IPPP2-443-1176/11-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-1176/11-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania i rozliczania usług świadczonych na rzecz osób fizycznych, za które zapłata następuje za pomocą kuponów nabytych od Spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania i rozliczania usług świadczonych na rzecz osób fizycznych, za które zapłata następuje za pomocą kuponów nabytych od Spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik świadczy usługi fryzjerskie - wg klasyfikacji PKD 9602 Z (fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne). Z uwagi na trudny rynek w tej branży, wysoką konkurencję podatnik podjął decyzję o promocji swoich usług przez firmę zajmującą sprzedażą kuponów rabatowych przez internet, tj. G. Sp. z o.o. Całościowe wyprodukowanie kuponów dokonuje firma G. Sp. o.o. Firma ta posiada swoją stronę internetową i wystawia ofertę promocyjną w internecie dotyczącą wykonania w korzystnej cenie pakietu usług fryzjerskich (tą drogą odbywa się sprzedaż kuponów). Klienci wykupują kupony płacąc 100% ich wartości firmie G. Sp. z o.o. ustaloną z podatnikiem ceną za jeden kupon. Po zdjęciu ogłoszenia G. Sp. z o.o. podaje do podatnika ilość osób, które zdecydowały się na korzystanie z usług fryzjerskich. Na podstawie tej informacji podatnik wystawia notę obciążeniową o wartości ilość osób x cena za jeden kupon. Z chwilą sprzedaży kuponów podatnik wystawia Spółce notę obciążeniową na kwotę stanowiącą iloczyn ilości sprzedanych przez internet kuponów x cena jednostkowa zgodnie z umową. G. Sp. z o.o. za swoje usługi wystawia fakturę, która wyliczona jest jako xx% prowizja od każdego sprzedanego kuponu opodatkowane stawką VAT 23%. Podatnik nie otrzymuje od Spółki całości należności za wystawioną notę, ale pomniejszoną o wartość faktury wystawionej przez partnera za jego prowizję (za część noty następuje zapłata poprzez kompensatę). Podatek VAT zostaje rozliczony w momencie otrzymania wpłaty od firmy G. Sp. z o.o. wyliczony na podstawie noty obciążeniowej. Przed zaksięgowaniem w rejestrze VAT sprzedaży sporządzany jest dowód, w którym określana jest stawka i wartość VAT 8% od przelanej kwoty brutto + wartość kompensaty.

Problem pojawia się przy procesie realizacji kuponów, który może trwać przez okres do kilku miesięcy. Podatnik ma obowiązek ewidencji sprzedaży dla osób fizycznych na kasie fiskalnej. W chwili obecnej nabija na kasę po wykonaniu usługi płatność dokonaną kuponem. Jednakże pojawił się problem z podwójnie opodatkowaną sprzedażą, najpierw na podstawie przelewu od firmy G. traktowaną jako 100% zaliczka, później po wykonaniu usługi nabijana jest na kasę wartość kuponu rabatowego. Podatnik stwierdza, że powinien skorygować wartość podatku VAT z miesięcznego raportu z kasy fiskalnej w części przypadającej na zrealizowane kupony ponieważ sprzedaż została podwójnie ujęta: po pierwsze - w ewidencji VAT po otrzymaniu przedpłaty na wykonane usługi, po drugie - w ewidencji na kasie fiskalnej jako sprzedaż dla osób fizycznych, który to obowiązek wynika z ustawy o VAT.

Podatnik ma wątpliwości, czy moment obowiązku rejestracji na kasę fiskalną nie powstaje wcześniej. Podatnik zastanawia się, czy wpływ od firmy G. Sp. z o.o., tj. wartość noty księgowej po odnotowaniu przelewu na koncie podatnika powinien być w całości nabity na kasę fiskalną wg stawki 8%. Wartość noty księgowej to w swej istocie pieniądze uzyskane przez partnera w trakcie oferty promocyjnej od osób fizycznych, przekazane przelewem do podatnika w celu wykonania usług fryzjerskich.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy prawidłowe jest obecne księgowanie - ujęcie dla potrzeb VAT sprzedaży za pośrednictwem G. Sp. z o.o., wg poniższego schematu:

1.

księgowanie 100% wpłaty do rejestru sprzedaży na podstawie noty obciążeniowej po otrzymaniu wpłaty od G. Sp. o.o. (obowiązek z tytułu otrzymania przedpłaty na poczet wykonanych usług),

2.

następnie nabijanie na kasę fiskalną po wykonaniu usługi równowartości kuponu rabatowego (obowiązek rejestracji sprzedaży dla osób fizycznych),

3.

po zakończeniu każdego miesiąca wyksięgowanie w rejestrze korekt sprzedaży VAT (na minus) zgodnie ze sporządzonym przez podatnika dowodem wewnętrznym korygującym wartości zrealizowanych kuponów rabatowych w danym miesiącu, ponieważ były już uwzględnione w deklaracji VAT na podstawie zaliczki.

Zdaniem Wnioskodawcy jego postępowanie jest prawidłowe - Wnioskodawca księguje wartość noty obciążeniowej jako zaliczkę po otrzymaniu przedpłaty od swojego partnera G. Sp. o.o., następnie ewidencjonuje na kasie fiskalnej sprzedaż w momencie wykonania usługi dla poszczególnej osoby fizycznej, tj. po przyjęciu kuponu rabatowego stanowiący dla obydwu stron środek płatniczy do rozliczenia transakcji. Słuszne w konsekwencji wydaje się podatnikowi wyksięgowanie jako korekty na minus wartości zrealizowanych w danym miesiącu kuponów, aby nie opodatkowywać sprzedaży podwójnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), o czym stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy.

Natomiast, przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Zatem aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jak stanowi art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi

Natomiast z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy wynika, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 cyt. ustawy.

W myśl ust. 1 ww. przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak wynika z treści art. 2 pkt 22 cyt. ustawy, przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak wynika zatem z powyższych przepisów, ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej podlega wyłącznie sprzedaż, tj. dostawa towarów lub świadczenie usług, wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych; takiej ewidencji nie podlega natomiast świadczenie usług i dostawa towarów, których odbiorcami są podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Podatnik świadczy usługi fryzjerskie. Wnioskodawca podjął decyzję o promocji swoich usług przez firmę zajmującą sprzedażą kuponów rabatowych przez internet, tj. G. Sp. z o.o. Całościowe wyprodukowanie kuponów dokonuje firma G. Sp. o.o. Firma ta posiada swoją stronę internetową i wystawia ofertę promocyjną w internecie dotyczącą wykonania w korzystnej cenie pakietu usług fryzjerskich (tą drogą odbywa się sprzedaż kuponów). Klienci wykupują kupony płacąc firmie G. Sp. z o.o. 100% ich wartości ustalonej z podatnikiem ceny za jeden kupon. Po zdjęciu ogłoszenia G. Sp. z o.o. podaje do podatnika ilość osób, które zdecydowały się na korzystanie z usług fryzjerskich. Na podstawie tej informacji podatnik wystawia notę obciążeniową o wartości: ilość osób x cena za jeden kupon. Z chwilą sprzedaży kuponów podatnik wystawia Spółce notę obciążeniową na kwotę stanowiącą iloczyn ilości sprzedanych przez internet kuponów x cena jednostkowa. Zgodnie z umową G. Sp. z o.o. za swoje usługi wystawia fakturę, która wyliczona jest jako xx% prowizja od każdego sprzedanego kuponu opodatkowana stawką VAT 23%. Podatnik nie otrzymuje od Spółki całości należności za wystawioną notę, ale pomniejszoną o wartość faktury wystawionej przez partnera za jego prowizję (za część noty następuje zapłata poprzez kompensatę).

Wnioskodawca rozlicza podatek VAT w momencie otrzymania wpłaty od firmy G. Sp. z o.o. wyliczony na podstawie noty obciążeniowej. Przed zaksięgowaniem w rejestrze VAT sprzedaży sporządzany jest dowód, w którym określana jest stawka i wartość VAT 8% od przelanej kwoty brutto + wartość kompensaty.

Proces realizacji kuponów może trwać przez okres do kilku miesięcy. Podatnik ma obowiązek ewidencji sprzedaży dla osób fizycznych na kasie fiskalnej. W chwili obecnej nabija na kasę po wykonaniu usługi płatność dokonaną kuponem. Stąd pojawił się problem z podwójnie opodatkowaną sprzedażą, najpierw na podstawie przelewu od firmy G. traktowaną jako 100% zaliczka, później po wykonaniu usługi nabijana jest na kasę wartość kuponu rabatowego.

Podatnik ma wątpliwości, czy moment obowiązku rejestracji na kasę fiskalną nie powstaje wcześniej. Podatnik zastanawia się, czy wpływ od firmy G. Sp. z o.o., tj. wartość noty księgowej po odnotowaniu przelewu na koncie podatnika powinien być w całości nabity na kasę fiskalną wg stawki 8%. Wartość noty księgowej to w swej istocie pieniądze uzyskane przez partnera w trakcie oferty promocyjnej od osób fizycznych, przekazane przelewem do podatnika w celu wykonania usług fryzjerskich.

Jak wspomniano wyżej, usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść (choćby potencjalną). W rozpatrywanej sytuacji to Wnioskodawca jest odbiorcą usługi świadczonej przez G. Sp. z o.o., za którą płaci odpowiednie wynagrodzenie stanowiące xx% wartości każdego sprzedanego przez G. Sp. z o.o. kuponu. Spółka przekazuje odpłatnie kupon osobie fizycznej, który uprawnia tą osobę do zakupu usług Wnioskodawcy. Wnioskodawca uzyska z tego tytułu korzyść w postaci przyszłej prawdopodobnej sprzedaży własnych usług. Nabywca kuponu z dużym prawdopodobieństwem wykorzysta go w przyszłości dokonując zakupów usług Wnioskodawcy. Z tego tytułu Wnioskodawca może oczekiwać uzyskania korzyści, które do czasu wykorzystania kuponu są dla niego jedynie potencjalne. Zatem to G. otrzymuje od Wnioskodawcy zapłatę, która stanowi należność z tytułu usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy na podstawie zawartej umowy. Świadczona przez G. usługa pośrednictwa w sprzedaży usług fryzjerskich, których realizacja jest możliwa u Wnioskodawcy, stanowi odpłatne świadczenie usług, za które G. otrzymuje ustalone w umowie wynagrodzenie.

Zatem to G. świadczy na rzecz Wnioskodawcy usługę, którą winien udokumentować i rozliczyć zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Świadczenie usług nie ma natomiast miejsca w sytuacji przekazania przez G. na rzecz Wnioskodawcy kwoty uzyskanej ze sprzedaży kuponów. Zauważyć bowiem należy, iż Podatnik nie świadczy na rzecz G. Sp. z o.o. żadnej usługi, z którą wiązałby się obowiązek zapłaty ze strony Spółki. G. Sp. z o.o. przekazuje jedynie Podatnikowi kwotę uzyskaną ze sprzedaży kuponów, które uprawniają osoby fizyczne, które te kuponu nabyły do skorzystania z usług fryzjerskich świadczonych przez Wnioskodawcę. Uzyskanej przez Podatnika kwoty nie można więc traktować również jak zaliczki na poczet przyszłych zobowiązań, gdyż w żadnym momencie Wnioskodawca nie będzie świadczył na rzecz G. jakiejkolwiek usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż w momencie otrzymania od G. Sp. z o.o. kwoty stanowiącej równowartość opłat wniesionych przez osoby fizyczne tytułem nabycia kuponów uprawniających do skorzystania z usług fryzjerskich pomniejszonej o prowizję należną G. Sp. z o.o. (zgodnie z umową), Wnioskodawca nie powinien kwoty tej traktować jako zaliczki na poczet przyszłego wykonania usług i w związku z powyższym nie powinien jej ewidencjonować w rejestrze sprzedaży. Konsekwencją powyższego jest brak obowiązku rozliczania podatku VAT należnego od kwoty wyliczonej jako suma przelanej przez G. Sp. z o.o. kwoty brutto i wartości prowizji należnej Spółce.

Faktyczne świadczenie usług będzie miało miejsce w momencie wykonania przez Podatnika świadczenia na rzecz osoby fizycznej posiadającej kupon uprawniający do skorzystania z usługi fryzjerskiej oferowanej przez Wnioskodawcę. Fakt ten winien znaleźć odzwierciedlenie w ewidencji Wnioskodawcy - na podstawie art. 111 ust. 1 cyt. ustawy Podatnik winien dokonać ewidencji obrotu odpowiadającej równowartości kuponu i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl