IPPP1/443-972/12-2/ISZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-972/12-2/ISZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia udziałów w Spółce A i B do Spółki C w zamian za akcje - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia udziałów w Spółce A i B do Spółki C w zamian za akcje

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) posiada 60% udziałów w dwóch innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce A i Spółce B). Ilość posiadanych udziałów zapewnia Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu zarówno w Spółce A, jak i w Spółce B.

W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza wnieść wszystkie udziały posiadane przez siebie w Spółce A i w Spółce B aportem do spółki akcyjnej (Spółki C), w zamian za co otrzyma akcje Spółki C. W następstwie dokonanego aportu Spółka C uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce A i w Spółce B. Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce A będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce A. Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce B będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce B.

Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka A, Spółka B oraz Spółka C mają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest obrót papierami wartościowymi. Wnioskodawca jako osoba prawna nie zarządza Spółką A Spółką B ani Spółką C.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone we wniosku nr 3 i nr 4).

1.

Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 1.

W ocenie Wnioskodawcy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko takie jest bowiem zasadne z uwagi na przedstawioną poniżej argumentację.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie przy tym z art. 2 pkt 6 u.p.t.u. przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.t.u. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Co jednak istotne wskazane powyżej czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.t.u., działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tekst jedn.: przez osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności). Zgodnie przy tym z art. 15 ust. 2 u.p.t.u. działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika podatku od towarów i usług będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje bowiem automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki. Istotną cechą działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 omawianej ustawy jest jej ciągły i profesjonalny charakter. To stanowisko znajduje oparcie nie tylko w brzmieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u., ale również w piśmiennictwie i w ugruntowanym orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym m.in. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07. Zatem jeśli nawet jakaś czynność jest dokonywana przez podmiot mający status podatnika podatku od towarów i usług w ogóle, to będzie ona podlegała opodatkowaniu tym podatkiem jedynie wówczas, gdy zostanie dokonana w okolicznościach pozwalających na przypisanie jej cech działalności gospodarczej, a zatem jeśli będzie miała ona charakter profesjonalny i ciągły. Konieczność spełnienia tego warunku opodatkowania danej czynności podatkiem VAT jest mocno akcentowana w orzecznictwie TSUE. Wynika z niego, że nawet w przypadku podmiotów będących podatnikami VAT, transakcje przez nie dokonane podlegają opodatkowaniu wyłącznie wówczas, gdy dana czynność ma charakter działalności gospodarczej (por. wyroki TSUE: z dnia 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92 Finanzamt Uelzen przeciwko Dieter Ambrecht, z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie C-415/98 Laszlo Baksci przeciwko Finanzamt Fuerstenfelbruck). Podobnie w przypadku niektórych transakcji finansowych dokonywanych przez podmiot będący w ogóle podatnikiem, czynności takie nie - podlegają opodatkowaniu z tego względu, że w tych właśnie transakcjach dany podmiot nie występuje w charakterze podatnika (por. wyrok z dnia 6 lutego 1997 r. w sprawie C-80/95 Harnas Helm CV przeciwko Staatssecretaris van Financien).

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż w sytuacji gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia lub zbycia akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów u.p.t.u. Są to bowiem czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób częstotliwy.

Tym samym, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu papierami wartościowymi opisana w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym czynność wniesienia przez niego aportem udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u i tym samym nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Będzie to bowiem czynność polegająca na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji.

Co przy tym istotne, prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych sprawach innych podatników, w szczególności w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. IBPP2/443-375/09/LŻ, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. IBPP1/443-103/10/EA czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. ILPP2/443-671/11-2/SJ.

Ponadto należy wskazać, iż wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług również z tego względu, że przedmiotowym aportem wnoszona będzie taka ilość udziałów, która spowoduje uzyskanie przez Spółkę C bezwzględną większość praw głosu w Spółce A, a zatem umożliwi Spółce C objęcie kontroli nad Spółką A. Transakcję tą-na gruncie przepisów u.p.t.u. - traktować będzie trzeba zatem jako transakcję zbycia przedsiębiorstwa. Tym samym z uwagi na treść art. 6 pkt 1 u.p.t.u., czynność wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co istotne prawidłowość takiego stanowiska została potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych sprawach innych podatników - w szczególności należy tu wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., sygn. IPPB2/436-278/09-4/AF.

Ad 2.

W ocenie Wnioskodawcy w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Na poparcie powyższego stanowiska, Wnioskodawca przywołuje argumentację zawartą w stanowisku do pytania nr 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w świetle art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicja działalności gospodarczej zawarta została w ust. 2 powołanego powyżej artykułu. W myśl tego przepisu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku VAT, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wyrokach w sprawach C-60/90 i C-155/94 oraz w sprawie C-80/95, TSUE podkreślał, że samo posiadanie czy też emisja udziałów i innych papierów wartościowych co do zasady nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 VI Dyrektywy, która pozwalałaby na uznanie posiadacza takich udziałów za podatnika. Natomiast w wyroku z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-77/01 Empresa de Desenvolvimento Mineiro TSUE uznał, że zwykłe nabycie udziałów w innych podmiotach nie stanowi wykorzystania majątku w celu osiągnięcia dochodu w sposób ciągły, ponieważ dywidenda uzyskana z udziału jest skutkiem własności majątku i nie jest wynagrodzeniem uzyskanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu Dyrektywy. Podobnie transakcje finansowe polegające jedynie na sprzedaży udziałów i innych papierów wartościowych, np. jednostek w funduszach inwestycyjnych, nie stanowią w ogóle działalności gospodarczej.

Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem. Od tej zasady orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania papierów wartościowych wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Dotyczy to sytuacji gdy:

* posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której akcje posiada,

* sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,

* posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Akcja jest to instrument finansowy (papier wartościowy) reprezentujący częściowy udział jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcjonariusz, czyli właściciel akcji, ma ustalone prawa i obowiązki. Najważniejszym prawem akcjonariusza jest prawo do udziału w zyskach spółki.

Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samej sprzedaży akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy. Nie można samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiada 60% udziałów w dwóch innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce A i Spółce B). Ilość posiadanych udziałów zapewnia Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu zarówno w Spółce A, jak i w Spółce B. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza wnieść wszystkie udziały posiadane przez siebie w Spółce A i w Spółce B aportem do spółki akcyjnej (Spółki C), w zamian za co otrzyma akcje Spółki C. W następstwie dokonanego aportu Spółka C uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce A i w Spółce B. Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce A będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce A. Wartość nominalna akcji Spółki C uzyskanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów w Spółce B będzie odpowiadała wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów w Spółce B. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest obrót papierami wartościowymi. Wnioskodawca jako osoba prawna nie zarządza Spółką A, Spółką B ani Spółką C.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C oraz w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano powyżej udziały (akcje) co do zasady, nie stanowią towaru a ich przekazanie - świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, niemniej jednak obrót udziałami może być uznany za usługę w rozumieniu tej ustawy. Jednakże, aby obrót ten podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT musi być wykonywany przez podatnika w rozumieniu ustawy w ramach jego profesjonalnej aktywności.

A zatem, jeśli Spółka nie będzie uczestniczyła w zarządzaniu spółkami których udziały, akcje zostaną zbyte oraz nie będą zachodziły przesłanki wyżej przedstawione (tekst jedn.: zbycie akcji, udziałów nie będzie prowadzona w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej oraz posiadanie udziałów nie będzie bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej), to czynności samego zbycia (wniesienia w formie aportu) udziałów i akcji w zamian za udziały w innych spółkach nie będą traktowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a podmiot dokonujący tych czynności nie uzyska statusu podatnika w tym zakresie.

W opisie zdarzenia przyszłego Spółka jasno wskazała, że "Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest obrót papierami wartościowymi. Wnioskodawca jako osoba prawna nie zarządza Spółką A Spółką B ani Spółką C." Zatem w analizowanej sprawie nie zostaną spełnione przesłanki warunkujące uznanie ww. zbycia (wniesienia w formie aportu udziałów w Spółce A i udziałów w Spółce B do Spółki C) za działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Tym samym, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja zbycia udziałów polegająca na wniesieniu udziałów Spółek A i B do Spółki C w zamian za udziały Spółki C nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Spółka w ww. transakcjach nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Spółka we własnym stanowisku w sprawie, wskazuje, że "aportem wnoszona będzie taka ilość udziałów, która spowoduje uzyskanie przez Spółkę C bezwzględną większość praw głosu w Spółce A, a zatem umożliwi Spółce C objęcie kontroli nad Spółką A. Transakcję tą-na gruncie przepisów u.p.t.u. - traktować będzie trzeba zatem jako transakcję zbycia przedsiębiorstwa. Tym samym z uwagi na treść art. 6 pkt 1 u.p.t.u., czynność wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.". Odnośnie wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce B do Spółki C i objęcie w zamian akcji Spółki C, Wnioskodawca przywołuje analogiczną argumentację.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 55 (1) k.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ponadto art. 55 (2) k.c. stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zatem, przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wnosi udziały do Spółki C w postaci 60% udziałów w Spółce A i 60% udziałów w Spółce B w zamian za udziały w Spółce C.

Dokonanej przez Wnioskodawcę transakcji sprzedaży 60% udziałów w Spółce z o.o. A i 60% udziałów w Spółce z o.o. nie można uznać za zbycie przedsiębiorstwa, które podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy.

Jak wskazano powyżej, za zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego uznaje się jedynie transakcje zbycia zorganizowanych składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Należący do Wnioskodawcy zespół praw majątkowych (udziałów w spółce z o.o.), niezależnie od ich wartości nie może być kwalifikowany jako przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Zbycie 60% udziałów w spółce A i B oznacza jedynie wyzbycie się przedmiotu działalności zarządczej, w konsekwencji czego Wnioskodawca traci rolę spółki dominującej.

Jak wskazano powyżej, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samego nabycia/sprzedaży akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego dochodów w sposób częstotliwy. Zatem czynność sprzedaży przedmiotowych udziałów nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast Wnioskodawca nie uzyskuje statusu podatnika w tym zakresie.

Tym samym odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę pakietu, 60% udziałów w spółce z o.o. (Spółka A i Spółka B), w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Argumentując własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca powołał się na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., sygn. IPPB2/436-278/09-4/AF.

W tym miejscu wskazać należy, że interpretacja ta dotyczy przepisów prawa podatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów, a nie podatku od towarów i usług. Niemniej jednak, w powołanym rozstrzygnięciu zaznaczono, że "W interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2009 r. Nr IPPP2/443-773/09-2/BM w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest wyłączona od opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług." Wskazana przez Wnioskodawcę interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 29 września 2009 r. wydana została w stanie faktycznym, w którym podmiot dokujący zbycia udziałów w innej spółce posiadał i zbywał całość tj. 100% udziałów, a nie część jak to ma miejsce w analizowanej sprawie, co powoduje, że interpretacja ta została wydana w innym stanie faktycznym i nie może mieć wpływu na niniejsze rozstrzygnięcie.

Z uwagi na to, iż Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydawanej interpretacji jest zobowiązany do oceny stanowiska Wnioskodawcy w pełnym zakresie, należało uznać, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko w przedmiotowym zakresie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl