IPPP1-443-949/09-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-949/09-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 30 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego i biszkoptowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego i biszkoptowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik jest znanym na rynku polskim producentem wyrobów ciastkarskich. W zakresie swojej działalności produkuje między innymi wyroby wytwarzane z ciasta francuskiego i biszkoptowego. Wnioskodawca produkuje ciastka francuskie, wytwarzane z ciasta francuskiego oraz wyroby z ciasta biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewane i suche. Ciasto francuskie otrzymywane jest poprzez połączenie mąki, wody i innych drobnych surowców w jednolitą masę. Tak powstała masa jest przekładana masłem lub margaryną, a następnie wałkowana i wielokrotnie składana (laminowana). W trakcie wypieku ciasta masło lub margaryna powoduje rozdzielanie poszczególnych warstw, uwydatniając warstwową strukturę ciasta. W celu wyprodukowania ciasta francuskiego należy wykonać następujące czynności technologiczne: przygotowanie ciasta tzw. gruntu, poprzez wymieszanie odpowiednich ilości mąki, wody i soli. Uformowanie wstęgi ciasta, przygotowanie masła lub margaryny i zamknięcie jej w cieście, wielokrotne wałkowanie i laminowanie wstęgi, formowanie i wypiek ciasta. Natomiast ciasto biszkoptowe otrzymywane jest z napowietrzonej masy jajowo - cukrowej połączonej z mąką. Głównymi składnikami ciasta biszkoptowego są jaja, cukier i mąka. Proporcje wagowe składników wynoszą zazwyczaj 2: 2: 3 - dwie części jajek, dwie części cukru, trzy części mąki. W celu wyprodukowania ciasta biszkoptowego należy wykonać następujące czynności technologiczne: połączenie jaj z cukrem, ubijanie do momentu uzyskania jednorodnej gładkiej masy, dodanie wszystkich pozostałych dodatków smakowych i strukturalnych, dodanie do ubitej masy mąki i wymieszanie. Przygotowane ciasto biszkoptowe jest następnie miksowane, przez co uzyskuje jednorodną strukturę, napowietrzane pod ciśnieniem, a następnie nakładane (szprycowane) na stalową taśmę wypiekową. Ciasto jest wypiekane w ściśle określonych parametrach temperatury, czasu i wilgotności.Wszystkie powyższe wyroby produkowane obecnie i w przyszłości, niezależnie od smaku, rodzaju i nazwy handlowej będą wytwarzane w tej samej, charakterystycznej recepturowo zbliżonej technologii produkcji, właściwej dla danego rodzaju ciasta (francuskiego lub biszkoptowego) z zachowaniem sterylnych warunków pieczenia i pakowania.

Ze względów marketingowych, w szczególności w celu zainteresowania klientów wyrobami T ciastka mają różne nazwy handlowe, które mogą ulegać zmianom. Zmianom nazw nie towarzyszą istotne zmiany technologii produkcji oraz receptury. Czasem występują wyłącznie nieznaczne zmiany walorów smakowych, co do zasady jednak zmiany nazw handlowych służą wyłącznie celom marketingowym. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, nazwy handlowe nie mają żadnego znaczenia dla klasyfikacji wyrobów Podatnika.

W dniu 7 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskami o dokonanie klasyfikacji statystycznej dla powyższych wyrobów odrębnie dla ciasta francuskiego i odrębnie dla ciasta biszkoptowego W odpowiedzi na wnioski Podatnika Urząd Statystyczny w Łodzi wystosował opinie klasyfikacyjne z dnia 21 sierpnia 2009 r. nr 0K- 5672/KW-2914/2009 oraz 5672/KW-2915/2009 w których dokonał następującej klasyfikacji wyrobów T według klasyfikacji wydanej na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

* ciastka francuskie PKWiU 15.81.-12-00.12 "Wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego".

* wyroby z ciasta biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewane i suche PKWiU 15.81.12-00.16 "Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego".

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Podatnik, na podstawie art. 41 ust. 2 oraz załącznika nr 3 poz. 25 ustawy o VAT, ma prawo stosować stawkę VAT wynoszącą 7% w odniesieniu do dostawy opisanych powyżej wyrobów z ciasta francuskiego i biszkoptowego biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi wyroby te są klasyfikowane do grupowań PKWiU 15.81.12-00.12 "Wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego" oraz 15.81.12- 00.16 "Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego".

Zdaniem Podatnika ma On prawo do stosowania stawki VAT wynoszącej 7% na podstawie art. 41 ust. 2 oraz załącznika nr 3 poz. 25 ustawy o VAT w oparciu o dokonaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi klasyfikację statystyczną PKWiU wyrobów.

Wnioskodawca, jako producent wyrobów objętych niniejszym wnioskiem, klasyfikuje swoje wyroby do grupowania PKWiU 15.81.12-00.12 - "Wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego" oraz PKWiU 15.81.12-00.16 "Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego".

Powyższa klasyfikacja Podatnika została w pełni potwierdzona przez Urząd Statystyczny w Łodzi. Urząd Statystyczny w Łodzi stwierdził, że wyroby określone przez producenta jako wyroby świeże mieszczą się w grupowaniu:

* PKWiU 15.81.12-00.12 Wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego (dla ciastek francuskich) oraz

* PKWiU 15.81.12-00.16 Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego (dla wyrobów z ciasta biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewane i suche).

Tym samym Urząd Statystyczny w Łodzi w pełni potwierdził prawidłowość klasyfikacji własnej wyrobów Podatnika, zgodnie z którą wyroby Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.81.1 Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże".

O zaklasyfikowaniu przedmiotowych wyrobów (z ciasta francuskiego i biszkoptowego) do wyrobów spożywczych świeżych, a tym samym o zaliczeniu ich w zakres grupowania 15.81.1 "Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże" zdecydowała technologia ich wytwarzania. Wnioskodawca jest zdania, że nie chodzi przy tym kryterium o świeżość" w rozumieniu potocznym lub o "przydatność do spożycia". Istotne jest w jaki sposób dany wyrób został wytworzony i w jaki sposób zachowuje swoje walory smakowe oraz inne cechy. Jeżeli produkt zachowuje świeżość w wyniku zastosowania naturalnych procesów wypieku, bez zastosowania dodatkowych sztucznych i aktywnie działających substancji (takich jak konserwanty), należy stwierdzić, że wyrób jest świeży i należy do podgrupy 15.81.1 "Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże". Zdaniem Podatnika w ramach pozycji końcowej 15.81.12-00.12 - Wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego" będą mieściły się wszystkie ciastka sprzedawane przez Wnioskodawcę, które są wytwarzane z tych samych bazowych składników, w jednakowej technologii produkcji, opisanej powyżej i mające te same właściwości, niezależnie od nazwy, rodzaju lub smaku danego ciastka.

Analogicznie, w ramach pozycji końcowej 15.81.12-00.16 - "Wyroby ciastkarskie z ciasta biszkoptowego" będą mieściły się wszystkie ciastka sprzedawane przez Stronę, które są wytwarzane z tych samych bazowych składników, w jednakowej technologii produkcji, opisanej powyżej, i mające te same właściwości, niezależnie od nazwy, rodzaju lub smaku danego wyrobu.

Powyższe klasyfikacje są naturalnymi klasyfikacjami, w obrębie grupowania PKWiU 15.81.1. Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże" dla przedmiotowych wyrobów Podatnika, z uwagi na rodzaj ciasta z jakiego zostały one wyprodukowane.

2.

Skutki klasyfikacji dokonanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi

Zgodnie z zasadą jednoznaczności grupowań, wynikającą z pkt 5.1.5. zasad metodycznych do PKWiU, zakresy poszczególnych grupowań pochodnych określonego grupowania macierzystego w żadnym przypadku nie mogą zachodzić na siebie, to znaczy nie może powstać sytuacja, w której określony produkt może być zaliczany do więcej niż jednego grupowania PKWiU.

Oznacza to, że zgodnie z opiniami klasyfikacyjnymi Urzędu Statystycznego w Łodzi, przedmiotowe wyroby Podatnika należy zaliczyć do wyrobów świeżych i tym samym nie będzie ich można zaliczyć do wyrobów o przedłużonej trwałości.

Skutkiem zaklasyfikowania przez Urząd Statystyczny w Łodzi opisanych powyżej wyrobów do wyrobów spożywczych świeżych, czyli do grupowania PKWiU 15.81.1 Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże", jest z objęcie tych wyrobów obniżoną stawką VAT, wynoszącą 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 oraz poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Strona pragnie przy tym przypomnieć, że zgodnie z pkt 7.3 zasad metodycznych PKWiU, w przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent może zwrócić się o pomoc do Urzędu Statystycznego - co też Podatnik uczynił i otrzymał interpretację od Urzędu Statystycznego, potwierdzającą klasyfikację wyrobów Podatnika dokonaną przez Wnioskodawcę.

Z uwagi na powyższe Strona jest zdania, że ma prawo do stosowania stawki 7% przy sprzedaży ciastek francuskich i wyrobów z ciasta biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewanych i suchych, zgodnie z art. 41 ust. 2 oraz załącznikiem nr 3 poz. 25 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 212, art. 63, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie ich z podatku od towarów i usług.

W myśl ust. 2 ww. artykułu dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, w poz. 25 wymieniono -Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże -PKWiU 15.81.1

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że za towar uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podkreślić należy, iż prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Ze złożonego wniosku wynika, iż podatnik jest producentem wyrobów ciastkarskich. W zakresie swojej działalności wytwarza między innymi wyroby z ciasta francuskiego i biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewane i suche. W ocenie Podatnika jeżeli produkt zachowuje świeżość w wyniku zastosowania naturalnych procesów wypieku, bez zastosowania dodatkowych sztucznych i aktywnie działających substancji (takich jak konserwanty), należy stwierdzić, że wyrób jest świeży i należy do podgrupy 15.81.1 "Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże".

Na wniosek Podatnika Urząd Statystyczny w Łodzi dokonał klasyfikacji przedmiotowych wyrobów: wyroby z ciasta francuskiego zaklasyfikował do grupowania PKWiU 15.81.-12-00.12, a wyroby z ciasta biszkoptowego do grupowania PKWiU 15.81.12-00.16.

Opierając się zatem na klasyfikacji przedstawionej przez Stronę, iż wytwarzane wyroby z ciasta francuskiego faktycznie mieszczą się w PKWiU 15.81.12-00.12, a wyroby z ciasta biszkoptowego mieszą się w PKWiU 15.91.12-00.16 oraz uwzględniając zapis art. 41 ust. 2 ustawy należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, że ich sprzedaż podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl