IPPP1/443-989/12-2/IGo - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług szkoleniowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-989/12-2/IGo Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług szkoleniowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2012 r. (data wpływu 4 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie usług hotelarskich. Wnioskodawca, wraz z dwoma innymi spółkami: O... S.A. oraz H... S.A. uczestniczy w projekcie pt. "Inwestujemy w kompetencje i rozwój" nr.... (dalej: Projekt), współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (dalej: EFS), w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet 2. Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach.

Według założeń Projekt jest ponadregionalnym projektem zamkniętym skierowanym do kadry kierowniczej i pracowników spółek. Ma on służyć osiągnięciu jednego z celów strategicznych spółek objętych Projektem na lata 2011 - 2015, jakim jest zdobycie pozycji lidera w zakresie zadowolenia klienta, co ma służyć utrzymaniu przewagi konkurencyjnej na rynku oraz wzrostowi wartości firmy. Projekt wpisuje się również w główne założenia strategii rozwoju zasobów ludzkich spółek: nieustanny rozwój i doskonalenie umiejętności pracowników oraz stanowi kontynuację wcześniejszych działań w tym zakresie.

W celu realizacji Projektu jedna ze spółek (O... S.A.), działając jako beneficjent wsparcia na realizację Projektu (dalej: Beneficjent), podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej PARP) umowę o dofinansowanie Projektu dotyczącą przyznania dotacji na ten cel. Dotacja otrzymana przez Beneficjenta finansowana jest z dwóch źródeł:

* 85% ze środków unijnych, tzn. z EFS,

* 15% w formie dotacji celowej z budżetu krajowego.

W dalszej części niniejszego wniosku powyższe finansowanie określane jest jako dotacja.

Sposób realizacji Projektu wygląda następująco:

Spółka działająca jako Beneficjent, która podpisała umowę z PARP, odpowiada za realizację Projektu - tj. zorganizowanie i przeprowadzenie doradztwa oraz szkoleń dla pracowników spółek uczestniczących w Projekcie (w tym zakresie spółki biorące udział w Projekcie są "beneficjentami pomocy").

Oznacza to, iż Beneficjent jest zobowiązany do świadczenia usług doradczych i szkoleniowych na rzecz pozostałych dwóch spółek objętych Projektem, w tym również na rzecz Wnioskodawcy. Usługi te mają na celu kształcenie i doskonalenie zawodowe pracowników spółek biorących udział w Projekcie.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, realizowane w Projekcie szkolenia obejmują tematy takie jak: budowanie lojalności klienta, trudna rozmowa z klientem, coaching w miejscu pracy, excel, międzynarodowe standardy rachunkowości, obsługa klienta, zarządzanie biznesem hotelarskim, przepływ informacji, skuteczny menedżer, sprzedaż przez telefon, sprzedaż w obsłudze klienta, sugestywna sprzedaż w restauracji, sztuka prezentacji, wczoraj kolega dziś szef, efektywność osobista, zarządzanie czasem i priorytetami, zarządzanie jakością obsługi klienta, zarządzanie zespołem księgowym, szkolenia językowe, zarządzanie projektem, sprzedaż sal konferencyjnych, zarządzanie wiekiem. Uczestnictwo pracowników w szkoleniu i doradztwie przekłada się na rozwój zawodowy pracowników i wpływa w sposób bezpośredni na jakość usług świadczonych przez spółki objęte Projektem.

W celu realizacji Projektu Beneficjent zlecił zarządzanie Projektem oraz zorganizowanie usług szkoleniowych i doradczych podwykonawcy, z którym zawarł stosowną umowę.Beneficjent nabywa od podwykonawcy kompleksową usługę organizacji szkoleń. Towary i usługi związane z realizacją Projektu w zakresie usług szkoleniowych, obejmujące m.in. usługi zewnętrznych osób i podmiotów prowadzących szkolenia, materiały szkoleniowe (m.in. długopisy, notesy, teczki, podręczniki, prezentacje, itp.), usługi najmu pomieszczeń szkoleniowych, usługi związane z wyżywieniem, noclegami i dojazdem uczestników szkoleń, są nabywane przez podwykonawcę. Koszty ich nabycia zostały wliczone do kwoty wynagrodzenia, które jest wypłacane podwykonawcy przez Beneficjenta z tytułu organizacji szkoleń.

Beneficjent nie nalicza marży z tytułu świadczonych usług szkoleniowych i doradczych, co stanowi jeden z warunków uzyskania dofinansowania Projektu przez PARP.Koszty ponoszone przez Beneficjenta w celu realizacji Projektu są częściowo finansowane z dotacji, a częściowo ze środków własnych uiszczanych w gotówce przez wszystkie spółki uczestniczące w Projekcie (również Wnioskodawcę) w ramach wkładu prywatnego pieniężnego beneficjentów pomocy. Dodatkowo, umowa o dofinansowanie Projektu zawarta z PARP przewiduje obowiązek wniesienia przez spółki wkładu własnego w formie wynagrodzeń pracowników uczestniczących w szkoleniach. Wkład własny w postaci wynagrodzeń jest to wkład bazujący na wynagrodzeniu pracowników oddelegowanych przez beneficjentów pomocy na szkolenie, wyliczony proporcjonalnie do czasu udziału uczestnika w szkoleniu.

Ze względu na rolę Beneficjenta (O... S.A.) jako podmiotu otrzymującego dofinansowanie, środki z dotacji w całości przekazywane będą na wyodrębniony w tym celu rachunek bankowy Beneficjenta; pozostałe spółki objęte Projektem (w tym Wnioskodawca) nie będą otrzymywały fizycznie środków uzyskanych z PARP.

Środki z dotacji przyznane są na pokrycie wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą i ponoszonych przez Beneficjenta w związku z realizacją Projektu. Z uwagi na fakt, że PARP finansuje częściowo koszty realizacji Projektu, w części niesfinansowanej z dotacji, wydatki na realizację Projektu są ponoszone przez spółki w ramach pieniężnego wkładu prywatnego i przelewane na odrębny rachunek bankowy Beneficjenta.

Umowa o dofinansowanie Projektu zawarta z PARP przewiduje obowiązek wniesienia przez beneficjentów pomocy (m.in. Wnioskodawcę) wkładu własnego w określonej kwocie w dwóch formach: wkład prywatny w postaci wynagrodzeń pracowników uczestniczących w szkoleniach oraz wkład prywatny w formie pieniężnej (wkład prywatny pieniężny).

Ponadto beneficjenci pomocy mogą przeznaczyć dodatkowe środki pieniężne na pokrycie kosztów szkoleń, jeśli przekroczą one budżet ustalony w umowie z PARP dla potrzeb kalkulacji dotacji (wkład pieniężny dobrowolny).

Ponieważ spółki uczestniczące w Projekcie są dużymi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Dz. U. Nr 111, poz. 710), pomoc finansowa dotycząca realizacji Projektu nie może przekroczyć 60% wydatków kwalifikowalnych.

Kwota wydatków kwalifikowalnych obejmuje, oprócz samych kosztów szkoleń, również kwotę odpowiadającą części wynagrodzeń pracowników spółek uczestniczących w szkoleniach odbywających się w godzinach pracy.

Środki pieniężne określone w budżecie wskazanym w umowie zawartej z PARP są wpłacane w trakcie trwania Projektu na odrębne rachunki bankowe Beneficjenta: rachunek przeznaczony do wpłaty wkładu prywatnego pieniężnego, uiszczanego przez pozostałe dwie spółki (w tym Wnioskodawcę) oraz rachunek przeznaczony do wpłaty środków z dotacji przekazywanych przez PARP.

W ramach realizacji Projektu O... S.A. świadczy na rzecz Wnioskodawcy (oraz trzeciej spółki uczestniczącej w Projekcie) usługi szkoleniowe związane z organizacją szkoleń, w których uczestniczą pracownicy Spółki. Zasady rozliczeń z tytułu tych usług zostały uregulowane w umowie serwisowej zawartej przez Spółkę z Beneficjentem.

Dla potrzeb rozliczenia Projektu, Beneficjent oraz pozostałe dwie spółki przyjęły zasadę (odzwierciedloną w zawartych umowach serwisowych), iż świadczone przez Beneficjenta na rzecz pozostałych beneficjentów pomocy (w tym Wnioskodawcy) usługi obejmują cały pakiet szkoleń objętych Projektem, za którego kompleksową organizację odpowiedzialny jest Beneficjent (oprócz usług szkoleniowych umowy serwisowe dotyczą również usług doradczych, które nie są objęte zakresem niniejszego wniosku). Ze względu na kompleksowy charakter realizowanych usług szkoleniowych umowy zawarte między Beneficjentem i pozostałymi dwoma spółkami przewidują, iż usługi będą wykonywane w okresach rozliczeniowych. Każdy okres rozliczeniowy jest nie dłuższy niż kolejnych 12 miesięcy. Rozliczenia w ramach Projektu nie obejmują więc poszczególnych szkoleń (rozliczenie poszczególnych szkoleń nie jest również dokonywane z perspektywy rozliczenia dotacji z PARP).

Z tytułu świadczonych usług szkoleniowych w ramach realizacji Projektu Beneficjent wystawia każdej z pozostałych spółek (w tym Spółce) faktury VAT, które obejmują wyłącznie wkład pieniężny prywatny należny od każdej spółki, który stanowi element wkładu własnego zgodnie z zasadami przedstawionymi wyżej.

Faktury VAT są wystawiane za usługi szkoleniowe wykonane w poszczególnych okresach rozliczeniowych. W trakcie Projektu jest również wpłacanie przez Spółkę zaliczek na poczet usług szkoleniowych, które zostaną wykonane w danym okresie rozliczeniowym. Otrzymane zaliczki są również udokumentowane w formie faktur VAT wystawionych przez Beneficjenta. W celu ostatecznego rozliczenia Projektu, po zakończeniu ostatniego okresu rozliczeniowego, Beneficjent wystawi dla Spółki fakturę VAT uwzględniając otrzymane wcześniej zaliczki.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Spółkę od Beneficjenta, świadczone przez niego usługi szkoleniowe na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki podatku ze względu na to, że:

a.

nie spełniają one warunków do zastosowania zwolnienia z VAT wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 26 - 29 ustawy o VAT; oraz

b.

nie są również spełnione przesłanki dla zastosowania zwolnienia z VAT przedmiotowych usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia wykonawczego.

Prawidłowość opisanego powyżej traktowania na gruncie podatku VAT świadczonych przez O... S.A. (Beneficjenta) usług szkoleniowych w stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku została potwierdzona w uzyskanej przez niego interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2012 r., sygn. IPPP2/443-172/12-3/JW.

Z interpretacji tej wynika m.in., iż:

* podstawą opodatkowania usług szkoleniowych świadczonych przez Beneficjenta na rzecz pozostałych spółek uczestniczących w Projekcie jest wkład własny gotówkowy uiszczany przez te spółki na rachunek Beneficjenta,

* usługi szkoleniowe świadczone przez Beneficjenta na rzecz pozostałych spółek uczestniczących w Projekcie podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT (tekst jedn.: nie ma do nich zastosowania zwolnienie od podatku VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wykonanie przez Beneficjenta na rzecz Spółki usług szkoleniowych w ramach Projektu.

Zdaniem wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na zasadach ogólnych, tj. przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, od zakupów usług szkoleniowych dokonanych przez Spółkę od Beneficjenta w ramach Projektu. Prawo to wynika ze związku tych zakupów z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, tj. głównie związanej ze świadczeniem usług hotelowych.

UZASADNIENIE stanowiska

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten stanowi implementację art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE i odzwierciedla podstawową zasadę funkcjonowania podatku VAT - zasadę neutralności podatku VAT dla podatników wykonujących czynności opodatkowane VAT (podatek VAT powinien bowiem obciążać ostatecznego konsumenta towarów i usług). Warunkiem koniecznym dla uprawnienia do odliczenia podatku VAT naliczonego jest jednakże wykazanie związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Zasadę neutralności podatku VAT wielokrotnie podkreślał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: Trybunał) w wydanych wyrokach. W szczególności Trybunał wskazywał, że zasada ta wymaga, aby przedsiębiorca prowadzący działalność opodatkowaną nie ponosił kosztu nieodliczalnego podatku VAT, gdyż ma on obciążać ostatecznego konsumenta towarów i usług (por wyrok ETS w sprawie C-268/83 Rompelman). Przy czym zasada ta dotyczy nie tylko wydatków bezpośrednio związanych z czynnościami opodatkowanymi, np. zakupu towarów w celu ich odsprzedaży, lecz również kosztów, które wprost nie przekładają się na sprzedaż opodatkowaną, ale są elementem prowadzonej działalności podatnika.

Jednocześnie, należy jednak wskazać, iż przepisy ustawy o VAT w pewnych przypadkach wyłączają możliwość dokonywania przez podatnika odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupionymi towarami i usługami. Zamknięty katalog takich negatywnych przypadków określa art. 88 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez Beneficjenta z tytułu usług polegających na szkoleniu pracowników Spółki w zakresie związanym z podnoszeniem ich kompetencji zawodowych. W tym przypadku prawo Spółki do odliczenia podatku wynika z pośredniego związku, jaki istnieje między dokonanymi zakupami na kształcenie własnych pracowników, a prowadzeniem działalności gospodarczej Spółki polegającej na wykonywaniu czynności opodatkowanych. Usługi szkoleniowe nabywane przez Spółkę stanowią element tzw. kosztów ogólnych, których poniesienie jest związane z całokształtem sprzedaży wykonywanej przez Spółkę, tj. ze sprzedażą opodatkowaną. Szkolenia te będą bowiem dotyczyły umiejętności przydatnych pracownikom Spółki w codziennej pracy zawodowej przy świadczeniu usług hotelowych i obejmują takie obszary kompetencji jak: skuteczna komunikacja z klientem, obsługa klienta trudnego, praca w zespole, sprzedaż przez telefon, sugestywna sprzedaż w restauracji, skuteczne zarządzanie personelem, delegowanie zadań, efektywne zarządzanie relacjami z klientami, obsługa programów księgowych, pakietów biurowych, komunikacja w języku angielskim.

Jak wskazano powyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest podstawowym i fundamentalnym prawem Spółki jako podatnika wykonującego czynności opodatkowane.Jednocześnie jakiekolwiek ograniczenia w prawie Spółki do dokonania odliczenia podatku powinny wynikać wyłącznie z zamkniętego katalogu przypadków określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Spółka pragnie także zaznaczyć, że w odniesieniu do usług szkoleniowych świadczonych przez Beneficjenta na rzecz Wnioskodawcy w ramach Projektu nie są spełnione warunki dla zastosowania przez Beneficjenta zwolnienia z VAT na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26 - 28 ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia wykonawczego. W kontekście kursów języka angielskiego zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT nie będzie miało zastosowania, gdyż będą one stanowiły element kompleksowej usługi związanej z organizacją pakietu szkoleń świadczonej przez Beneficjenta.

W analizowanej sytuacji nie będą również miały zastosowania przepisy wprowadzające zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29, w tym również na podstawie pkt c, w myśl którego zwolnieniu podlegają usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26, finansowane w całości ze środków publicznych oraz oświadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Należy dodatkowo zaznaczyć, że w odniesieniu do nabywanych usług szkoleniowych przez Spółkę nie znajdzie również zastosowania § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zgodnie z którym zwolnieniem z VAT objęte są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z przytoczonego wyżej przepisu § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia wykonawczego wynika, iż określone usługi szkoleniowe podlegają zwolnieniu z VAT, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

a.

usługi te stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, oraz

b.

usługi te są w całości lub w co najmniej 70% finansowane ze środków publicznych.

W opinii Wnioskodawcy, opisane w stanie faktycznym usługi szkoleniowe nabywane przez Spółkę spełniają pierwszy z powyższych warunków. Stanowią one bowiem usługi kształcenia zawodowego.

Spółka pragnie natomiast wskazać, iż w odniesieniu do nabywanych przez nią usług szkoleniowych nie jest spełniony drugi niezbędny warunek zastosowania zwolnienia z VAT dotyczący konieczności finansowania usług w całości lub co najmniej w 70% ze środków publicznych.

W przedstawionym stanie faktycznym, wynagrodzenie należne Beneficjentowi z tytułu świadczonych usług szkoleniowych stanowi bowiem pieniężny wkład prywatny Spółki i to z tych środków następuje finansowanie usługi szkoleniowej świadczonej przez Beneficjenta. Należy także podkreślić, iż obrotem związanym ze świadczeniem przez Beneficjenta usług szkoleniowych jest kwota wkładu pieniężnego uiszczanego przez Spółkę (która jednocześnie jest wynagrodzeniem wykazanym na wystawianych przez Beneficjenta fakturach). Zatem usługi świadczone przez Beneficjenta na rzecz Spółki są w 100% finansowane ze środków prywatnych Wnioskodawcy.

Oczywistym jest również, iż pieniężny wkład własny Spółki nie stanowi środków publicznych, które zostały zdefiniowane w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.; dalej: ustawa o finansach publicznych). Spółka finansuje bowiem własny wkład pieniężny ze swoich środków obrotowych.

W konsekwencji oznacza to, że usługi szkoleniowe nabywane przez Spółkę nie są finansowane ze środków publicznych, lecz ze środków obrotowych Spółki.W efekcie, Beneficjent nie ma podstawy, by zastosować zwolnienie do świadczonych przez niego usług szkoleniowych na rzecz Spółki i powinien opodatkować je według właściwej stawki, jaką w 2012 r. jest stawka podstawowa w wysokości 23%.

Powyższego nie zmienia fakt, iż Beneficjent otrzymał dotację pochodzącą ze środków unijnych i budżetu krajowego. Dotacja ta nie jest jednak przeznaczona na finansowanie usług szkoleniowych nabywanych przez Spółkę, lecz jedynie na pokrycie określonych wydatków poniesionych przez Beneficjenta w związku z realizacją Projektu (tekst jedn.: nie jest wliczana do podstawy opodatkowania w myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług).

W konsekwencji, oznacza to, że usługi szkoleniowe świadczone przez Beneficjenta na rzecz Spółki, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT, nie są one bowiem finansowane ani w całości (czego wymaga art. 43 ust. 1 pkt 29) ani co najmniej w 70% (zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia wykonawczego) ze środków publicznych, lecz w całości ze środków prywatnych Spółki.

W świetle powyższego, w odniesieniu do usług szkoleniowych nabywanych przez Spółkę będących przedmiotem wniosku, zastosowanie znajduje podstawowa stawka podatku, jaką jest w 2012 r. 23%, co zostało również potwierdzone w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2012 r., sygn. IPPP2/443-172/12-3/JW, wydanej dla Beneficjenta przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w odniesieniu do usług szkoleniowych realizowanych z ramach Projektu będących przedmiotem niniejszego wniosku.

Oznacza to, że w opisanym stanie faktycznym Beneficjent słusznie będzie naliczać podatek VAT należny. A skoro naliczenie podatku VAT przez Beneficjenta będzie prawidłowe, w opisanym stanie faktycznym nie zachodzą negatywne przesłanki braku prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego wskazane w art. 88 ustawy o VAT. W szczególności zaś, nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zakazujący odliczania podatku VAT naliczonego na podstawie faktur dokumentujących transakcje zwolnione z opodatkowania lub niepodlegające opodatkowaniu.

W świetle powyższych argumentów, zdaniem Spółki, przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez Beneficjenta faktury dokumentującej usługi szkoleniowe realizowane w ramach Projektu (bądź dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet tych usług). W tej sytuacji spełnione są bowiem przesłanki odliczenia wymienione w ustawie o VAT, tj.:

a.

przesłanka pozytywna wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - wydatek ten jest związany z czynnościami opodatkowanymi Spółki polegającymi na świadczeniu usług hotelowych, oraz

b.

brak przesłanki negatywnej wynikającej z art. 88 ustawy o VAT - nie występują w tym przypadku sytuacje wymienione w tym przepisie, w odniesieniu do których ustawodawca pozbawił podatników prawa do odliczenia podatku naliczonego. W szczególności nie ma zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT dotyczący wystawionych faktur, które dokumentują czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT bądź zwolnione od opodatkowania.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w analogicznej sytuacji potwierdziły organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych, w których stwierdziły, że podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupu usług szkoleniowych w ramach projektu szkoleniowego dofinansowanego z funduszy unijnych, które nie korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Tak stwierdzono przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 czerwca 2011 r., sygn. ILPP4/443-251/11-2/JKa.

Mając na uwadze powyższe, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z nabyciem od Beneficjenta usług szkoleniowych dla swoich pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl