IPPP2/443-1044/11-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1044/11-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana/Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2011 r. (data wpływu 5 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania pierwszego zasiedlenia oraz możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży lokali - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania pierwszego zasiedlenia oraz możliwości zastosowania zwolnienia przy sprzedaży lokali.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

N S.A. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") posiada trzy lokale użytkowe (Lokale). Lokale zostały nabyte w dniu 19 grudnia 2000 r. na podstawie umowy w formie aktu notarialnego (Umowa Przyrzeczona) przez spółkę N SA, której Spółka jest obecnie następcą prawnym. Do następstwa prawnego doszło wskutek połączenia obu spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. w zw. z art. 515 i 1 k.s.h. przez przeniesienie całego majątku N SA (spółka przejmowana) na Spółkę (spółka przejmująca).

Lokale nabyto bezpośrednio od developera (Zbywca Lokali) za łączną cenę 981.889,98 złotych brutto, w tym podatek od towarów i usług w kwocie 173.889,98 złotych oraz udziały we własności gruntu za cenę 17.591 złotych

Każdy z Lokali stanowi odrębną nieruchomość. Dla każdego z Lokali prowadzona jest odrębna księga wieczysta. Wyodrębnienia własności Lokali dokonano z jednej księgi wieczystej obejmującej nieruchomość gruntową zabudowaną budynkami mieszkalno-usługowymi (Budynki). Z własnością każdego z Lokali wiąże się udział we własności części wspólnych Budynków i we własności gruntu z tymi Budynkami związanego. Pomimo, że każdy z Lokali stanowi odrębną nieruchomość, stanowią one jedną funkcjonalną całość. Do niedawna mieścił się w nich jeden z oddziałów Spółki. Przed nabyciem Lokali Spółka zawarła ze Zbywcą Lokali w dniu 10 grudnia 1999 r. Umowę Przedwstępną w formie aktu notarialnego (Umowa Przedwstępna). Przed podpisaniem Umowy Przedwstępnej Spółka ustaliła ze Zbywcą Lokali, iż do czasu podpisania Umowy Przyrzeczonej Spółka będzie korzystać z Lokali w drodze najmu. Pierwszą umowę najmu Spółka podpisała w dniu 1 grudnia 1999 r. Ze względu na to, że dotrzymanie przewidzianego w Umowie Przedwstępnej pierwotnego terminu zawarcia Umowy Przyrzeczonej okazało się niemożliwe, Spółka zawarła ze Zbywcą Lokali w dniu 1 kwietnia 2000 r. drugą umowę najmu, która zastąpiła umowę z dnia 1 grudnia 1999 r. Jednocześnie zmieniono treść Umowy Przedwstępnej w zakresie terminu zawarcia Umowy Przyrzeczonej. Obie umowy najmu zawarte zostały przez Zbywcę Lokali w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W trakcie trwania najmu Lokali, Spółka ponosiła różnego rodzaju wydatki związane z użytkowaniem Lokali, m.in. czynsz najmu, koszty utrzymania powierzchni wspólnych, w tym koszty energii elektrycznej. W trakcie trwania najmu Spółka ponosiła ponadto wydatki związane z adaptacją i aranżacją Lokali na potrzeby prowadzenia swojej siedziby, m.in. wydatki związane z projektem aranżacji i wystroju wnętrz, wydzieleniem pomieszczeń serwerowni, adaptacją sanitarną i elektryczną Lokali, montaż i uruchomienie systemu antywłamaniowego, montaż systemu oświetleniowego, osadzenie krat w oknach. Łączna suma wydatków na adaptację i aranżację Lokali jakie poniosła Spółka przekroczyła 30% ceny netto nabycia Lokali wynikającej z Umowy Przyrzeczonej. Spółka poniosła ponadto wydatki związane z montażem i uruchomieniem systemu antywłamaniowego i budową sieci komputerowej. Wszystkie wskazane wyżej wydatki, w tym wydatki na adaptację i aranżację Lokali zostały poniesione przez Spółkę przed datą nabycia Lokali tj. przed dniem 19 grudnia 2000 r. (data podpisania Umowy Przyrzeczonej). Spółka odliczyła podatek VAT naliczony z tytułu wskazanych wyżej zakupów.

Po nabyciu Lokali tj. po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej Spółka utworzyła z nich jeden środek trwały. Po nabyciu Lokali tj. po dacie 19 grudnia 2000 r. Spółka nie dokonywała ulepszeń Lokali. Obecnie Spółka planuje sprzedaż Lokali.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w stosunku do przedmiotowych Lokali doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

2.

Czy sprzedaż przez Spółkę przedmiotowych Lokali, stanowiących odrębne nieruchomości, z uwagi, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich sprzedażą upłynął okres dłuższy niż 2 lata, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Spółki w stosunku do przedmiotowych Lokali doszło do pierwszego zasiedlenia z dniem wynajęcia Lokali Spółce tj. z dniem 1 grudnia 1999 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jednolity z dnia 9 marca 2011 r. Dz. U. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. (dalej "ustawa o VAT"), ilekroć mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem Spółki powyższe wskazuje, że z pierwszym zasiedleniem możemy mieć do czynienia w dwóch przypadkach. Po pierwsze, pierwsze zasiedlenie ma miejsce w przypadku oddania do użytkowania (w wykonaniu czynności opodatkowanej) pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu. Pierwszym zasiedleniem jest więc przede wszystkim oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Czynnościami opodatkowanymi są z kolei, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. W związku z tym, pierwszym zasiedleniem jest wydanie budynku jego nabywcy w wykonaniu dostawy towarów, jak również wydanie lokalu najemcy, w wykonaniu umowy najmu (czyli odpłatnego świadczenia usługi).

Po drugie, z pierwszym zasiedleniem mamy do czynienia również wówczas, gdy podatnik oddaje do użytkowania budynek, budowlę lub ich część po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem Spółki pojęcie pierwszego zasiedlenia należy odnosić również do czynności, które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy o VAT - tak długo, jak byłyby one klasyfikowane z punktu widzenia obecnie obowiązujących przepisów jako czynności opodatkowane.

W opisie zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, iż wynajmowała przedmiotowe Lokale w okresie poprzedzającym podpisanie Umowy Przyrzeczonej na podstawie dwóch umów najmu. Obie umowy najmu zawarte zostały przez Zbywcę Lokali w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki do pierwszego zasiedlenia przedmiotowych Lokali doszło z dniem oddania Lokali Spółce do użytkowania na podstawie pierwszej umowy najmu tj. z dniem 1 grudnia 1999 r.

Ad.2.

Zdaniem Spółki, sprzedaż przez Spółkę przedmiotowych Lokali, stanowiących odrębne nieruchomości, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Wskazane wyżej zwolnienie znajduje zastosowanie zarówno do obiektów budownictwa mieszkaniowego, jak i innych budynków lub budowli, w tym np. budynków niemieszkalnych (np. biurowych).

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy VAT, ilekroć mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

* wybudowaniu lub

* ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem Spółki pojęcie pierwszego zasiedlenia (a w konsekwencji również możliwość stosowania zwolnienia) należy odnosić również do czynności, które miały miejsce przed wejściem w ustawy o VAT - tak długo, jak byłyby one klasyfikowane z punktu widzenia obecnie obowiązujących przepisów jako czynności opodatkowane.

W opisie zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, iż wynajmowała przedmiotowe Lokale w okresie poprzedzającym podpisanie Umowy Przyrzeczonej na podstawie dwóch umów najmu. Obie umowy najmu zawarte zostały przez Zbywcę Lokali w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W rezultacie, zdaniem Spółki do pierwszego zasiedlenia przedmiotowych Lokali doszło z dniem oddania Lokali Spółce do użytkowania na podstawie pierwszej umowy najmu tj. z dniem 1 grudnia 1999 r.

Zgodnie z tym co wskazano wyżej do pierwszego zasiedlenia dojdzie w każdym przypadku, gdy budynek budowla lub ich część wydawane są ich pierwszemu użytkownikowi po ich wybudowaniu w wykonaniu czynności opodatkowanej. Do pierwszego zasiedlenia dojdzie także, gdy podatnik oddaje do użytkowania budynek budowlę lub ich część po ich ulepszeniu jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Taka konstrukcja pierwszego zasiedlenia powoduje że mogą się zdarzyć sytuacje w których w odniesieniu do tego samego budynku będziemy mieli do czynienia z więcej niż jednym pierwszym zasiedleniem. Przykładowo gdy podatnik nabędzie budynek w wykonaniu czynności opodatkowanej (pierwsze zasiedlenie) a następnie po ulepszeniu budynku gdy wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej podatnik wynajmie ten budynek (pierwsze zasiedlenie). Skutkiem ulepszenia budynku jest więc niejako unicestwienie skutków pierwszego zasiedlenia poprzedzającego to ulepszenie środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Natomiast w czasie gdy Spółka ponosiła wydatki na adaptację i aranżację jedynie wynajmowała Lokale. Lokale nie stanowiły jej środków trwałych. Po nabyciu Lokali tj. po dacie 19 grudnia 2000 r. Spółka nie dokonywała ulepszeń Lokali.

Z uwagi na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną sprzedażą Lokali upłynęło dwa lata, sprzedaż będzie zwolniona z podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki sprzedaż przez Spółkę przedmiotowych Lokali, stanowiących odrębne nieruchomości, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego wynika, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika po ich wybudowaniu lub ulepszeniu. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu, tj. czynności wymienionych w wyżej cytowanym art. 5 ustawy.

Zatem, jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w momencie dostawy są już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy - stosownie do art. 43 ust. 7a ustawy - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Stosownie do brzmienia art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalne. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca posiada trzy lokale użytkowe (Lokale). Lokale zostały nabyte w dniu 19 grudnia 2000 r. na podstawie umowy w formie aktu notarialnego (Umowa Przyrzeczona) przez spółkę, której Wnioskodawca jest obecnie następcą prawnym. Lokale nabyto bezpośrednio od developera (Zbywca Lokali). Spółka odliczyła podatek VAT naliczony z tytułu nabycia Lokali.

Każdy z Lokali stanowi odrębną nieruchomość. Dla każdego z Lokali prowadzona jest odrębna księga wieczysta. Wyodrębnienia własności Lokali dokonano z jednej księgi wieczystej obejmującej nieruchomość gruntową zabudowaną budynkami mieszkalno-usługowymi (Budynki). Z własnością każdego z Lokali wiąże się udział we własności części wspólnych Budynków i we własności gruntu z tymi Budynkami związanego. Pomimo, że każdy z Lokali stanowi odrębną nieruchomość, stanowią one jedną funkcjonalną całość. Do niedawna mieścił się w nich jeden z oddziałów Spółki. Przed nabyciem Lokali Spółka zawarła ze Zbywcą Lokali w dniu 10 grudnia 1999 r. Umowę Przedwstępną w formie aktu notarialnego (Umowa Przedwstępna). Przed podpisaniem Umowy Przedwstępnej Spółka ustaliła ze Zbywcą Lokali, iż do czasu podpisania Umowy Przyrzeczonej Spółka będzie korzystać z Lokali w drodze najmu. Pierwszą umowę najmu Spółka podpisała w dniu 1 grudnia 1999 r. Ze względu na to, że dotrzymanie przewidzianego w Umowie Przedwstępnej pierwotnego terminu zawarcia Umowy Przyrzeczonej okazało się niemożliwe, Spółka zawarła ze Zbywcą Lokali w dniu 1 kwietnia 2000 r. drugą umowę najmu, która zastąpiła umowę z dnia 1 grudnia 1999 r. Jednocześnie zmieniono treść Umowy Przedwstępnej w zakresie terminu zawarcia Umowy Przyrzeczonej. Obie umowy najmu zawarte zostały przez Zbywcę Lokali w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W trakcie trwania najmu Lokali, Spółka ponosiła różnego rodzaju wydatki związane z użytkowaniem Lokali, m.in. czynsz najmu, koszty utrzymania powierzchni wspólnych, w tym koszty energii elektrycznej. W trakcie trwania najmu Spółka ponosiła ponadto wydatki związane z adaptacją i aranżacją Lokali na potrzeby prowadzenia swojej siedziby, m.in. wydatki związane z projektem aranżacji i wystroju wnętrz, wydzieleniem pomieszczeń serwerowni, adaptacją sanitarną i elektryczną Lokali, montaż i uruchomienie systemu antywłamaniowego, montaż systemu oświetleniowego, osadzenie krat w oknach. Łączna suma wydatków na adaptację i aranżację Lokali jakie poniosła Spółka przekroczyła 30% ceny netto nabycia Lokali wynikającej z Umowy Przyrzeczonej. Spółka poniosła ponadto wydatki związane z montażem i uruchomieniem systemu antywłamaniowego i budową sieci komputerowej. Wszystkie wskazane wyżej wydatki, w tym wydatki na adaptację i aranżację Lokali zostały poniesione przez Spółkę przed datą nabycia Lokali tj. przed dniem 19 grudnia 2000 r. (data podpisania Umowy Przyrzeczonej). Spółka odliczyła podatek VAT naliczony z tytułu wskazanych wyżej zakupów.

Po nabyciu Lokali tj. po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej Spółka utworzyła z nich jeden środek trwały. Po nabyciu Lokali tj. po dacie 19 grudnia 2000 r. Spółka nie dokonywała ulepszeń Lokali. Obecnie Spółka planuje sprzedaż Lokali.

Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca jako Najemca Lokali poniósł wydatki na ich ulepszenie, których wartość przekroczyła 30% ceny netto nabycia Lokali wynikającej z zawartej umowy przyrzeczonej. Wydatki te były związane z adaptacją oraz aranżacją najmowanych Lokali do potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności (stanowiły inwestycję w obcym środku trwałym, uprawniając Spółkę do odliczenia podatku naliczonego). Ze złożonego wniosku wynika ponadto, iż nakłady te nie zostały przeniesione na rzecz Wynajmującego i stanowią własność Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, iż w przedmiotowym przypadku do pierwszego zasiedlenia doszło z chwilą oddania Lokali do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanych, tj. w wyniku zawarcia pomiędzy Wynajmującym a Najemcą umowy najmu z dnia 1 grudnia 1999 r.

Odnosząc się do kwestii zastosowania zwolnienia od podatku dla planowanej przez Wnioskodawcę transakcji zbycia przedmiotowych Lokali należy stwierdzić, iż sprzedaż nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Z uwagi na fakt, iż pomiędzy planowaną dostawą a datą pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata, transakcja ta będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile strony transakcji nie dokonają rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie zapisu art. 43 ust. 10 ustawy.

W przypadku zastosowania zwolnienia do sprzedaży ww. Lokali, przy uwzględnieniu zapisu art. 29 ust. 5 ustawy, również sprzedaż udziału w gruncie przynależnym do Budynków w których wyodrębnione są przedmiotowe Lokale, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl