IPPP1/4512-492/16-5/KR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/4512-492/16-5/KR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2016 r. (data wpływu 22 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2016 r. (data wpływu 29 sierpnia 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 12 sierpnia 2016 r. (skutecznie doręczone 19 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zespołu składników majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 24 sierpnia 2016 r. (data wpływu 29 sierpnia 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 12 sierpnia 2016 r. (skutecznie doręczone 19 sierpnia 2016 r.), w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zespołu składników majątkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

I. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT oraz będącą zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim oraz nie ma zawartej umowy małżeńskiej majątkowej (intercyzy).

II. Wnioskodawca - w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - prowadzi obecnie przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się głównie (działalność podstawowa) importem / wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów ("WNT"), eksportem / wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ("WDT") i sprzedażą w kraju części samochodowych ("Przedsiębiorstwo").

III. Na składniki majątkowe wchodzące obecnie w skład Przedsiębiorstwa składają się m.in.:

i. nakłady - na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek prywatny Wnioskodawcy oraz jego małżonki - w postaci budynków i budowli - magazynu wysokiego składowania oraz biura w którym prowadzona jest działalność Wnioskodawcy, a także własność innych nieruchomości zabudowanych stanowiących majątek Wnioskodawcy oraz jego małżonki związany z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystanych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy albo wynajętych/wydzierżawionych na rzecz osób trzecich ("Nieruchomości");

ii. flota kilkudziesięciu samochodów dostawczych, ciężarowych i osobowych stanowiących własność Wnioskodawcy ("Samochody");

iii. umowy z kontrahentami Wnioskodawcy (tj. z dostawcami towarów i produktów oraz z odbiorcami którymi są autoryzowani przedstawiciele handlowi i pozostali klienci); łącznie ok. kilkaset umów;

iv. know-how związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy;

v. stanowiące własność Wnioskodawcy - oprogramowanie komputerowe do zarządzania magazynem i firmą oraz elektroniczny katalog produktów oferowanych przez Wnioskodawcę dla firm współpracujących z Wnioskodawcą ("Oprogramowanie Komputerowe Własne") i inne oprogramowanie komputerowe obce używane przez Wnioskodawcę na podstawie umów licencyjnych ("Oprogramowanie Komputerowe Obce");

vi. znak towarowy, nazwy towarowe i znaki użytkowe, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy (łącznie jako "Znaki Towarowe") oraz

vii. należności i zobowiązania, oraz środki pieniężne (w kasie i w banku);

viii. inne ruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym zapasy (stany) magazynowe (o wartości ok. kilkudziesięciu milionów złotych netto),

ix. Oprogramowanie Komputerowe Obce, komputery i serwery (urządzenia) (dalej łącznie "Oprogramowanie Komputerowe Obce i Sprzęt Komputerowy").

W ramach Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zatrudnia obecnie ponad 400 osób. Roczny obrót netto Przedsiębiorstwa to ok. 300 milionów złotych rocznie.

IV. Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa handlowe zajmujące się m.in. importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych w różnych konfiguracjach. Niektórzy przedsiębiorcy zajmujący się tego rodzaju działalnością prowadzą bowiem przedsiębiorstwo w nieruchomościach - obiektach własnych (będących własnością podmiotów prowadzących te przedsiębiorstwa) albo nieruchomościach - w obiektach cudzych (będących własnością podmiotów innych niż podmioty prowadzące te przedsiębiorstwa i używanych na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy leasingu, najmu lub dzierżawy albo umowy licencji). Niektórzy przedsiębiorcy są właścicielami składników majątku (np. samochodów lub komputerów), inni używają takie składniki np. na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ponadto, niektórzy przedsiębiorcy prowadzą działalność pod własnym znakiem towarowym, a niektórzy korzystają ze znaku towarowego osób trzecich na podstawie umów licencyjnych.

V. Ze względu na plan przekazania Przedsiębiorstwa swoim dzieciom (sukcesja) (co jest niemożliwe w sytuacji prowadzenia Przedsiębiorstwa w obecnej formie prawnej) oraz restrukturyzacji majątku Wnioskodawcy, w pierwszym etapie, Wnioskodawca planuje założyć spółkę komandytową docelowo w celu dalszego prowadzenia działalności handlowej prowadzonej obecnie przez Przedsiębiorstwo ("Spółka"). Komplementariuszem Spółki zostanie nowo utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce ("Spółka z o.o."), której udział w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego wkładu do Spółki. W pierwszym etapie, jedynym wspólnikiem Spółki z o.o. będzie Wnioskodawca. W pierwszym etapie, jedynym komandytariuszem Spółki będzie również Wnioskodawca. Udział Wnioskodawcy w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego wkładu do Spółki. W pierwszym etapie, do Spółki zostaną wniesione wyłącznie wkłady gotówkowe.

W drugim etapie, Wnioskodawca (jako komandytariusz Spółki) wniesie do Spółki - w wartości ustalonej według wyceny rynkowej - składniki majątku Przedsiębiorstwa wskazane w pkt VI poniżej. Po zakończeniu drugiego etapu, udział Wnioskodawcy w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego przez niego wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki.

W kolejnych etapach, komandytariuszami Spółki lub wspólnikami Spółki z o.o. może się stać jedno lub więcej dzieci Wnioskodawcy.

VI. W drugim etapie, do Spółki zostałyby wniesione jako wkład niepieniężny (aport) przez Wnioskodawcę wszystkie składniki majątku Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w tym: (i) umowy z kontrahentami Wnioskodawcy (dostawcami i odbiorcami); (ii) know-how związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy; (iii) należności i zobowiązania, oraz środki pieniężne (w kasie i w banku); (iv) inne ruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym zapasy (stany) magazynowe (o wartości kilkudziesięciu milionów złotych netto) oraz (v) Samochody; z wyjątkiem składników majątku Przedsiębiorstwa wymienionych w pkt VII poniżej oraz (vi) Oprogramowania Komputerowego Obcego i Sprzętu Komputerowego. W drugim etapie, do Spółki przeszli by też wszyscy pracownicy zatrudnieni obecnie w ramach Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę.

VII. Stanowiące obecnie część Przedsiębiorstwa: Nieruchomości, Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe mają pozostać własnością Wnioskodawcy oraz jego małżonki (nie zostaną wniesione do Spółki).

VIII. Nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia działalności Przedsiębiorstwa, stanowiące obecnie własność Wnioskodawcy zostałyby również wyłączone (wykreślone) z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, przeszłyby do majątku prywatnego Wnioskodawcy (dotyczy to nieruchomości związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy oraz nakładów na nieruchomości stanowiących majątek prywatny Wnioskodawcy oraz jego małżonki) i zostałyby wydzierżawione przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki. Umowa dzierżawy wejdzie w życie z dniem rejestracji przez KRS wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w postaci składników majątku opisanych w pkt VI wniosku do Spółki.

IX. Oprogramowanie Komputerowe Własne i Znaki Towarowe będą przez Wnioskodawcę licencjonowane na rzecz Spółki (odpowiednio w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy lub poza działalnością gospodarczą Wnioskodawcy). Umowa licencji wejdzie w życie z dniem rejestracji przez KRS wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w postaci składników majątku opisanych w pkt VI wniosku.

Oprogramowanie Komputerowe Własne wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, stanowiące obecnie własność Wnioskodawcy - w ramach majątku związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą - zostałyby wyłączone (wykreślone) z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, przeszłyby do majątku prywatnego Wnioskodawcy i zostałyby licencjonowane przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki. Znaki Towarowe - jakkolwiek wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy - nie są ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy; one również zostałyby licencjonowane przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki.

X. Po zakończeniu drugiego etapu: (i) nabycie składników majątku opisanych w pkt VI wniosku, (ii) przejście wszystkich pracowników zatrudnionych obecnie w ramach Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, oraz (iii) wykorzystanie majątku opisanego w pkt VII wniosku stanowiącego własność Wnioskodawcy (tj. Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych) na podstawie umów zobowiązaniowych, pozwoli Spółce na prowadzenie Przedsiębiorstwa od dnia rejestracji wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w zakresie prowadzonym obecnie przez Wnioskodawcę. W ramach dalszej działalności Spółki, umowy na nowy sprzęt komputerowy i nowe oprogramowanie komputerowe będą już zawierane bezpośrednio przez Spółkę.

XI. Restrukturyzacja majątku w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym wniosku zwiększy bezpieczeństwo majątku Wnioskodawcy, gdyż Spółka prowadząca działalność gospodarczą będzie właścicielem tylko części majątku obecnie stanowiącego własność Wnioskodawcy. Takie ukształtowanie struktury majątkowej Spółki zwiększa też możliwości sprzedaży Spółki na rzecz osób trzecich lub łączenia się Spółki z innymi spółkami prowadzącymi działalność komplementarną do działalności Spółki - w razie podjęcia takiej decyzji. W branży handlowej, w której obecnie działa Wnioskodawca, a w której będzie działać Spółka, elementem wyceny przedsiębiorstwa (spółki prowadzącej przedsiębiorstwo) jest zwykle udział w rynku oraz generowane zyski, a nie np. własność nieruchomości lub innych składników majątku.

XII. Wnioskodawca nie będzie posiadał żadnej struktury organizacyjnej służącej zarządzaniu najmem Nieruchomości oraz udzieleniem licencji na Oprogramowania Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe oraz nie będzie prowadził działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania / dzierżawy / udzielania licencji takich składników majątku. Wnioskodawca planuje wynająć / wydzierżawić Nieruchomości oraz udzielić licencji na Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe wyłącznie Spółce, w której Wnioskodawca będzie komandytariuszem. Z tego względu nie będą czynione żadne działania mające na celu poszukiwanie potencjalnego najemcy / dzierżawcy / licencjobiorcy, Wnioskodawca nie będzie zamieszczał ogłoszeń w prasie, Internecie, ani nie będzie zatrudniał agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami / składnikami majątkowymi. Wnioskodawca będzie podejmował tylko działania konieczne do utrzymania Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych w należytym stanie, pozwalającym na wykorzystywanie tych składników majątku do działalności wykonywanej przez Spółkę.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że będący przedmiotem aportu zespół składników majątku (związany z działalnością handlową) będzie posiadać potencjalną i faktyczną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Ponadto, na podstawie zbytych w ramach aportu składników majątku (związanych z działalnością handlową), nabywca będzie mógł kontynuować i faktycznie będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w takim samym zakresie (tożsamą co do przedmiotu i co do rozmiaru).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, zespół składników majątkowych niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstwa, stanowi 'przedsiębiorstwo' w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego albo zorganizowaną część przedsiębiorstwa' w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - nawet w przypadku zbycia Przedsiębiorstwa z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych?

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, zgodnie z art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zbycie - w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej - przez Wnioskodawcę zespołów składników majątkowych niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstwa, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT jako zbycie 'przedsiębiorstwa' albo 'zorganizowanej części przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT - nawet w przypadku zbycia Przedsiębiorstwa z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych?

3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, w sytuacji, w której Wnioskodawca dokona zbycia 'przedsiębiorstwa' albo 'zorganizowanych części przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT w postaci Przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku VAT, o którym mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, zespół składników majątkowych niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstwa, stanowi 'przedsiębiorstwo' w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego albo 'zorganizowaną część przedsiębiorstwa' w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - nawet w przypadku zbycia Przedsiębiorstwa z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych.

Artykuł 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia 'przedsiębiorstwa' lub 'zorganizowanej części przedsiębiorstwa'.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji 'przedsiębiorstwa'. Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego 'przedsiębiorstwo' jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. 'Przedsiębiorstwo' obejmuje w szczególności: (i) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); (ii) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; (iii) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; (iv) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; (v) koncesje, licencje i zezwolenia; (vi) patenty i inne prawa własności przemysłowej; (vii) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; (viii) tajemnice przedsiębiorstwa; (ix) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ze względu na posłużenie się przez ustawodawcę terminem "w szczególności", należy przyjąć, że katalog ten jest otwartym katalogiem przykładowych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ilekroć w ustawie o VAT jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - "rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania". O 'zorganizowanej części przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT można więc mówić w przypadku, gdy w ramach jednego przedsiębiorstwa istnieje zorganizowany zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych, które są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, i które są wyodrębnione organizacyjnie i finansowo. Na zorganizowaną część przedsiębiorstwa składają się więc "aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza" - jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 października 2008 r. (nr ILPB3/423-446/08-2/HS). Podstawą do uznania pewnej grupy składników majątkowych przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), aby zespół ten był wydzielony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, a wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: (i) organizacyjnej, (ii) finansowej i (iii) funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako: dział, wydział, oddział, itp. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 listopada 2013 r., nr IPTPP2/443-708/13-2/JN).

Wyodrębnienie pod względem finansowym polega z kolei na przypisaniu do zorganizowanej części przedsiębiorstwa wszelkich zobowiązań związanych z prowadzoną przez tę część działalnością.

Jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12 października 2010 r. (nr IBPP3/443-507/10/IK) "konsekwencją finansowego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do niej wszelkich zobowiązań związanych z jej działalnością. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane".

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest zwykle w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej, jednakże wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy jest prowadzone w taki sposób, iż przez ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy bez konieczności uwzględniania tego, czy Przedsiębiorstwo posiada prawo własności Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych. Dla prawidłowego ustalenia przychodów i kosztów Przedsiębiorstwa nieistotne jest czy ww. składniki majątku są przedmiotem własności Przedsiębiorstwa, czy też są wynajmowane (wydzierżawiane) na rzecz Przedsiębiorstwa (w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku wskazano wprost, iż w dniu rejestracji wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w KRS wejdą w życie umowa dzierżawy Nieruchomości oraz umowy licencji na Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe.

Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, iż działalność w zakresie sprzedaży, importu / WNT i eksportu / WDT części do samochodów jest prowadzona w sposób niezależny od tego, czy w skład Przedsiębiorstwa wchodzi własność Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych (czy te składniki majątku są używane na podstawie umów zobowiązaniowych). Istnieją bowiem różne modele funkcjonowania przedsiębiorstw zajmujących się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych pod kątem tego, do kogo należy prawo własności nieruchomości wykorzystywanych w takiej działalności. Istnieją przedsiębiorstwa, w których własność nieruchomości, systemów / oprogramowania komputerowych czy znaku towarowego należy do przedsiębiorstwa prowadzącego daną działalność oraz istnieją przedsiębiorstwa, które dzierżawią (wynajmują / leasingują) niezbędne do prowadzonej działalności nieruchomości, systemów / oprogramowania komputerowych czy znaku towarowego od podmiotów trzecich. Własność nieruchomości, systemów i oprogramowania komputerowych czy znaku towarowego nie jest zatem konieczna do tego, aby prowadzić przedsiębiorstwo zajmujące się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych.

Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy z wyłączeniem własności Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych stanowi zatem przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego albo 'zorganizowaną część przedsiębiorstwa' w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zespół składników majątkowych należących do Przedsiębiorstwa (z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych) jest bowiem wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy wymienione zespoły składników majątkowych z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych, stanowią zespół składników wystarczający do samodzielnego prowadzenia Przedsiębiorstwa zajmującego się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych. Składniki majątku mające zostać przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki stanowią zatem 'przedsiębiorstwo' albo 'zorganizowaną część przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT, potencjalnie mogącą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy istniejące Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy.

Ad. 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, zgodnie z art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zbycie - w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej - przez Wnioskodawcę zespołów składników majątkowych niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstwa, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT jako zbycie przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT - nawet w przypadku zbycia Przedsiębiorstwa z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych.

Przedmiotem zbycia przez Wnioskodawcę będą składniki majątkowe niezbędne do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych związanych z prowadzeniem Przedsiębiorstwa zajmującego się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych, z wyłączeniem Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych. W zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku wskazano wprost, iż w dniu rejestracji wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w KRS wejdą w życie umowa najmu / dzierżawy Nieruchomości oraz umowy licencji na Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaków Towarowych.

Ww. składniki majątkowe zostaną zbyte przez Wnioskodawcę wraz ze wszelkimi składnikami majątkowymi używanymi do prowadzenia przedsiębiorstwa zajmującego się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych. Pracownicy Przedsiębiorstwa przejdą do Spółki w trybie art. 231 Kodeksu Pracy. Nie budzi wątpliwości, iż wymienione składniki majątkowe Przedsiębiorstwa są wystarczające by niezależnie i samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie importu / WNT, eksportu / WDT i sprzedaży w kraju części samochodowych. Ponadto należy zauważyć, iż wszelkie zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez Przedsiębiorstwo będą przeniesione przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki.

Co do zasady, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Jednakże zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca uważa, iż pojęcie 'transakcji zbycia' należy rozumieć (zgodnie ze stanowiskiem doktryny i organów podatkowych) w sposób zbliżony do terminu 'dostawy towarów' w ujęciu art. 7 ustawy o VAT, tak jak wskazuje to np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2013 r. (nr IPTPP2/443-708/13-2/JN): "'zbycie' obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej".

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie - w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej (a takimi spółkami są spółki komandytowe) - przez Wnioskodawcę zespołu składników majątkowych niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych w zakresie prowadzenia Przedsiębiorstwa zajmującego się importem / WNT, eksportem / WDT i sprzedażą w kraju części samochodowych, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT jako zbycie 'przedsiębiorstwa' albo 'zorganizowanej części przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT.

Ad. 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, w sytuacji, w której Wnioskodawca dokona zbycia 'przedsiębiorstwa' albo 'zorganizowanych części przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT w postaci Przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku VAT, o którym mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10 ustawy o VAT, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 ustawy o VAT lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12 ustawy o VAT, dla zakończonego roku podatkowego. Jednakże, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przypadku zatem pozytywnej odpowiedzi Ministra Finansów na pytanie nr 1 Wniosku, należy uznać, iż składniki majątku, które wnioskodawca zamierza wnieść aportem do Spółki stanowi 'przedsiębiorstwo' albo 'zorganizowaną część przedsiębiorstwa' w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem w przypadku dokonania zbycia ww. 'przedsiębiorstwa' albo 'zorganizowanej części przedsiębiorstwa' na rzecz Spółki, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku VAT, o którym mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że Jego zdaniem składniki majątku mające zostać przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki (związane z działalnością handlową) stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT, gdyż stanowią zespół składników majątkowych wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie. Działalność handlowa jest działalnością dominującą pod względem przychodów, oprócz tego jest prowadzona w niewielkim (w stosunku do działalności handlowej) zakresie - działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380) który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

* koncesje, licencje i zezwolenia;

* patenty i inne prawa własności przemysłowej;

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

* tajemnice przedsiębiorstwa;

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ponadto z art. 2 pkt 27e wynika, że dla celów stosowania ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT oraz będącą zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim oraz nie ma zawartej umowy małżeńskiej majątkowej (intercyzy).

Wnioskodawca - w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - prowadzi obecnie przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się głównie (działalność podstawowa) importem / wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów ("WNT"), eksportem / wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ("WDT") i sprzedażą w kraju części samochodowych ("Przedsiębiorstwo").

Na składniki majątkowe wchodzące obecnie w skład Przedsiębiorstwa składają się m.in.:

I.

nakłady - na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek prywatny Wnioskodawcy oraz jego małżonki - w postaci budynków i budowli - magazynu wysokiego składowania oraz biura w którym prowadzona jest działalność Wnioskodawcy, a także własność innych nieruchomości zabudowanych stanowiących majątek Wnioskodawcy oraz jego małżonki związany z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystanych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy albo wynajętych/wydzierżawionych na rzecz osób trzecich ("Nieruchomości");

II.

flota kilkudziesięciu samochodów dostawczych, ciężarowych i osobowych stanowiących własność Wnioskodawcy ("Samochody");

III.

umowy z kontrahentami Wnioskodawcy (tj. z dostawcami towarów i produktów oraz z odbiorcami którymi są autoryzowani przedstawiciele handlowi i pozostali klienci); łącznie ok. kilkaset umów;

IV.

know-how związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy;

V.

stanowiące własność Wnioskodawcy - oprogramowanie komputerowe do zarządzania magazynem i firmą oraz elektroniczny katalog produktów oferowanych przez Wnioskodawcę dla firm współpracujących z Wnioskodawcą ("Oprogramowanie Komputerowe Własne") i inne oprogramowanie komputerowe obce używane przez Wnioskodawcę na podstawie umów licencyjnych ("Oprogramowanie Komputerowe Obce");

VI.

znak towarowy, nazwy towarowe i znaki użytkowe, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy (łącznie jako "Znaki Towarowe") oraz

VII.

należności i zobowiązania, oraz środki pieniężne (w kasie i w banku);

VIII.

inne ruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym zapasy (stany) magazynowe (o wartości ok. kilkudziesięciu milionów złotych netto),

IX. Oprogramowanie Komputerowe Obce, komputery i serwery (urządzenia) (dalej łącznie "Oprogramowanie Komputerowe Obce i Sprzęt Komputerowy").

W ramach Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zatrudnia obecnie ponad 400 osób. Roczny obrót netto Przedsiębiorstwa to ok. 300 milionów złotych rocznie.

Ze względu na plan przekazania Przedsiębiorstwa swoim dzieciom (sukcesja) oraz restrukturyzacji majątku Wnioskodawcy, w pierwszym etapie, Wnioskodawca planuje założyć spółkę komandytową docelowo w celu dalszego prowadzenia działalności handlowej prowadzonej obecnie przez Przedsiębiorstwo ("Spółka"). Komplementariuszem Spółki zostanie nowo utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce ("Spółka z o.o."), której udział w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego wkładu do Spółki. W pierwszym etapie, jedynym wspólnikiem Spółki z o.o. będzie Wnioskodawca. W pierwszym etapie, jedynym komandytariuszem Spółki będzie również Wnioskodawca. Udział Wnioskodawcy w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego wkładu do Spółki. W pierwszym etapie, do Spółki zostaną wniesione wyłącznie wkłady gotówkowe.

W drugim etapie, Wnioskodawca (jako komandytariusz Spółki) wniesie do Spółki - w wartości ustalonej według wyceny rynkowej - składniki majątku Przedsiębiorstwa wskazane poniżej. Po zakończeniu drugiego etapu, udział Wnioskodawcy w zyskach, stratach i majątku Spółki będzie odpowiadał wielkości faktycznie wniesionego przez niego wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki.

W kolejnych etapach, komandytariuszami Spółki lub wspólnikami Spółki z o.o. może się stać jedno lub więcej dzieci Wnioskodawcy.

W drugim etapie, do Spółki zostałyby wniesione jako wkład niepieniężny (aport) przez Wnioskodawcę wszystkie składniki majątku Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w tym: (i) umowy z kontrahentami Wnioskodawcy (dostawcami i odbiorcami); (ii) know-how związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy; (iii) należności i zobowiązania, oraz środki pieniężne (w kasie i w banku); (iv) inne ruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym zapasy (stany) magazynowe (o wartości kilkudziesięciu milionów złotych netto) oraz (v) Samochody; z wyjątkiem składników majątku Przedsiębiorstwa wymienionych poniżej oraz (vi) Oprogramowania Komputerowego Obcego i Sprzętu Komputerowego. W drugim etapie, do Spółki przeszli by też wszyscy pracownicy zatrudnieni obecnie w ramach Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę.

Stanowiące obecnie część Przedsiębiorstwa: Nieruchomości, Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe mają pozostać własnością Wnioskodawcy oraz jego małżonki (nie zostaną wniesione do Spółki).

Nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia działalności Przedsiębiorstwa, stanowiące obecnie własność Wnioskodawcy zostałyby również wyłączone (wykreślone) z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, przeszłyby do majątku prywatnego Wnioskodawcy (dotyczy to nieruchomości związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy oraz nakładów na nieruchomości stanowiących majątek prywatny Wnioskodawcy oraz jego małżonki) i zostałyby wydzierżawione przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki. Umowa dzierżawy wejdzie w życie z dniem rejestracji przez KRS wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki.

Oprogramowanie Komputerowe Własne i Znaki Towarowe będą przez Wnioskodawcę licencjonowane na rzecz Spółki (odpowiednio w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy lub poza działalnością gospodarczą Wnioskodawcy). Umowa licencji wejdzie w życie z dniem rejestracji przez KRS wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w postaci składników majątku.

Oprogramowanie Komputerowe Własne wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, stanowiące obecnie własność Wnioskodawcy - w ramach majątku związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą - zostałyby wyłączone (wykreślone) z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, przeszłyby do majątku prywatnego Wnioskodawcy i zostałyby licencjonowane przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki. Znaki Towarowe - jakkolwiek wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy - nie są ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy; one również zostałyby licencjonowane przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki.

Po zakończeniu drugiego etapu: (i) nabycie wskazanych składników majątku, (ii) przejście wszystkich pracowników zatrudnionych obecnie w ramach Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, oraz (iii) wykorzystanie majątku opisanego we wniosku stanowiącego własność Wnioskodawcy (tj. Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych) na podstawie umów zobowiązaniowych, pozwoli Spółce na prowadzenie Przedsiębiorstwa od dnia rejestracji wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki w zakresie prowadzonym obecnie przez Wnioskodawcę. W ramach dalszej działalności Spółki, umowy na nowy sprzęt komputerowy i nowe oprogramowanie komputerowe będą już zawierane bezpośrednio przez Spółkę.

Wnioskodawca nie będzie posiadał żadnej struktury organizacyjnej służącej zarządzaniu najmem Nieruchomości oraz udzieleniem licencji na Oprogramowania Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe oraz nie będzie prowadził działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania / dzierżawy / udzielania licencji takich składników majątku. Wnioskodawca planuje wynająć / wydzierżawić Nieruchomości oraz udzielić licencji na Oprogramowanie Komputerowe Własne oraz Znaki Towarowe wyłącznie Spółce, w której Wnioskodawca będzie komandytariuszem. Z tego względu nie będą czynione żadne działania mające na celu poszukiwanie potencjalnego najemcy / dzierżawcy / licencjobiorcy, Wnioskodawca nie będzie zamieszczał ogłoszeń w prasie, Internecie, ani nie będzie zatrudniał agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami / składnikami majątkowymi. Wnioskodawca będzie podejmował tylko działania konieczne do utrzymania Nieruchomości, Oprogramowania Komputerowego Własnego oraz Znaków Towarowych w należytym stanie, pozwalającym na wykorzystywanie tych składników majątku do działalności wykonywanej przez Spółkę.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że będący przedmiotem aportu zespół składników majątku (związany z działalnością handlową) będzie posiadać potencjalną i faktyczną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Ponadto, na podstawie zbytych w ramach aportu składników majątku (związanych z działalnością handlową), nabywca będzie mógł kontynuować i faktycznie będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w takim samym zakresie (tożsamą co do przedmiotu i co do rozmiaru).

W związku z tak przedstawionym opisem sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą opodatkowania aportu zespołu składników majątkowych.

Z uwagi na zaprezentowany opis sprawy i powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, ze aport zespołu składników majątkowych związanych z działalnością Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży, importu / WNT i eksportu / WDT części do samochodów, będących przedmiotem wskazanej we wniosku planowanej transakcji zbycia, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Wnioskodawca wskazał bowiem, że ww. zespół składników majątkowych jest wyodrębniony pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, składniki majątkowe będą posiadać potencjalną i faktyczną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy a nabywca będzie mógł kontynuować prowadzenie działalności w takim samym zakresie jak Wnioskodawca. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że na nabywcę zostaną przeniesione umowy z kontrahentami, know-how, należności i zobowiązania, środki pieniężne, samochody itp. Wnioskodawca wskazał również, że w ramach aportu do nowej spółki przejdą wszyscy zatrudnieni pracownicy.

Zatem, zbycie przez Wnioskodawcę zespołu składników majątkowych w ramach aportu, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z tym, stanowisko Wnioskodawcy w analizowanym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Wnioskodawca powziął również wątpliwość dotyczącą obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego, zgodnie z art. 91 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty podatku naliczonego, dającej podatnikowi prawo do odliczenia, podatnik może w celu ustalenia tej kwoty zastosować proporcję określoną zgodnie z ust. 2-10 powołanego artykułu.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Stosownie do art. 91 ust. 4 powołanej ustawy, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów, środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika że Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu, dotychczasowa działalność będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z tym należy stwierdzić, że zbycie w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla wnoszącego aport Wnioskodawcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem aportu.

Ewentualny obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego w takim przypadku spoczywa na nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy.

Zatem, należy stwierdzić, że Wnioskodawca zaprezentował prawidłowe stanowisko.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i o dmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl