IPPP1-443-980/10-4/ISZ - Opodatkowanie podatkiem VAT ustanowienia odrębnej własności komórki lokatorskiej na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-980/10-4/ISZ Opodatkowanie podatkiem VAT ustanowienia odrębnej własności komórki lokatorskiej na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2010 r. (data wpływu 23 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 grudnia 2010 r. (data wpływu 20 grudnia 2010 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 8 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT ustanowienia odrębnej własności komórki lokatorskiej na rzecz członka Spółdzielni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT ustanowienia odrębnej własności komórki lokatorskiej na rzecz członka Spółdzielni Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 16 grudnia 2010 r. (data wpływu 20 grudnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 8 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa na mocy prawomocnego pozwolenia na budowę z 2000 r. wybudowała osiedle domów jednorodzinnych. Jako budynek zrealizowany w ramach budownictwa jednorodzinnego został wybudowany budynek o 4 lokalach mieszkalnych (wg wówczas obowiązującego prawa) przy ul. L w W. W budynku tym zrealizowano 4 lokale mieszkalne, cztery garaże oraz pomieszczenia pomocnicze przynależne do lokali mieszkalnych (komórki lokatorskie). Jedna z tych komórek do dnia dzisiejszego nie została sfinansowana przez członków Spółdzielni (niewymiarowa wysokość).

Budynek został oddany do eksploatacji w 2002 r. Wszystkie pomieszczenia pomocnicze zlokalizowane w parterze budynku obok garaży - budynek niepodpiwniczony, przeznaczone były dla mieszkańców tego budynku i związane były i są z funkcją mieszkalną. Cała inwestycja została rozliczona i oddana do użytkowania w 2002 r. Część poniesionych przez Spółdzielnię kosztów została sfinansowana przez członków Spółdzielni, którzy nabyli w 2002 r. spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi pomieszczeniami pomocniczymi i garażami, natomiast część kosztów poniesionych na wybudowanie omawianego pomieszczenia z uwagi na jego małą atrakcyjność nie została sfinansowana przez członków do dnia dzisiejszego. Spółdzielnia nie ustanowiła odrębnej własności do tego pomieszczenia. Obecnie jeden z członków Spółdzielni - właściciel lokalu mieszkalnego w tym budynku, wystąpił o możliwość pozyskania tego pomieszczenia jako pomieszczenie przynależne do jego lokalu za zwrotem kosztów poniesionych przez Spółdzielnię - zwrot poniesionych kosztów, wynikających z rozliczenia ostatecznego inwestycji, która została oddana do użytkowania w 2002 r.. Opisany wyżej stan faktyczny dot. rozliczenia inwestycji, która była pokrywana wkładami budowlanymi - koszty ponoszone przed 2004 r. Zgodnie z postanowieniami Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. z późn. zm.; własność lokali mieszkalnych i lokali przynależnych do tych lokali (pomocniczych, związanych z funkcją mieszkalną), a także garaży w obrysie budynku - parter, jest przenoszona na członków Spółdzielni w trybie art. 42 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy. Na utrzymanie nieruchomości Spółdzielnia pobiera opłaty eksploatacyjne w związku z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Opłaty te są pobierane między innymi na eksploatację i utrzymanie lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (przynależnymi do lokali mieszkalnych), garaży zlokalizowanych w parterach budynków o 4 lokalach mieszkalnych.

W uzupełnieniu dodano, że:

1.

pomieszczenie pomocnicze (komórka lokatorska) zostało oddane do użytkowania wraz z budynkiem mieszkalnym w 2002 r., jednak ze względu na jego małą atrakcyjność nie zostało sfinansowane przez członków do dnia dzisiejszego i nie było przez nich wykorzystywane,

2.

od wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług związanych z budową przedmiotowego pomieszczenia pomocniczego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółdzielnia nie ponosiła także żadnych wydatków na jego ulepszenie, co oznacza, iż z tego tytułu Spółdzielnia także nie korzystała z prawa obniżenia podatku należnego od podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W uzupełnieniu z dnia 16 grudnia 2010 r. Wnioskodawca doprecyzował pytanie oraz własne stanowisko w sprawie:

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wniesienie wkładu budowlanego na sfinansowanie pomieszczenia pomocniczego (komórki lokatorskiej) wybudowanego w 2002 r., od którego Spółdzielni nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego. Wniesienie wkładu budowlanego odpowiadającego pokryciu kosztów budowy poniesionych do 2002 r. związane jest ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego, które zostało ustanowione przed 2004 r.

Mając na uwadze powyższe Spółdzielnia uważa, że wpłata z tyt. zwrotu poniesionych do 2002 r. przez Spółdzielnię kosztów na wybudowanie pomieszczenia pomocniczego w budynku mieszkalnym wybudowanym do 2002 r. powinna być zwolniona z podatku od towarów i usług VAT. Cała inwestycja została zrealizowana przez Spółdzielnię przed 2004 rokiem i przekazana do użytkowania przed 2004 r., tj. przed wprowadzeniem podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Czynności związane m.in. z ustanowieniem na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu z dniem 1 maja 2004 r. stanowią zatem dostawę towarów.

Co do zasady, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Od powyższej zasady, ustawodawca ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu zauważyć należy, iż zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten w stanie ulepszonym zostanie oddany do użytkowania, nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia w 2002 r. wybudowała budynek o 4 lokalach mieszkalnych (wg wówczas obowiązującego prawa) przy ul. L w W. W budynku tym zrealizowano 4 lokale mieszkalne, cztery garaże oraz pomieszczenia pomocnicze przynależne do lokali mieszkalnych (komórki lokatorskie). Jedna z tych komórek do dnia dzisiejszego nie została sfinansowana przez członków Spółdzielni (niewymiarowa wysokość).

Budynek został oddany do eksploatacji w 2002 r. Wszystkie pomieszczenia pomocnicze zlokalizowane w parterze budynku obok garaży - budynek niepodpiwniczony, przeznaczone były dla mieszkańców tego budynku i związane były i są z funkcją mieszkalną. Część poniesionych przez Spółdzielnię kosztów została sfinansowana przez członków Spółdzielni, którzy nabyli w 2002 r. spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi pomieszczeniami pomocniczymi i garażami, natomiast część kosztów poniesionych na wybudowanie omawianego pomieszczenia z uwagi na jego małą atrakcyjność nie została sfinansowana przez członków do dnia dzisiejszego.

Spółdzielnia nie ustanowiła odrębnej własności do tego pomieszczenia. Obecnie jeden z członków Spółdzielni - właściciel lokalu mieszkalnego w tym budynku, wystąpił o możliwość pozyskania tego pomieszczenia jako pomieszczenie przynależne do jego lokalu za zwrotem kosztów poniesionych przez Spółdzielnię - zwrot poniesionych kosztów, wynikających z rozliczenia ostatecznego inwestycji, która została oddana do użytkowania w 2002 r.. Opisany wyżej stan faktyczny dot. rozliczenia inwestycji, która była pokrywana wkładami budowlanymi - koszty ponoszone przed 2004 r.

W uzupełnieniu dodano, że:

1.

pomieszczenie pomocnicze (komórka lokatorska) zostało oddane do użytkowania wraz z budynkiem mieszkalnym w 2002 r., jednak ze względu na jego małą atrakcyjność nie zostało sfinansowane przez członków do dnia dzisiejszego i nie było przez nich wykorzystywane,

2.

od wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług związanych z budową przedmiotowego pomieszczenia pomocniczego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółdzielnia nie ponosiła także żadnych wydatków na jego ulepszenie, co oznacza, iż z tego tytułu Spółdzielnia także nie korzystała z prawa obniżenia podatku należnego od podatku naliczonego.

Konfrontując zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego z przywołanymi powyżej przepisami prawa podatkowego należy stwierdzić, iż bez wątpienia ustanowienie prawa odrębnej własności do przedmiotowego pomieszczenia przynależnego (komórki lokatorskiej) na rzecz członka spółdzielni, który do tej pory nie uiścił wkładu budowlanego z tego tytułu, stanowi w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy dostawę towarów, i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Analizując powołane przepisy mające zastosowanie w sprawie, a także biorąc pod uwagę fakt, jak wskazuje Wnioskodawca w uzupełnieniu stanu faktycznego, iż ww. pomieszczenie pomocnicze "ze względu na jego małą atrakcyjność nie zostało sfinansowane przez członków do dnia dzisiejszego i nie było przez nich wykorzystywane", nie doszło do pierwszego zasiedlenia przedmiotowego pomieszczenia pomocniczego w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Zatem stwierdzić należy, iż dostawa ww. komórki lokatorskiej nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Dostawa ww. nieruchomości podlega natomiast zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawca w uzupełnieniu wskazał, iż "od wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług związanych z budową przedmiotowego pomieszczenia pomocniczego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółdzielnia nie ponosiła także żadnych wydatków na jego ulepszenie, co oznacza, iż z tego tytułu Spółdzielnia także nie korzystała z prawa obniżenia podatku należnego od podatku naliczonego". Spełnione zatem zostały obie przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia przewidzianego ww. przepisem.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl