IPPP2/443-1192/11-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1192/11-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą min. w zakresie:

* sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych,

* działalności agentów zajmujących się sprzedażą paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych,

* pozostałych form udzielania kredytów,

* pozostałej finansowej działalności usługowej, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych.

Co do zasady działalność Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Udział sprzedaży opodatkowanej VAT w stosunku do całej sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawcę w 2010 r. wynosi 99% (proporcja obliczona zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Do dnia 27 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki X. Wnioskodawca był właścicielem 51.855 udziałów w Spółce X, co stanowiło 89,46% kapitału zakładowego Spółki X. W dniu 16 grudnia 2010 r. Wnioskodawca zawarł z Z. (dalej: Nabywca Udziałów) Warunkową Umowę Sprzedaży Udziałów w Spółce X (dalej: Umowa Sprzedaży Udziałów). Umowa Sprzedaży Udziałów została zawarta w formie aktu notarialnego. Zgodnie z Umową Sprzedaży Udziałów sprzedaż udziałów miała nastąpić na zasadach i z zastrzeżeniem określonych warunków. Po spełnieniu warunków wskazanych w Umowie Sprzedaży Udziałów w dniu 27 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży na rzecz Nabywcy Udziałów pakietu 89,46% udziałów w Spółce X.

W dniu 23 maja 2011 r. Wnioskodawca złożył wniosek do Ministra Finansów o udzielenie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w celu potwierdzenia, iż:

* sprzedaż przez Wnioskodawcę 89, 46% udziałów stanowi zbycie przedsiębiorstwa i jako taka podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT, a Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wykazania przedmiotowej sprzedaży dla potrzeb podatku VAT,

* Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą 89, 46% udziałów Spółki X.

W odpowiedzi na złożony wniosek w dniu 26 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca otrzymał interpretację indywidualną nr IPPP1-443-836/11-2/MP (dalej: Interpretacja,), w której Minister Finansów uznał, że:

* transakcja sprzedaży pakietu 89,46% udziałów w Spółce X nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT i jako taka nie podlega opodatkowaniu VAT,

* Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą 89, 46% udziałów Spółki X.

W przedstawionym we wniosku o interpretację stanie faktycznym wskazano, iż środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów Spółki X zostaną przeznaczone na spłatę części kredytów zaciągniętych w celu prowadzenia działalności Wnioskodawcy.

Jednakże, po złożeniu wniosku o interpretację Spółka ustaliła, iż środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów zostały przekazane na zastrzeżony rachunek bankowy Wnioskodawcy tzw. rachunek Escrow.

Oprócz środków ze sprzedaży udziałów na ten sam rachunek Escrow Wnioskodawcy wpłynęły również środki z innych źródeł, np. z tytułu emisji akcji Wnioskodawcy. Rachunek Escrow jest odrębnym zastrzeżonym rachunkiem bankowym, na którym blokowane są środki pieniężne.

Środki te, zgodnie z umową kredytu konsorcjalnego oraz umową Rachunku Escrow, mogą być przeznaczone na:

* spłatę kredytu konsorcjalnego zaciągniętego na potrzeby działalności Wnioskodawcy,

* finansowanie nakładów inwestycyjnych spółek z Grupy Wnioskodawcy.

Za zgodą banku możliwa jest zmiana przez Wnioskodawcę przeznaczenia środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow.

Znajdujące się na rachunku Escrow środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów, emisji akcji oraz innych źródeł zostały przeznaczone:

* w części na spłatę kredytu konsorcjalnego zaciągniętego na działalność Wnioskodawcę,

* w części na finansowanie nakładów inwestycyjnych spółek z Grupy Wnioskodawcy, w tym przez dofinansowanie spółek z Grupy Wnioskodawcy w drodze pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą 89,46% udziałów Spółki X według proporcji obliczonej zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych ze sprzedażą 89,46% udziałów Spółki X według proporcji obliczonej zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu.

Zgodnie z powyższym przepisem, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu usług związanych ze sprzedażą udziałów Spółki X., jeżeli nabycie tych usług było związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Zgodnie z otrzymaną przez Wnioskodawcę indywidualną interpretacją prawa podatkowego sygnatura nr IPPPI-443-836/11-2/MP związek taki występuje, jeżeli środki finansowe uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów Spółki X zostaną przeznaczone na finansowanie prowadzonej przez działalności podlegającej opodatkowaniu VAT

Uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów Spółki X środki finansowe zostały zgromadzone na koncie typu Escrow. Środki te, wraz z innymi zgromadzonymi na tym koncie środkami finansowym, zostały przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. - spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej,

- na finansowanie nakładów inwestycyjnych spółek z Grupy Wnioskodawcy, w tym przez dofinansowanie spółek z Grupy Wnioskodawcy w drodze pożyczek.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza co do zasady podlega opodatkowaniu VAT

Z uwagi zatem na fakt, iż środki finansowe uzyskane w wyniku sprzedaży udziałów Spółki X. zostały przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej Wnioskodawcy i działalność ta jest co do zasady opodatkowana VAT Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu usług związanych ze sprzedażą udziałów Spółki X.

Mając jednak na uwadze, iż działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje również w niewielkiej części czynności zwolnione z VAT, które nie dają prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT, konieczne jest również ustalenie, czy prawo to przysługuje Spółce w stosunku do całej kwoty naliczonego podatku VAT.

Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 1, 2 oraz 3 ustawy o VAT, cyt.:

1.

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

2.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...)"

3.

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo."

Na rachunku Escrow gromadzone są środki pieniężne, które pochodzą z różnych źródeł, m.in. ze sprzedaży udziałów w Spółce X, emisji akcji Wnioskodawcy, sprzedaży nieruchomości.

Środki te posłużyły do finansowania różnych rodzajów działalności Wnioskodawcy tj. zarówno czynności podlegających opodatkowaniu VAT jak i czynności zwolnionych z VAT.

Środki finansowe zgromadzone na rachunku bankowym stanowią środek płatniczy wyrażający określaną wartość i nie można ich traktować jako oznaczonych co do tożsamości rzeczy.

W konsekwencji, wypłata określonej kwoty pieniędzy z rachunku Escrow stanowi wykorzystanie (zmniejszenie) wartości wszystkich środków zgromadzonych na tym rachunku tj. środków ze sprzedaży udziałów w Spółce X, emisji akcji Wnioskodawcy. W opinii Spółki nie ma zatem podstaw do określenia sposobu wykorzystania środków finansowych odrębnie dla poszczególnych źródeł ich uzyskania, w tym również dla środków finansowych wpłaconych na rachunek Escrow w związku ze sprzedażą udziałów w Spółce X.

Jako, że brak jest podstaw do określenia, w jakiej części środki finansowe posłużyły do finansowania danego rodzaju działalności, przepis art. 90 ust. 1 ustawy o VAT nie ma w tym przypadku zastosowania.

W takiej sytuacji Wnioskodawca zobowiązany jest zastosować przepis art. 90 ust. 2 ustawy o VAT i dokonać odliczenia tego podatku VAT według proporcji obliczonej zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 art. 86 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Stosownie do zapisu art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z zapisem ust. 3 art. 90 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzi działalność gospodarczą min. w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych, działalności agentów zajmujących się sprzedażą paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych, pozostałych form udzielania kredytów oraz pozostałej finansowej działalności usługowej, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych. Wnioskodawca wskazał, że prowadzona działalność gospodarcza co do zasady podlega opodatkowaniu VAT. Działalność gospodarcza Strony obejmuje jednak również w niewielkiej części czynności zwolnione z VAT.

W dniu 27 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży na rzecz Nabywcy Udziałów pakietu 89,46% udziałów w Spółce X. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów zostały przekazane na zastrzeżony rachunek bankowy Wnioskodawcy tzw. rachunek Escrow.

Znajdujące się na rachunku Escrow środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów, emisji akcji oraz innych źródeł zostały przeznaczone w części na spłatę kredytu konsorcjalnego zaciągniętego na działalność Wnioskodawcy, w części na finansowanie nakładów inwestycyjnych spółek z Grupy Wnioskodawcy, w tym przez dofinansowanie spółek z Grupy Wnioskodawcy w drodze pożyczek. Środki te służą finansowaniu różnych rodzajów działalności Strony, tj. zarówno czynnościom podlegających opodatkowaniu VAT jak i czynności zwolnionych z VAT.

Z analizy wyżej powołanego art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został odliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Tak więc istotny jest tu związek między zakupami a działalnością gospodarczą (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług) prowadzoną przez podatnika. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Należy jednak zwrócić uwagę, że związek pomiędzy zakupami, a sprzedażą opodatkowaną może mieć charakter bezpośredni (zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży, zakup towarów handlowych)) lub pośredni (koszty prowadzonej działalności).

Z kolei art. 90 ustawy reguluje sytuację podatnika w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w sytuacji gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane zarówno do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i czynności, w związku z którymi prawo takie nie przysługuje.

Z okoliczności sprawy wynika, iż środki uzyskane ze sprzedaży 89,46% udziałów Spółki X zostały przeznaczone w części na spłatę kredytu konsorcjalnego zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności, a także w części na finansowanie nakładów inwestycyjnych spółek z grupy Wnioskodawcy, w tym również przez dofinansowanie spółek z Grupy Wnioskodawcy w drodze darowizn.

Wnioskodawca wskazał ponadto, iż brak jest podstaw do określenia w jakiej części środki finansowe posłużyły do finansowania danego rodzaju działalności.

Uwzględniając powyższe w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, że w sytuacji gdy Spółka nie ma możliwości przyporządkowania w jakiej części pozyskane środki pieniężne ze sprzedaży przedmiotowych udziałów służą do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czynności opodatkowane) jak i czynności, w związku z którymi prawo takie nie przysługuje (czynności zwolnione) winna dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zatem zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż w celem ustalenia w jakiej części Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego należy zastosować proporcję, o której mowa w wyżej powołanym art. 90 ust. 3 ustawy.

W złożonym wniosku Strona wskazała, że udział sprzedaży opodatkowanej VAT w stosunku do całej sprzedaży dokonanej w 2010 r. (proporcja obliczona zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy) wynosi 99%.

W tym miejscu wskazać należy, na zapis ust. 10 art. 90 ustawy, który stanowi, że w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8

1.

przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu, wynikająca z zastosowania proporcji, w skali roku była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny w kontekście wyżej powołanego art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy stwierdzić należy, iż Spółka może uznać, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od zakupów towarów i usług finansowanych ze środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży udziałów Spółki X z zastosowaniem przepisów art. 90 ust. 3 i 10 ustawy.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Organ podatkowy informuje ponadto, iż dla rozpatrzenia prawa podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług istotne, czy służyć one będą czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Nieistotnym dla skorzystania z tego prawa jest rodzaj konta, na którym podatnik gromadzi środki finansowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl