IPPP1/443-950/11-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-950/11-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do świadczonych usług edukacyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do świadczonych usług edukacyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka uzyskała zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto jako placówka kształcenia ustawicznego. Placówka prowadzi działalność edukacyjną rozwijającą kompetencje zawodowe menedżerów, przedsiębiorców, coachów, konsultantów, trenerów, ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Spółka została wpisana do szkół i placówek niepublicznych na podstawie art. 82 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz na podstawie upoważnienia Prezydenta miasta........ nr......../2006 z 2006 r.

Spółka jako placówka kształcenia ustawicznego świadczy usługi edukacyjne, które mają na celu rozwijanie kompetencji zawodowych menedżerów, przedsiębiorców, coachów, konsultantów, trenerów oraz ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi.

Jednostka prowadzi zajęcia edukacyjne w formach kształcenia:

* seminaria trwające 5 i powyżej godzin edukacyjnych,

* kursy trwające 30 i powyżej godzin lekcyjnych.

Kurs "A" - program rozwojowy będący wprowadzeniem do coachingu, oparty na sprawdzonej metodyce doskonalącej umiejętności i postawę coachingową. Umożliwia zastosowanie umiejętności coachingowych w aktualnie pełnionej roli zawodowej oraz daje podstawy do podjęcia zawodu coacha.

Kurs "B" - kompleksowy, intensywny i praktyczny program rozwoju warsztatu zawodowego coacha, przygotowuje do samodzielnego prowadzenia coachingu (zdobycia zawodu coacha) oraz praktycznego wykorzystywania umiejętności coachingowych.

Seminarium "C" - program rozwojowy przygotowujący trenerów, menedżerów lub coachów do pracy z grupą metodami coachingowymi. Istotą metody jest świadome wywieranie wpływu w oparciu o swoją tożsamość i przywództwo osobiste oraz przekazane techniki.

Seminarium "D" - Psychologiczne mechanizmy procesu zmiany relacji klient - coach" - program rozwojowy oparty na rzetelnej analizie podstaw psychologicznych metodyki X, którego celem jest dostarczenie uczestnikom nowoczesnej i użytecznej wiedzy psychologicznej związanej z coachingiem. Program skierowany jest głównie do osób pracujących w zawodzie coacha.

Seminarium "Zarządzanie coachingiem w organizacji według metodyki X" - program rozwojowy przygotowujący do efektywnego wdrożenia coachingu jako narzędzia wspomagającego rozwój pracowników oraz procesy zmian w organizacjach. Program skierowany jest do menedżerów HR w organizacjach stosujących coaching lub planujących jego wdrożenie w firmie.

Sposób realizacji zadań edukacyjnych: w celu jak najlepszej realizacji zadań edukacyjnych, programy szkoleniowe X łączą różne metody rozwoju i interakcji:

* nauka w grupie, bezpośrednia - tradycyjne warsztaty edukacyjne, łączące elementy wkładu, demonstracji i ćwiczeń

* nauka w grupie, zdalna - monitorowanie przebiegu procesu rozwojowego - warsztaty telefoniczne pozwalające na monitorowanie przebiegu procesu rozwojowego, pogłębiania wiedzy zdobytej podczas szkolenia i przełożenia jej na praktykę, wymianę doświadczeń zebranych między warsztatami, bieżące konsultacje dzięki dostępowi do doświadczonego trenera i coacha prowadzącego warsztaty

* superwizja indywidualnych postępów uczestnika - sesje coachingowe superwizowane przez doświadczonego coacha - mentora, oceniające bezpośrednio efekty rozwojowe na podstawie realnych próbek pracy; po sesji następuje sesja informacji zwrotnej

* praca indywidualna, on line - uczestnicy szkoleń w celu umożliwienia pracy własnej otrzymują czasowy dostęp do nowoczesnej platformy telekonferencyjnej z możliwością odsłuchu on line plików z nagraniami (nagranie sesji superwizyjnej, nagranie warsztatu telefonicznego danej grupy). Ze względu na poufność pliki nie są przesyłane mailem.

Sposób organizacji szkoleń:

Szkolenia X organizowane są w salach konferencyjnych, wynajmowanych od zewnętrznych podmiotów, przeznaczonych i wyposażonych do tego celu oraz znajdujących się pod kontrolą odpowiednich służb. W zależności od programu, po jego zakończeniu uczestnicy kontynuują kształcenie podczas warsztatów telefonicznych oraz sesji superwizowanych. Po ukończeniu szkolenia B istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania certyfikatu Y.

W ramach opłaty uczestnicy otrzymują:

* materiały szkoleniowe,

* wyżywienie - przerwy kawowe oraz lunch,

* dostęp do platformy telekonferencyjnej z możliwością odsłuchu wybranych plików.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w odniesieniu do usług edukacyjnych świadczonych przez X w roku 2011.

Zdaniem Wnioskodawcy

Analizując treść ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca uważa, iż jest jednostką spełniającą warunek stosowania stawki zwolnionej do świadczonych usług edukacyjnych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26a. Potwierdza to uzyskany wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto i kwalifikujący spółkę jako placówkę kształcenia ustawicznego. Przedmiotowe usługi świadczone przez X S.A. wskazane we wniosku wymienione zostały w zaświadczeniu nr.../11 o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto..... Podstawę prawną wpisu stanowiły przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, tj. art. 82 ust. 3 i 3a ustawy oraz na podstawie upoważnienia Prezydenta m..... nr......../2006 z 2006 r.

Punkt 1 zaświadczenia: Nazwa i typ placówki, zawiera wpis: "X placówka kształcenia ustawicznego. Prowadzenie działalności edukacyjnej rozwijającej kompetencje zawodowe menedżerów, przedsiębiorców, coachów, trenerów, ekspertów w dziedzinie zarzadzania zasobami ludzkimi".

Usługi świadczone przez Spółkę są realizowane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.

Usługi świadczone przez Spółkę można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, gdyż świadczone usługi pozostają w bezpośrednim związku z pracą zawodową uczestnika. Niektóre szkolenia prowadzone są przez placówkę na zlecenie pracodawcy dla jego pracowników, a przepisy Kodeksu Pracy zobowiązują ich do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności w takim zakresie, w jakim wyznacza to pracodawca.

Świadczone przez placówkę usługi prowadzą do nabywania, uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe określonych umiejętności i kwalifikacji, rozumianych zgodnie z przepisami Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Celem przeprowadzonego szkolenia jest, aby określona osoba wykonująca określony zawód znacznie łatwiej i efektywniej osiągała cele zawodowe. Zadania realizowane przez Spółkę wypełniają znamiona przepisu art. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, z którego wynika obowiązek zapewnienia każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej prawa od kształcenia się.

Kształcenie to całość doświadczeń składających się na proces zdobywania wiedzy, umiejętności oraz rozumienia otaczającego świata. Kształcenie obejmuje zarówno proces nauczania jak i uczenia się, zaś wychowanie to jedna z form działalności społecznej, na którą składa się wiele zabiegów i procesów mających na celu wpływanie na fizyczny, umysłowy i moralny rozwój pokoleń. Szkolenia realizowane przez placówkę taki wpływ wywierają.

Zgodnie z art. 2 pkt 3a ustawy do jednostek objętych systemem oświaty zaliczają się m.in. placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego i ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Spółka zalicza się do placówek kształcenia ustawicznego, o których mowa w art. 2 pkt 3a, a wynika to z wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych miasta.

Edukacja, kształcenie ustawiczne to kompleks procesów oświatowych, formalnych, nieformalnych i incydentalnych, które niezależnie od treści, poziomu i metod umożliwiają uzupełnianie wykształcenia w formach szkolnych i pozaszkolnych, dzięki czemu osoby dorosłe rozwijają swoje zdolności, wzbogacają wiedzę, udoskonalają kwalifikacje zawodowe lub zdobywają nowy zawód, zmieniają swoje postawy. Obejmuje całokształt działalności oświatowej i wychowawczej wobec dorosłych.

Placówka nie uzyskała akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty dla świadczenia przedmiotowych usług. Usługi nie są finansowane w żadnym stopniu ze środków publicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności określony został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 ustawy. I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) (art. 8 ust. 1 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl zaś ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zwrócić należy uwagę, iż stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80) i przenoszą uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dodanie do art. 43 ust. 1 punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej.

Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane

Stosownie natomiast do pkt 29 ww. artykułu, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W myśl zaś art. 3 pkt 17 tej ustawy, przez kształcenie ustawiczne należy rozumieć kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny. Z kolei, art. 5 ust. 1 ww. ustawy określa, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

Natomiast, stosownie do art. 82 ust. 1 cyt. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Zwrócić należy uwagę, iż uregulowania zawarte w wyżej cytowanych przepisach mających zastosowanie w sprawie wskazują, iż zwolnienie od podatku VAT obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo - przedmiotowy. Aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT nie wystarcza, ażeby dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, aby usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie cyt. przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Z przedstawionej w złożonym wniosku sytuacji wynika, iż Spółka wpisana jest do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto.... jako placówka kształcenia ustawicznego. Jako placówka kształcenia ustawicznego, Spółka świadczy usługi edukacyjne, które mają na celu rozwijanie kompetencji zawodowych menedżerów, przedsiębiorców, coachów, konsultantów, trenerów oraz ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę wymienione zostały w ww. zaświadczeniu o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, i realizowane są na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Spółka uznaje świadczone usługi za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, ponieważ pozostają one w bezpośrednim związku z pracą zawodową uczestnika. Niektóre szkolenia prowadzone są przez placówkę na zlecenie pracodawcy dla jego pracowników, a przepisy Kodeksu Pracy zobowiązują ich do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności w takim zakresie, w jakim wyznacza to pracodawca.

Reasumując, odniesienie powołanych przepisów do opisanej w złożonym wniosku sytuacji prowadzi do wniosku, iż w kontekście art. 82 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, Wnioskodawca, który posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, mieści się w katalogu jednostek objętych systemem oświaty zawartych w art. 2 tej ustawy i jako placówka oświatowa świadczy usługi w zakresie kształcenia. W związku z powyższym wypełniona zostaje podmiotowo - przedmiotowa dyspozycja cyt. powyżej art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT, który jasno stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania. Tym samym prowadzone zajęcia edukacyjne w formie seminariów oraz kursów korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl