IPPP1-443-998/08-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-998/08-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 23 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa rozwinięcie swojej działalności handlowej. Spółka dostała ofertę współpracy z podmiotem z siedzibą w B.... posiadającym rozległe kontakty handlowe w byłych krajach Związku Radzieckiego m.in. na B..., U....., K...... i A....... Na zamówienie podmiotu belgijskiego Spółka miałaby zakupować materiały budowlane na rynku krajowym, które zostaną dostarczone do magazynu Spółki w Polsce. Następnie polska spółka dokonywałaby sprzedaży zakupionych towarów spółce b...., która dokonywałaby ich odsprzedaży do ostatecznych klientów z byłego Związku Radzieckiego. Kontrahenci z byłych krajów Związku Radzieckiego dokonywaliby odbioru towaru bezpośrednio z magazynu Spółki w Polsce i dokonywaliby jego wywozu poza granice Wspólnoty Europejskiej. Odprawa celna będzie dokonywana w imieniu firmy b....... i dokument SAD potwierdzający wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty będzie wystawiony na firmę b........

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, że dostawa towarów sprzedanych podmiotom z siedzibą na terenie Wspólnoty Europejskiej w przypadku gdy są one bezpośrednio transportowane poza terytorium Wspólnoty Europejskiej przez ostatecznego nabywcę towaru stanowi eksport towarów opodatkowany stawką 0% VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, opierając się na treści art. 2 pkt 8 oraz art. 41 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawione transakcje wypełniają przesłanki ustawowe zastosowania 0% stawki VAT. Dostawa towaru na rzecz firmy z siedzibą za granicą, w przypadku, gdy towar zostanie wywieziony poza granicę Wspólnoty stanowi eksport towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Konsekwentnie pod warunkiem posiadania kopii dokumentu SAD potwierdzającego wywóz zafakturowanych zagranicznemu nabywcy towarów poza granicę Wspólnoty oraz tożsamość tych towarów, Spółka ma prawo do zastosowania 0% VAT, niezależnie od faktu, że dokument SAD nie będzie wystawiony na Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 4, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W art. 2 pkt 8 ustawy zostało zdefiniowane pojęcie eksportu towarów, który należy rozumieć jako potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. EU L 288 z 29.10.2005, str.1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 4, wynosi 0%.

Stosownie zaś do przepisu art. 41 ust. 11 ustawy, przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b), jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Ust. 9 przepisu art. 41 ustawy stanowi, iż otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Z przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza dokonywać sprzedaży towarów kontrahentowi z B, który następnie będzie odsprzedawał je klientom z krajów spoza Unii Europejskiej. Klienci ci dokonywać będą odbioru towarów bezpośrednio z magazynu Spółki w Polsce i będą dokonywać ich wywozu poza granice Unii. Odprawa celna będzie dokonywana w imieniu firmy b...... i na nią wystawione zostaną dokumenty SAD.

W świetle wyżej przedstawionych przepisów prawa, należy stwierdzić, iż planowana przez Spółkę dostawa towarów spełnia przesłanki do uznania tej czynności za eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy (tzw. eksport pośredni).

Polski dostawca towaru, mimo, że nie dokonuje bezpośrednio wywozu tego towaru poza terytorium Wspólnoty (wywóz towaru dokonywany jest na rzecz firmy belgijskiej), ma prawo do zastosowania stawki 0% jako eksporter pośredni, jednakże spełnione muszą zostać warunki określone w art. 41 ust. 11 ustawy. Oznacza to, że jeżeli przed złożeniem deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym Wnioskodawca dokona przedmiotowej dostawy, będzie posiadał kopię dokumentu potwierdzającego wywóz tych towarów, a z dokumentu tego będzie wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu, będzie przysługiwało mu prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla tej dostawy. W przypadku braku dokumentów celnych do dnia złożenia deklaracji za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, sprzedaż tą wykazać należy ze stawką krajową, a po otrzymaniu dokumentów dokonać stosowanej korekty podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym Podatnik otrzyma kopię dokumentu.

Reasumując, w przedstawionym przez Podatnika zdarzeniu przyszłym, w zakresie zadanego pytania, mamy do czynienia z eksportem pośrednim, a zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zastosowania stawki 0% jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl