczności należy stwierdzić, iż w stosunku do Nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami niemieszkalnymi - pierwsze zasiedlenie nastąpiło z dniem oddania przedmiotowej Nieruchomości w najem w 2007 r.

Zatem z uwagi na fakt, iż jak wskazano we wniosku - dostawa Nieruchomości będzie dokonywana po pierwszym zasiedleniu, a okres, który upłynie pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą, będzie dłuższy niż 2 lata, została wypełniona dyspozycja wskazanego art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, uprawniająca do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy dokonywaniu sprzedaży tej Nieruchomości.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z kolei z art. 29 ust. 5 ustawy wynika, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z brzmieniem § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Mając ponadto na uwadze brzmienie powołanego powyżej przepisu, do dostawy gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem.

W tym miejscu należy przytoczyć przepis art. 43 ust. 10 ustawy, zgodnie z którym podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Z uwagi na fakt, iż zarówno Wnioskodawca jak i Zbywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT, a planowana transakcja spełnia warunki dla uznania jej za czynność zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, to Podatnicy będą uprawnieni na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy do rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowanie tej dostawy podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Ad. 1. W przypadku nabycia Nieruchomości, w stosunku do których zastosowanie będą miały przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, w przypadku gdy strony transakcji wybiorą opcję opodatkowania, planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości w całości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Ad. 2. Odnosząc się natomiast do kwestii opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, wykorzystywanego jako droga dojazdowa do zabudowanej nieruchomości, wskazać należy iż jego dostawa nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W stosunku do tej nieruchomości pierwsze zasiedlenie nastąpi w chwili zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Sprzedającym a jego kontrahentem, ponadto dostawa przedmiotowego udziału w gruncie wraz ze znajdującą się na nim drogą na rzecz Wnioskodawcy nastąpi w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Tym samym należy uznać, iż transakcja ta nie może korzystać ze zwolnienia o którym mowa powyżej.

Mając na uwadze powyższe należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zauważyć w tym miejscu należy, iż przesłanki zawarte w powyżej cytowanym przepisie muszą być spełnione łącznie, tj. niewypełnienie jednej z nich uniemożliwia zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Z uwagi na fakt, iż dokonującemu dostawy nieruchomości przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego należy uznać, iż analizowana transakcja nie może korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Reasumując stwierdzić należy, iż przedmiotowa transakcja nie będzie podlegać zwolnieniu na podstawie powołanych powyżej przepisów, a co za tym idzie winna zostać opodatkowana na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Ad. 3. Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowej Nieruchomości wskazać należy, iż podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy. Zgodnie z powołanym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza wykorzystywać grunt wraz z zabudowaniami oraz udział w gruncie do wykonywania czynności opodatkowanych, ponadto Spółka jak i zbywca będący czynnymi podatnikami podatku VAT zamierzają skorzystać z możliwości opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego dwoma budynkami niemieszkalnymi. Ponadto transakcja nabycia udziału w prawie użytkowania wieczystego, na którym znajduje się droga podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze powyższe, w przedmiotowym przypadku nie występują przesłanki ograniczające prawo podatnika do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Nabyta Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W sytuacji gdy Podatnicy zrezygnują ze zwolnienia od podatku i wybiorą opodatkowanie planowanej transakcji, Wnioskodawcy jako Nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze VAT dokumentującej przedmiotową transakcję.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl