IPPP2/443-1128/09-4/ASZ/KOM - Możliwość zwrotu podatku VAT podróżnemu w sytuacji, gdy stempel potwierdzający wywóz towaru jest niezgodny ze wzorem określonym przez Ministra Finansów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1128/09-4/ASZ/KOM Możliwość zwrotu podatku VAT podróżnemu w sytuacji, gdy stempel potwierdzający wywóz towaru jest niezgodny ze wzorem określonym przez Ministra Finansów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) uzupełnionego korespondencją nadaną pocztą dnia 19 grudnia 2009 r. (data wpływu 22 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym.

Wniosek uzupełniono - poprzez przedstawienie umocowania prawnego - dnia 22 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1993 r. prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego. Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona jest z zastosowaniem kas rejestrujących. Zgodnie z art. 127 ust. 4 pkt 1-4 wnioskodawca jest upoważniony do zwrotu podatku VAT dla podróżnych. Podróżny zgłosił się do Wnioskodawcy z faktura "Zwrot VAT dla podróżnych" nr .... z dnia .... 2009 r. po przekroczeniu granicy Wspólnoty. Stempel potwierdzający wywóz towaru jest niezgodny z wzorem określonym w rozporządzeniu ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 838). Podróżny granice Wspólnoty przekroczył na Łotwie i twierdzi, że tam obowiązują takie stemple i inni sprzedawcy bez sprzeciwu zwracają mu podatek VAT. W załączeniu wnioskodawca przesyła kserokopie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji możemy podróżnemu zwrócić podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ustawa dotycząca sprzedaży w systemie TAX-FREE zawiera szczegółowe warunki dotyczące zarówno podmiotów dokonujących sprzedaży jak i sposobu dokumentowania nabycia towaru przez podróżnego oraz wywiezienia go poza granice Wspólnoty i otrzymanie zwrotu podatku. Określone przez Ministra Finansów wzory stempla potwierdzającego wywóz z terytorium wspólnoty są (dla Wnioskodawcy - przyp. organu) wykładnią prawa a w przedstawionym dokumencie przez podróżnego takich stempli brakuje. W związku z czym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on prawa do zwrotu takiego podatku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwanym "podróżnymi", które to osoby wywiozą nabyty towar w stanie nienaruszonym poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym.

Zgodnie z postanowieniami art. 128 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów oraz potwierdzonego przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator.

Odnosząc się natomiast do stanowiska Spółki, nadmienić należy, iż dokument TAX FREE bezwzględnie spełniać winien wszystkie wymogi wynikające zarówno z ustawy o VAT, jak i z wydanego na podstawie delegacji z art. 130 ust. 1 ustawy o VAT rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonywania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (Dz. U. z 2004 r. Nr 88, poz. 838).

Zgodnie z art. 128 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku gdy podróżny opuszcza terytorium Wspólnoty z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, zwrot podatku przysługuje, jeżeli dokument, o którym mowa w ust. 2, został potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Wzór takiego dokumentu zawarty został w załączniku nr 2 do ww. rozporządzania Ministra Finansów. W szczególności dokument TAX FREE zawierać powinien urzędowe potwierdzenie tożsamości nabywcy oraz faktu wywozu w stanie nienaruszonym towarów, wymienionych na pierwszej stronie dokumentu, poza terytorium Wspólnoty.

Wzór imiennego dokumentu będącego podstawą do zwrotu podatku oraz wzór stempla, o którym mowa w art. 128 ust. 2 ustawy - potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty określa powołane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 838) w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego postawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Wzór imiennego dokumentu wraz z opisem stanowi załącznik Nr 2 do cytowanego powyżej rozporządzenia. Trzy najważniejsze elementy jakie powinien zawierać imienny dokument sprzedaży, zgodnie z art. 128 ust. 2 ustawy to:

1.

kwota podatku oraz potwierdzenie sprzedawcy o zapłacie przez podróżnego kwoty podatku,

2.

potwierdzenie urzędu celnego o wywozie towaru, poprzez przystawienie stempla zaopatrzonego w numerator - wzór stempla określa załącznik Nr 3 do rozporządzenia,

3.

paragon z kasy rejestrującej, wystawiony przez sprzedawcę, przyklejony lub przymocowany w inny sposób w oznaczonym miejscu.

Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem stempel potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty na dokumencie będącym podstawą do zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym - osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty - jest stempel zaopatrzony w numerator. Stempel ten ma kształt prostokąta o wymiarach 47 x 25 mm. W centralnej części stempla umieszczone są: pięciocyfrowy numer, zmieniający się przy każdorazowym przystawieniu stempla, oraz datownik - w układzie RR-MM-DD (dwucyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia). Wysokość cyfr w tej części stempla wynosi 3,5 mm. W górnej części stempla znajduje się nazwa urzędu celnego w rozumieniu przepisów celnych. Pod nazwą urzędu celnego umieszczony jest sześciocyfrowy kod identyfikacyjny oddziału celnego, na terenie którego znajduje się dany punkt potwierdzeń wywozu, a obok niego czterocyfrowy numer stempla. Przed numerem kodu, po numerze kodu, a także przed numerem stempla i po numerze stempla, umieszczone są gwiazdki. Wysokość liter i cyfr znajdujących się w górnej części stempla wynosi 3 mm. W dolnej części stempla znajduje się napis "VAT-ZWROT", którego litery mają 4 mm wysokości. Przed tym napisem, a także po nim, umieszczone są krzyżyki.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca podaje, iż podróżny legitymuje się fakturą TAX FREE, która nie jest zaopatrzona w stempel wg powyższego wzoru.

Reasumując, zdanie tutejszego organu imienny dokument obarczony brakami o jakich mowa w stanie faktycznym nie może stanowić podstawy do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług od dokonanej sprzedaży, a tym samym zwrotu podatku VAT na rzecz podróżnego przedstawiającego fakturę nie potwierdzającą wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Na tle opisanego stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl