IPPP2/443-1055/11-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1055/11-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. (data wpływu 6 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. ("Wnioskodawca") prowadzi działalność w zakresie zarządzania Centrum handlowym zlokalizowanym w P. Jednym z podstawowych źródeł przychodów Wnioskodawcy jest czynsz płatny przez najemców powierzchni w centrum handlowym. W dniu 20 maja 2004 r. Wnioskodawca, jako korzystający, zawarł z podmiotami trzecimi ("Finansujący") umowę leasingu operacyjnego ("Umowa Leasingu").

Przedmiotem Umowy leasingu są nieruchomości gruntowe ("Nieruchomości Gruntowe"), prawo użytkowania wieczystego gruntów ("Prawo użytkowania wieczystego", razem z Nieruchomościami gruntowymi zwane "Gruntami") oraz kompleks budynków i innych obiektów stanowiący centrum handlowe ("Centrum Handlowe", razem z Gruntami zwane "Przedmiotem leasingu").

Finansujący nie jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu art. 11 UPDP.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Leasingu Wnioskodawca ma prawo do korzystania z Centrum Handlowego oraz Gruntów na zasadach przewidzianych w Umowie, przy czym:

i.

przedmiotowa umowa została zawarta na okres dłuższy niż 10 lat (180 miesięcy), suma ustalonych w niej opłat za korzystanie z Centrum Handlowego, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego;

ii. suma opłat za korzystanie z Gruntów jest mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów;

iii. odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku dochodowego od wartości początkowej Centrum Handlowego dokonują Finansujący.

W konsekwencji:

i.

Centrum Handlowe stanowi przedmiot umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 UPDP, natomiast

ii. Grunty nie stanowią umowy leasingu w rozumieniu art. 17 i UPDP;

iii. Świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego (leasing operacyjny dla celów podatkowych) oraz Gruntów stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 UVAT.

Wnioskodawca oraz finansujący rozważają zawarcie aneksu do Umowy Leasingu ("Aneks"), na podstawie którego okres, na który została zawarta Umowa Leasingu ulegnie skróceniu ze 180 do 120 miesięcy.

Umowa Leasingu zmieniona postanowieniami Aneksu:

i.

w odniesieniu do Centrum Handlowego nadal będzie spełniała przesłanki uznania jej za umowę leasingu operacyjnego zgodnie z art. 17b UPDP, tj. będzie zawarta na okres co najmniej 10 lat oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej Centrum Handlowego;

ii. w odniesieniu do Gruntów nadal nie będzie spełniała przesłanek art. 17 i UPDP, tj. suma opłat za korzystanie z Gruntów będzie mniejsza niż wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie tych Gruntów.

Na podstawie odrębnej umowy, po upływie 10-letniego okresu Umowy Leasingu zmienionej Aneksem, Finansujący sprzedadzą Wnioskodawcy Przedmiot Leasingu ("Umowa Sprzedaży"). Cena sprzedaży Centrum handlowego nie będzie niższa niż hipotetyczna wartość netto Centrum handlowego określona zgodnie z przepisem art. 17a pkt 6 UPDP, czyli w wysokości wartości początkowej określonej zgodnie z art. 16g UPDP pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne obliczone według zasad określonych w art. 16k ust. 1 UPDP z uwzględnieniem współczynnika 3.

Zarówno Finansujący jak i Wnioskodawca są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 UVAT. Wnioskodawca wykorzystuje Przedmiot leasingu do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Finansujący dokumentują świadczenie usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów fakturami VAT. Przedmiotowe usługi fakturowane są w okresach miesięcznych.

Wnioskodawca odlicza kwotę podatku VAT wynikającą z faktur dokumentujących świadczone na jego rzecz przez Finansujących usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku skrócenia Umowy Leasingu, zgodnie z Aneksem, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia kwot podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Finansujących, dokumentujących świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów w całym okresie trwania Umowy leasingu, tj. zarówno w okresie przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i po tej dacie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku skrócenia Umowy Leasingu Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia kwot podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Finansujących, dokumentujących świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów na podstawie Umowy Leasingu w całym okresie trwania Umowy Leasingu, tj. zarówno w okresie przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i po tej dacie.

Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawca przedstawia następujące argumenty.

Zgodnie z UVAT, co do zasady:

1.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 UVAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 UVAT).

2.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług, (art. 86 ust. 2 pkt 1 UVAT).

3.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 UVAT).

W analizowanej sytuacji nabywane od Finansujących usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Wnioskodawca odlicza kwotę podatku VAT wynikającą z faktur dokumentujących świadczone na jego rzecz przez Finansujących powyższe usługi w rozliczeniu za okresy, w których otrzymuje faktury.

Po wejściu w życie Aneksu, zgodnie z analizowanym stanem faktycznym:

i.

Centrum Handlowe w dalszym ciągu będzie stanowiło przedmiot umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 UPDP;

ii. Grunty w dalszym ciągu nie będą stanowiły umowy leasingu w rozumieniu art. 17 I UPDP;

iii. Świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego (leasing operacyjny dla celów podatkowych) oraz Gruntów będzie stanowiło świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 UVAT.

Ponadto, po wejściu w życie Aneksu, Wnioskodawca nadal będzie wykorzystywał Przedmiot Leasingu do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, brak jest w UVAT przepisu odmawiającego prawa do odliczenia podatku VAT z faktur w przypadku skrócenia podstawowego okresu umowy leasingu lub skrócenia umowy najmu.

Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących świadczone na jego rzecz przez Finansujących usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów na podstawie Umowy Leasingu, dotyczących zarówno okresu przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i okresu po tej dacie.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wydanych przez organy podatkowe interpretacjach prawa podatkowego, m.in. w:

1.

interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 8 kwietnia 2009 r., znak ILPP2/44-96/09-5/SJ, w której organ stwierdził, że: "jeżeli rozwiązanie umowy leasingu nastąpi w czasie krótszym od okresu podstawowego wynikającego z zawartej umowy, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania odliczonego podatku z tego tytułu w okresie trwania umowy. Bowiem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od rat leasingowych z tytułu zawarcia umowy, której przedmiotem była koparko-ładowarka wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Wobec powyższego, wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu i wykup przedmiotowej maszyny nie będzie rodziło obowiązku dokonywania korekty deklaracji VAT za miesiące, w których odliczono podatek VAT zawarty w dacie leasingu operacyjnego.";

2.

interpretacji indywidualnej wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie w dniu 27 kwietnia 2007 r., znak US.X/443-11/07, w której zdaniem organu: "Należy zatem uznać, że w sytuacji; gdy w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego korzystała Pani z odliczeń podatku naliczonego zawartego w ratach leasingowych udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi przez innego podatnika podatku od towarów i usług, to rozwiązanie umowy nie powoduje utraty prawa do wcześniejszych odliczeń, tym samym nie ma Pani obowiązku dokonywania korekty (zwrotu) podatku VAT odliczonego od rat leasingowych."

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku skrócenia Umowy Leasingu Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia kwot podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Finansujących, dokumentujących świadczenie usług udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów na podstawie Umowy Leasingu w całym okresie trwania Umowy Leasingu, tj. zarówno w okresie przed datą wejścia w życie Aneksu, jak i po tej dacie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177. poz. 1054), zwanej dalej "ustawą o VAT", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie zarządzania Centrum Handlowym. Jednym z podstawowych źródeł przychodów Wnioskodawcy jest czynsz płatny przez najemców powierzchni w Centrum Handlowym. W dniu 20 maja 2004 r. Wnioskodawca, jako korzystający, zawarł z podmiotami trzecimi umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy leasingu są nieruchomości gruntowe, prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz kompleks budynków i innych obiektów stanowiący centrum handlowe. Przedmiotowa umowa została zawarta na okres dłuższy niż dziesięć lat (180 miesięcy). Zarówno Finansujący jaki Wnioskodawca są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca wykorzystuje przedmiot leasingu do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Finansujący dokumentują świadczenie usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów fakturami VAT. Przedmiotowe usługi fakturowane są w okresach miesięcznych. Wnioskodawca odlicza kwotę podatku VAT wynikającą z faktur dokumentujących świadczone na jego rzecz przez finansujących usługi udostępniania do korzystania Centrum Handlowego oraz Gruntów. Obecnie Wnioskodawca oraz finansujący rozważają zawarcie aneksu do umowy leasingu, na podstawie którego okres, na który została zawarta umowa leasingu ulegnie skróceniu ze 180 do 120 miesięcy. Po wejściu w życie aneksu Wnioskodawca nadal będzie wykorzystywał przedmiot leasingu do czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Kluczowym przepisem pozwalającym rozwiązać wskazany we wniosku problem jest przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Z treści tego przepisu wynika, iż podatnik ma uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, gdy nabyte towary i usługi służą mu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Z treści wniosku wynika, że zarówno przed datą wejścia w życie aneksu do umowy leasingu jak i zarówno po tej dacie Wnioskodawca wykorzystuje i nadal będzie wykorzystywać przedmiot leasingu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT związanych z najmem tych nieruchomości na cele użytkowe.

W konsekwencji Wnioskodawca ma uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe związane z udostępnieniem do korzystania przez finansującego powierzchni Centrum Handlowego oraz Gruntów w całym okresie trwania umowy leasingu, tj. zarówno przed datą wejścia w życie aneksu, jak i po tej dacie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl