IPPP2/443-1027/09-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1027/09-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy nasion lnu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy nasion lnu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. zamierza rozpocząć handel hurtowy nasionami lnu (symbol PKWiU 01.11.91 oraz symbol CN 120400). Spółka zamierza sprzedawać nasiona lnu przedsiębiorstwom, które będą wykorzystywać je do tłoczenia oleju, z wykorzystaniem go do celów konsumpcyjnych, paszowych bądź technicznych (komponent do wyrobu farb i lakierów).

Oznaczony powyższym symbolem PKWiU wyżej wymieniony towar został ujęty przez ustawodawcę zarówno w załączniku nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%) pod poz. 1, jak również w załączniku nr 6 do tejże ustawy (wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 3%) pod poz. 1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży nasion lnu Spółka może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 3%, czy powinna zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży nasion lnu z ich przeznaczeniem opisanym powyżej Spółka ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 3%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 41 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Zasadą jest, że w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. Organy podatkowe nie są więc uprawnione do dokonywania ww. klasyfikacji. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych.

Ponieważ Spółka we wniosku podała, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.11.91, niniejsza interpretacja jest wydawana w oparciu o podaną przez Spółkę klasyfikację, bez rozstrzygania jednakże o jej poprawności. Tutejszy organ nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji towarów lub usług.

Od 1 maja 2008 r. do 31 grudnia 2010 r., zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2008 r. Nr 74, poz. 444), obniżoną stawkę podatku 3% stosuje się przede wszystkim do dostaw towarów wymienionych w załączniku do ustawy.

I tak, w poz. 1 załącznika do ustawy wymieniającego towary opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3% uwzględniono:

ex 01.11 - zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

1.

archaidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),

2.

bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),

3.

kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),

4.

ziół suszonych sortowanych całych,

5.

roślin dla przemysłu perfumeryjnego i farmacji itp. (PKWiU ex 01.11.9).

Użycie przez ustawodawcę oznaczenia "ex" przy grupowaniu PKWiU oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Oznacza to, że umieszczenie "ex" przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania danej regulacji tylko do wyrobów/usług należących do danego grupowania statystycznego, które spełniają określone przez ustawodawcę warunki wskazane w obowiązujących przepisach.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wyroby mieszczące się w grupowaniu PKWiU 01.11.9 w pełnym brzmieniu oznaczają "rośliny stosowane w przemyśle perfumeryjnym, farmacji, do wyrobu środków owadobójczych, grzybobójczych itp.; nasiona buraków cukrowych, nasiona roślin pastewnych; materiały roślinne pozostałe".

Natomiast wyłączeniu z preferencyjnej stawki podlegają od 1 maja 2008 r. (zgodnie z poz. nr 1, pkt 5 załącznika do ustawy o podatku od towarów i usług) wyłącznie towary sklasyfikowane wg PKWiU ex 01.11.9 "rośliny stosowane w przemyśle perfumeryjnym, farmacji, do wyrobu środków owadobójczych, grzybobójczych itp.".

Powyższe wyłączenie dotyczy więc tylko roślin stosowanych w przemyśle perfumeryjnym, farmacji, do wyrobu środków owadobójczych, grzybobójczych. Nie dotyczy pozostałych wyrobów: nasion buraków cukrowych, nasion roślin pastewnych; materiałów roślinnych pozostałych.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Spółka zamierza rozpocząć handel hurtowy nasionami lnu objętymi klasyfikacją statystyczną PKWiU 01.11.91.

W przedmiotowej sprawie nasiona lnu mieszczą się zgodnie z załącznikiem w grupie ex 01.11. Zatem, jeśli jego dostawa nie odbywa się dla celów wymienionych w punkcie 5 wyłączenia, tj. dla przemysłu perfumeryjnego i farmacji oraz do wyrobu środków owadobójczych, grzybobójczych, to jego sprzedaż podlega opodatkowaniu wg 3% stawki VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl