IPPP2/443-1017/09-4/ASZ - Uprawnienie spółki komandytowej do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1017/09-4/ASZ Uprawnienie spółki komandytowej do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) uzupełnionego pismem z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT dotyczącego otrzymanego aportu niepieniężnego składane przez Wnioskodawcę celem uzyskania interpretacji przed powstaniem spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 7 grudnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT dotyczącego otrzymanego aportu niepieniężnego składane przez Wnioskodawcę celem uzyskania interpretacji przed powstaniem spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) jest firmą działającą w branży spożywczej w Polsce, jednym z wiodących producentów na rynku kawy i słodyczy w kraju. Firma produkuje i sprzedaje: kawy, czekolady, wafelki, batony, ciasteczka oraz ser. Spółka jest częścią międzynarodowej grupy K. (dalej: Grupa). Spółka należy do C., jednego z regionów działalności K., posiadającego główne biuro w Austrii (Wiedeń). Biuro główne w Austrii świadczy na rzecz Spółki liczne usługi.

Obecnie Spółka prowadzi działalność produkcyjną oraz sprzedażową. Ponadto, Spółka posiada również znaki towarowe, które to znaki objęte są prawami ochronnymi (tzn. jest uprawniona do znaków towarowych jako przedmiotów ochrony własności przemysłowej w wyniku decyzji o rejestracji wydanych przez Urząd Patentowy).

Generalnie, w praktyce europejskiej K., funkcja związana z prawnym posiadaniem znaków towarowych została oddzielona od działalności produkcyjnej oraz sprzedażowej i jest obecnie obsługiwana przez oddzielne podmioty prawne (odpowiedzialne za prawne posiadanie własności intelektualnej). W przypadku Polski zasygnalizowane powyżej wyodrębnienie funkcji związanej z posiadaniem wartości niematerialnych i prawnych nie zostało dotychczas wdrożone. Z uwagi na fakt, iż takie rozwiązanie zaspokaja potrzeby biznesowe Grupy na poziomie europejskim, polska lokalna kadra zarządzająca jest zdania, iż oddzielenie znaków towarowych od innych aktywów Spółki i przeniesienie prawa ich własności do oddzielnego podmiotu prawnego byłoby korzystne również dla Spółki.

Obecnie, w celu ujednolicenia struktury działalności Spółki z międzynarodowymi standardami przyjętymi w Grupie, planowane jest wydzielenie znaków towarowych będących w posiadaniu Spółki do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Celem tej operacji jest m.in. centralizacja i zwiększenie efektywności zarządzania znakami towarowymi (własnością intelektualną) na rynku polskim.

W związku z planowaną restrukturyzacją planowane jest, że Spółka wniesie w formie wkładu niepieniężnego wybrane grupy znaków towarowych (dalej: Znaki Towarowe) do Spółki Komandytowej. W zamian zostanie jej komandytariuszem (lub podwyższy udział posiadany w spółce komandytowej utworzonej w celu posiadania własności intelektualnej). Dana grupa znaków składa się z jednego, głównego znaku towarowego o największej rozpoznawalności oraz innych znaków o pomniejszej wartości, z reguły wytworzonych na bazie znaku głównego. Znaki Towarowe są zarejestrowane i podlegają ochronie, zarówno w Polsce jak i poza Polską jako prawa określone w ustawie Prawo własności przemysłowej (Ustawa z 30 czerwca 2000 r. tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) (dalej: UPWP). Wspomniane powyżej prawa dotyczące Znaków Towarowych zostały nabyte przez Spółkę lub powstały w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością.

Znaki Towarowe wnoszone aportem stanowią znaki o największej wartości z portfolio znaków będących w posiadaniu Spółki. Możliwe jest, że w przyszłości do Spółki Komandytowej będą przenoszone kolejne znaki towarowe posiadane przez Spółkę.

Przedmiotem wkładu do Spółki Komandytowej mogą być też znaki towarowe, co do których dokonano zgłoszenia lecz nie otrzymano jeszcze decyzji o udzieleniu prawa ochronnego lub prawa z rejestracji oraz prawa dotyczące znaków towarowych uzyskane poza Polską (w Unii Europejskiej) (dalej: "Inne Składniki").

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że drugim wspólnikiem (komplementariuszem) Spółki komandytowej będzie k.p. Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. D., w W. NIP,.., który zamierza zmienić swoją nazwę na K.F.P. sp. z o.o. W tym celu przedstawił również odpowiednie pełnomocnictwo Spółki k.p. sp. z o.o. w zakresie dotyczącym uzyskania przedmiotowej interpretacji dla potrzeb przyszłej spółki komandytowej. Nowo utworzona spółka komandytowa przyjmie nazwę: K.F.P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością IP spółka komandytowa, a jej siedzibą będzie ul. D., w W. Wnioskodawca zobowiązał się również stosownie do art. 14n § 2 ustawy Ordynacja podatkowa do przedstawienia prawnie wymaganych danych dotyczących beneficjenta interpretacji (spółki komandytowej) niezwłocznie po powstaniu spółki komandytowej tj. po dokonaniu wpisu spółki w KRS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce Komandytowej będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur (y) dokumentujących (ej) otrzymanie wkładu niepieniężnego w postaci Znaków Towarowych i Innych Składników w stosunku do przedmiotów aportu, których wniesienie podlegać będzie opodatkowaniu VAT a nie będzie zwolnione z VAT.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółce Komandytowej będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur (y) dokumentujących (ej) otrzymanie wkładu niepieniężnego w postaci Znaków Towarowych i Innych Składników. Prawo do odliczenia podatku VAT przysługiwać będzie Spółce Komandytowej gdy aport będzie podlegał opodatkowaniu VAT i nie będzie zwolniony z VAT.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) od 1 grudnia 2008 r. czynność wniesienia aportu jest opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych, tj. nie będzie miało zastosowania dotychczasowe zwolnienia z podatku VAT. W konsekwencji, przy dokonywaniu czynności wniesienia aportu aktywów (niebędęcych przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią) konieczne jest każdorazowa analiza przepisów ustawy o VAT w celu ustalenia stawki podatku mającej zastosowanie do dostawy danego aktywa.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka Komandytowa, która będzie czynnym podatnikiem VAT nabędzie Znaki Towarowe i Inne Składniki w drodze wkładu niepieniężnego. Spółka Komandytowa zamierza wykorzystywać przedmiot wkładu do prowadzonej przez nią działalności opodatkowanej VAT, tj. w szczególności zamierza osiągać przychody z licencjonowania Znaków Towarowych i Innych Składników do innych podmiotów (np. Spółki).

W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowym stanie faktycznym spełnione zostaną przesłanki warunkujące prawo Spółki Komandytowej do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Drugim wspólnikiem (komplementariuszem) Spółki Komandytowej będzie inna spółka kapitałowa mająca siedzibę w Polsce. W przyszłości możliwe jest przystępowanie do Spółki Komandytowej nowych wspólników. Spółka oraz komplementariusz będą partycypować w zysku Spółki Komandytowej zgodnie z umową Spółki Komandytowej.

W ramach swojej działalności Spółka Komandytowa będzie oddawała nabyte/posiadane Znaki Towarowe i Inne Składniki do używania za wynagrodzeniem na podstawie umów licencyjnych. Licencje mogą być udzielane Spółce lub innym podmiotom. Niewykluczone jest też zbywanie Znaków Towarowych i Innych Składników w przyszłości.

Celem Spółki Komandytowej będzie, zarówno w Polsce jak i za granicą nabywanie i przekazywanie, udzielanie i otrzymywania licencji i sublicencji, jak również przyznawanie, używanie oraz wykorzystywanie patentów, znaków towarowych, wynalazków, nazw lub innych praw własności intelektualnej.

Spółka Komandytowa może, generalnie rzecz biorąc, podejmować wszelkie środki w celu zabezpieczenia swoich praw do powyższego i może dokonywać wszelkich transakcji, które bezpośrednio lub pośrednio, odnoszą się do jej celów korporacyjnych.

Planowane jest, że Spółka Komandytowa będzie odpowiedzialna za obsługę kwestii prawnych związanych z posiadanymi Znakami Towarowymi i Innymi Składnikami, monitorowanie zmian w przepisach prawnych dotyczących Znaków Towarowych i Innych Składników oraz - jeżeli zajdzie taka potrzeba - będzie inicjować kroki mające na celu ochronę i utrzymanie Znaków Towarowych i innych Składników (np. przedłużanie prawa ochronnego, dokonywanie niezbędnych płatności, monitorowanie pod kątem używania Znaków Towarowych i Innych Składników przez podmioty nieuprawnione lub prób rejestrowania zbliżonych znaków przez inne podmioty). W tym celu Spółka Komandytowa będzie korzystała z usług kancelarii prawnych lub prawnopatentowych, a także z usług świadczonych przez podmioty z Grupy.

W przyszłości Spółka Komandytowa będzie też uzyskiwała/nabywała nowe znaki towarowe. W tym zakresie Spółka Komandytowa może zlecać realizację poszczególnych zadań lub projektów (np. opracowanie znaku) innym podmiotom z Grupy lub spoza Grupy.

Zarówno Spółka jak i Spółka Komandytowa są/będą podatnikami VAT czynnymi.

Aport Znaków Towarowych i Innych Składników będzie podlegał opodatkowaniu VAT. Przed dokonaniem wkładu, Spółka, przy wsparciu rzeczoznawcy, przeprowadzi wycenę wartości przedmiotu wkładu. Wartość wkładu niepieniężnego (Znaków Towarowych oraz Innych Składników) wynikająca z wyceny rynkowej, określona w umowie Spółki Komandytowej nie będzie uwzględniać podatku VAT (tj. będzie stanowić wartość netto Znaków Towarowych oraz Innych Składników).

Zobowiązanie Spółki Komandytowej wobec Spółki z tytułu transakcji aportu Znaków Towarowych i Innych Składników zostanie uregulowane przez Spółkę Komandytową:

*

w części w postaci udziału w Spółce Komandytowej (wartość równa wartości netto Znaków Towarowych oraz Innych Składników) oraz

*

w części w formie gotówkowej (lub innej formie) (równowartość należnego podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

Spółka udokumentuje dokonanie aportu fakturą (ami) VAT wystawioną (ymi) zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej w postaci Znaków Towarowych i Innych Składników odbędzie się w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza.

Znaki Towarowe i Inne Składniki wniesione do Spółki Komandytowej będą wykorzystywane do prowadzonej przez nią działalności opodatkowanej VAT.

Zdaniem Spółki jej Stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów z 16 kwietnia 2009 r. "Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów)"

(http://www.mf.gov.pl/dokument.php...const=3dziaI=135id=170099typ=news).

W przytoczonej interpretacji, Ministerstwo Finansów wyraziło pogląd, iż w przypadku, gdy towary lub usługi zostaną wniesione do spółki w formie aportu (i zostaną opodatkowane) "podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów bądź usług, na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług".

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 lipca 2009 r. (sygn. IPPPI-443-575/09-2/PR) zgodził się ze stanowiskiem, iż "biorąc pod uwagę fakt, iż prawa do znaków towarowych nabyte przez spółkę osobową w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez spółkę służyć będą wykonywaniu przez spółkę osobową czynności opodatkowanych VAT, (...), spółce osobowej przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez spółkę dokumentującej transakcję wniesienia do spółki osobowej przedmiotu aportu (tj. świadczenie usług na rzecz spółki osobowej) (...)". Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 lipca 2009 r. (sygn. IPPPI-443-573/09-2/MP).

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Spółce Komandytowej będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących otrzymanie wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl