IPPP2/443-1014/12-2/DG - Ustalenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-1014/12-2/DG Ustalenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Lokalna Grupa Działania Fundacja nabyła osobowość prawną i rozpoczęła działalność statutową z dniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tj. w dniu 24 lutego 2006 r. Zgodnie ze statutem Fundacja nie może prowadzić działalności gospodarczej. Fundacja nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Fundacja X podpisała Umowę przyznania pomocy w ramach działania 4.31. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Realizacja działania 4.31 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" służy realizacji Osi 4 LEADER w ramach PROW 2007-2013 na terenie 12 gmin należących do Fundacji. Leader to program bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, a jego celem jest aktywizacja społeczności wiejskich poprzez budowanie kapitału społecznego na wsi, a także polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami i ich waloryzacja. Członkami Fundacji są przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego.

Rolą Fundacji podczas wdrażania Osi 4 Leader jest pełnienie funkcji wspierającej i mobilizującej lokalną społeczność, instytucje społeczne, publiczne i gospodarcze do wykorzystania szansy, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych regionu dla rozwoju obszaru LCD. Działanie ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju N. realizacji projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy. W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju, zatwierdzonej przez samorząd województwa, Lokalna Grupa Działania wybiera projekty do realizacji w ramach środków przyznanych na wdrażanie strategii. Pracownicy Lokalnej Grupy Działania pomagają wnioskodawcom w przygotowaniu projektów.

Wnioski te mogą dotyczyć projektów kwalifikujących się do udzielenia pomocy w ramach następujących działań osi 3 PROW 2007-2013 - Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej:

1.

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,

2.

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,

3.

Odnowa i rozwój wsi,

4.

Małe projekty, które nie kwalifikują się do wsparcia w ramach działań osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi, tj. poprawy jakości życia lub większego zróżnicowania działalności gospodarczej na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania.

W ramach działania 4.31. "Funkcjonowanie..." Fundacja otrzymała środki na pokrycie kosztów bieżących (administracyjnych) biura oraz na działania związane z informowaniem o obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju; szkoleniem pracowników, członków Zarządu oraz członków Komisji Programowej; realizacją wydarzeń promocyjnych lub kulturalnych oraz spotkaniami aktywizującymi społeczność lokalną.

Podejmowana przez Fundację działalność nie jest działalnością gospodarczą, Fundacja nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Towary i usługi związane z realizacją ww. działania nie służą i nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W trakcie realizacji projektu Fundacja ponosi wydatki finansowe na zakup towarów i usług, które są objęte podatkiem VAT. We wniosku o dofinansowanie kwoty podatku VAT zostały ujęte jako koszty kwalifikowane, gdyż uważamy, że brak jest możliwości odzyskania podatku od towarów i usług przy realizacji projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy podatek VAT ponoszony w związku z realizacją projektu na zakup towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany.

2.

Czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT z Urzędu Skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Fundacja w związku z faktem, że nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT uważa, że brak jest możliwości odzyskania podatku od towarów i usług przy realizacji projektu i w związku z tym podatek VAT należy uważać za koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 wskazanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Fundacja nabyła osobowość prawną i rozpoczęła działalność statutową z dniem 24 lutego 2006 r. Zgodnie ze statutem Fundacja nie może prowadzić działalności gospodarczej. Fundacja nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Fundacja X podpisała Umowę przyznania pomocy w ramach działania 4.31. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Realizacja działania 4.31 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" służy realizacji Osi 4 LEADER w ramach PROW 2007-2013 na terenie 12 gmin należących do Fundacji.

W ramach działania 4.31. "Funkcjonowanie..." Fundacja otrzymała środki na pokrycie kosztów bieżących (administracyjnych) biura oraz na działania związane z informowaniem o obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju; szkoleniem pracowników, członków Zarządu oraz członków Komisji Programowej; realizacją wydarzeń promocyjnych lub kulturalnych oraz spotkaniami aktywizującymi społeczność lokalną.

Podejmowana przez Fundację działalność nie jest działalnością gospodarczą, Fundacja nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Towary i usługi związane z realizacją ww. działania nie służą i nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W trakcie realizacji projektu Fundacja ponosi wydatki finansowe na zakup towarów i usług, które są objęte podatkiem VAT.

Na tle powyższego, Fundacja powzięła wątpliwości odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabywanych towarów i usług.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a dokonywane zakupy nie będą służyć wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia (odzyskania) podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl