IPPP2/443-1127/12-2/BH - Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1127/12-2/BH Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P. Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonej przez Sąd Rejonowy. Rodzaj prowadzonej działalności wg PKD 2007 to: 2599Z Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych. Spółka produkuje i sprzedaje pokrycia dachowe i elewacyjne z blach stalowych oraz sprzedaje akcesoria dachowe. Uzyskuje również przychody z tytułu wynajmu.

W 2009 r. Spółka nabyła na podstawie umowy sprzedaży od osoby prawnej prawo wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej działkę nr 1765/60 o powierzchni 14.340 m2 oraz własność usytuowanych na tej działce budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności tj. budynku magazynowego B-16, o powierzchni użytkowej 4233,4 m2, budynku usługowego B-16A, o powierzchni użytkowej 981,4 m2, budynku usługowego B-16B o powierzchni użytkowej 849 m2 oraz wiaty magazynowej stalowej B-26/B1 i budowli, które następnie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych.

Wartość początkowa nieruchomości wyniosła 3.826.775,03 zł. Przedmiotową nieruchomość Spółka zakupiła jako zwolnioną z podatku VAT tak więc przy zakupie nie odliczyła podatku VAT. Od momentu zakupu do dnia dzisiejszego Spółka nie poniosła nakładów na modernizację przedmiotowej nieruchomości. W kwietniu 2009 r. Spółka wydzierżawiła ww. nieruchomość w Ś. Umowa dzierżawy trwała do 31 lipca 2012 r.

W chwili obecnej P. Sp. z o.o. planuje sprzedaż tej nieruchomości. Umowa przenosząca własność będzie podpisana w styczniu 2013 r. Wcześniej pod koniec 2012 r. Spółka zawrze z kupującym umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Kupujący będzie zobowiązany do wpłaty zadatku na poczet wartości nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż opisanej powyżej nieruchomości tj. prawa użytkowania wieczystego wraz ze znajdującymi się na niej budynkami i budowlami będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy też będzie zwolniona z opodatkowania tym podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki sprzedaż wskazanej powyżej nieruchomości zabudowanej będzie zwolniona z podatku od towarów t usług VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Nieruchomość, będąca przedmiotem transakcji, składająca się m.in. z prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz budynków i budowli wypełnia znamiona definicji towarów, o której mowa w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Tym samym, sprzedaż nieruchomości przez Spółkę będzie kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, że przedmiotem planowanej dostawy będzie nie tylko budynek, ale także prawo użytkowania wieczystego gruntów, na którym jest on posadowiony.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z kolei w odniesieniu do prawa użytkowania wieczystego gruntu przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.2011.73.392) stanowi natomiast, że "zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowanie gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowie albo ich części są zwolnione od podatku".

W konsekwencji opodatkowanie zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów będzie podlegało takim samym zasadom jak opodatkowanie dostawy budynków. Stanowisko to podzielają także władze skarbowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 20 października 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi sygn. IPTPP2/443-320/11-6/PM, organ stwierdził, że "co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione."

Dostawa budynków, budowli lub ich części podlega co do zasady zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli tub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w remach pierwszego zasiedlenia tub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć "oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły 30% wartości początkowej.

Spółka chce zwrócić uwagę, że oddanie do użytkowania nieruchomości nastąpiło już wcześniej i miało miejsce 2009 r. gdy nieruchomość była przedmiotem sprzedaży a ponadto po zakupie nieruchomości były przedmiotem najmu opodatkowanego stawką podstawową w okresie od kwietnia 2009 r. do 31 lipca 2012 r.

Mając na uwadze powyższe, planowane przez Spółkę zbycie nieruchomości nie zostanie przeprowadzone w ramach pierwszego zasiedlenia.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie przy dostawie nieruchomości spełnione będą obydwa warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, to jest w stosunku do tej nieruchomości przy zakupie nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku VAT oraz Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 23%.

W myśl art. 43. ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

po między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. (art. 43 ust. 7a ustawy)

Ponadto, w świetle ust. 10 ww. artykułu 43, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowejdokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Z wniosku wynika, że Spółka, zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej działkę nr 1765/60 o powierzchni 14.340 m2 oraz własność usytuowanych na tej działce budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności tj. budynku magazynowego B-16, o powierzchni użytkowej 4233,4 m2, budynku usługowego B-16A, o powierzchni użytkowej 981,4 m2, budynku usługowego B-16B o powierzchni użytkowej 849 m2 oraz wiaty magazynowej stalowej B-26/B1 i budowli, które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Przedmiotową Nieruchomość Spółka zakupiła jako zwolnioną z podatku VAT. Od momentu zakupu do dnia dzisiejszego Spółka nie poniosła nakładów na modernizację Nieruchomości. W okresie od kwietnia 2009 r. do dnia 31 lipca 2012 r. Nieruchomość była przedmiotem umowy dzierżawy.

Spółka planuje sprzedaż nabytej wcześniej Nieruchomości. Umowa przenosząca własność będzie podpisana w styczniu 2013 r. Wcześniej pod koniec 2012 r. Spółka zawrze z kupującym umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości.

Odnosząc zdarzenie przyszłe opisane we wniosku do obowiązujących przepisów ustawy, stwierdzić należy, że w sprawie znajdzie zastosowanie cyt. wcześniej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży została nabyta w 2009 r. jako zwolniona z podatku, a zatem w stosunku do budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości nastąpiło już pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nabytych budynków i budowli. Nieruchomość była przedmiotem dzierżawy od 2009 r. Z wniosku wynika, że sprzedaż Nieruchomości nastąpi w 2013 r., a więc w okresie dłuższym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Powyższe powoduje, że Spółka dokonując sprzedaży Nieruchomości ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, Spółka może wybrać opodatkowanie przedmiotowej transakcji po spełnieniu warunków wymienionych w tych przepisach.

Kwestię opodatkowania dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.).

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Oznacza to, że do dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na takich samych zasadach opodatkowana jest zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są budynki.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż w oparciu o postanowienia § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, na której posadowione są wymienione we wniosku budynki i budowle będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli Spółka zastosuje zwolnienie od podatku dla sprzedawanych budynków i budowli, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W sytuacji gdy Spółka wybierze opodatkowanie zbycia budynków i budowli, poprzez zastosowanie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, również sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu winna zostać opodatkowana.

W związku z tym, iż Wnioskodawca jako podstawę prawną dla zwolnienia od podatku VAT dostawy Nieruchomości wskazał przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl