IPPP2/443-1085/13-2/BH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1085/13-2/BH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2013 r. (data wpływu 7 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności obniżenia udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności obniżenia udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką cywilną posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Wspólnikami spółki cywilnej jest dwoje małżonków posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnicy Spółki nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Wraz z zawiązaniem spółki cywilnej 14 lutego 2002 r., oboje wspólnicy wnieśli do Spółki wkłady pieniężne w równej wysokości, które zostały wniesione na własność Spółki (art. 862 zd. 1 Kodeksu cywilnego, dalej jako "k.c."). Następnie, 1 marca 2012 r., wspólnicy wnieśli wspólnie do Spółki wkład niepieniężny do używania (art. 862 zd. 2 k.c.) stanowiący działkę gruntu (dalej jako "Nieruchomość"). Nieruchomość stanowi współwłasność wspólników (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej), natomiast wspólnicy używają jej w spółce cywilnej na podstawie umowy spółki. Transakcja nie podlegała rozliczeniu w podatku od towarów i usług w związku z art. 15 ustawy o VAT. Wnioskodawcy nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wniesienia wkładu do używania.

Planowane jest przekształcenie Spółki cywilnej w spółkę jawną na zasadach art. 26 § 4-6 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako "k.s.h."). Spółka jawna będzie miała siedzibę na terytorium Polski. Wspólnicy nie będą wnosić nowych wkładów wraz z przekształceniem. Stosownie do art. 26 § 5 k.s.h. spółka jawna będzie właścicielem wkładów pieniężnych wniesionych na własność do przekształcanej Spółki cywilnej. Jednocześnie, spółka jawna przejmie po Spółce cywilnej prawo do używania Nieruchomości, która nadal będzie stanowić współwłasność wspólników (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej wspólników). Wspólnicy dostosują umowę spółki do przepisów o umowie spółki jawnej (art. 26 § 6 k.s.h.) w ten sposób, że wkłady pieniężne będą potraktowane jako wniesione na własność spółki, a Nieruchomość będzie potraktowana jako wkład niepieniężny wniesiony do używania (art. 48 52 w zw. z art. 49 § 1 k.s.h.). Z dniem przekształcenia spółka jawna wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki cywilnej (art. 93a § 1 w zw. z § 2 pkt 1 lit. a Ordynacji podatkowej). Spółka jawna będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnicy tej spółki nie będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

W przyszłości może dojść, za zgodą wszystkich wspólników, do obniżenia udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu wniesionego przez nich do używania, tj. Nieruchomości (art. 54 § 1 k.s.h.). Czynność będzie dokonana na terytorium Polski, przy czym Nieruchomość będzie nieprzerwanie stanowiła współwłasność wspólników (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej wspólników), natomiast po wycofaniu wkładu spółka jawna utraci prawo do używania Nieruchomości na podstawie umowy spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy obniżenie udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu wniesionego do używania (Nieruchomości), będzie podlegało w spółce jawnej rozliczeniu w podatku od towarów i usług, jeśli tak to czy jako dostawa towarów, czy jako świadczenie usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opisane powyżej obniżenie udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu wniesionego do używania (Nieruchomości), nie będzie podlegało w spółce jawnej rozliczeniu w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Wedle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: (1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie; (2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione; (3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej; (4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta; (5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego; (6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste; (7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Należy zauważyć, że opisane powyżej wycofanie wkładu wniesionego do używania nie spełnia przesłanek odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wycofanie wkładu wniesionego do używania nie stanowi ze strony spółki jawnej przeniesienia na rzecz wspólnika prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, skoro Nieruchomość nieprzerwanie stanowi współwłasność wspólników spółki. Wycofanie wkładu wniesionego do używania nie stanowi też żadnej innej czynności opodatkowanej wskazanej w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto przedmiotowe zdarzenie przyszłe nie stanowi czynności odpłatnej w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ponieważ spółka jawna nie uzyska w wyniku tej transakcji żadnych korzyści majątkowych.

Z kolei wedle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: (1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, (2) wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przypadek wskazany w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT także nie znajdzie zastosowania do opisanego zdarzenia przyszłego, ponieważ wniesienie wkładu do używania do Spółki nie podlegało rozliczeniu w podatku od towarów i usług, a Wnioskodawcy nie przysługiwało w związku z tą czynnością, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa do używania Nieruchomości.

Należy z kolei rozważyć, czy opisane zdarzenie przyszłe nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również: (1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; (2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; (3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z kolei wedle z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również: (1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni lub ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych; (2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Wycofanie wkładu wniesionego do używania nie będzie stanowiło czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. W ramach opisanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca utraci prawo do używania Nieruchomości na podstawie umowy spółki. Natomiast Wnioskodawca nie wykona na rzecz wspólnika żadnego świadczenia w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Wycofanie wkładu wniesionego do używania nie będzie też stanowiło czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT ponieważ wniesienie wkładu do używania do spółki nie podlegało rozliczeniu w podatku od towarów i usług, a Wnioskodawcy nie przysługiwało w związku z tą czynnością, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia prawa do używania Nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z opisanego zdarzenia wynika, że nieruchomość w postaci działki gruntu została wniesiona do Spółki cywilnej przez jej wspólników. Nieruchomość stanowi współwłasność wspólników (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej) i jest w Spółce wykorzystywana do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu jej nabycia. Spółka cywilna planuje w przyszłości przekształcenie formy organizacyjno-prawnej na spółkę jawną i wycofanie wkładu w postaci wniesionej wcześniej do spółki cywilnej Nieruchomości. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż nieodpłatne przekazanie nieruchomości - obejmującej działkę gruntu - na cele osobiste wspólników jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższe wynika z faktu, iż planowane wycofanie nieruchomości na cele osobiste wspólników nie jest czynnością, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a w szczególności nie jest to dostawa towarów określona w art. 7 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Co prawda nieodpłatnego przekazania nieruchomości - a więc w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towaru - dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji brak jest przesłanek do uznania takiej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Czynność wycofania Nieruchomości ze Spółki nie będzie również świadczeniem usług, w świetle art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że obniżenie udziału kapitałowego wspólników spółki jawnej poprzez wycofanie wkładu wniesionego do używania (Nieruchomości) nie będzie podlegało w spółce jawnej rozliczeniu w podatku od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl