IPPP1/443-901/12-2/ISZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-901/12-2/ISZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu 20 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") prowadzi działalność gospodarczą w ramach grupy powiązanych ze sobą spółek (dalej: "Grupa X"), które świadczą m.in. szerokie spektrum usług medycznych, zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT. Wnioskodawca świadczy jedynie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W chwili obecnej każda ze spółek z Grupy X dokonuje samodzielnie zakupu towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby bieżącej działalności. Ze względu na koniunkturę gospodarczą oraz konieczność podniesienia efektywności biznesowej działalności Grupy X rozważana jest zmiana powyższego modelu dokonywania zakupów. Celem planowanych zmian jest doprowadzenie do efektywniejszego wykorzystywania zakupionych towarów, czego efektem ma być obniżenie kosztów bieżącej działalności Grupy X.

W rozważanym modelu Wnioskodawca będzie pełnić rolę wyspecjalizowanego podmiotu, którego celem będzie efektywne zarządzanie polityką zakupową Grupy X (dalej: Centrum Zakupów"). Planowane jest, że Centrum Zakupów będzie pełniło m.in., następujące funkcje:

1.

analizowanie zapotrzebowania poszczególnych spółek z Grupy X na towary oraz usługi biorąc pod uwagę specyfikę działalności gospodarczej prowadzonej przez poszczególne spółki;

2.

grupowanie zakupionych towarów oraz usług do poszczególnych spółek należących do Grupy X;

3.

alokowanie zakupów do poszczególnych spółek z Grupy X;

4.

zarządzanie dokumentacją związaną z nabywaniem towarów i usług na potrzeby działalności Grupy X;

5.

analizowanie zapotrzebowania na towary oraz usługi z punktu widzenia kondycji finansowej Grupy X;

6.

poszukiwanie źródeł finansowania zakupów na potrzeby działalności Grupy X;

7.

zarządzanie płatnościami.

Zważywszy na silną pozycję negocjacyjną, znaczny wolumen realizowanych zakupów oraz silne relacje biznesowe z dostawcami, jedna ze spółek z Grupy X (X Sp. z o.o.) będzie dokonywać zakupu towarów i usług na potrzeby własne oraz we własnym imieniu na potrzeby pozostałych spółek z Grupy X. Przedmiotem zakupów będą przykładowo: wyposażenie biurowe, usługi najmu lokali, ochrony obiektów czy usługi porządkowe. Następnie X Sp. z o.o. dokona odprzedaży nabywanych towarów i usług do Centrum Zakupów. Czynność ta będzie udokumentowana fakturą VAT zawierającą podatek VAT w obowiązującej stawce. W następnej kolejności Centrum Zakupów wykona czynności opisane powyżej, a następnie dokona efektywnej alokacji (odprzedaży) towarów i usług do poszczególnych spółek z Grupy X. Z tytułu wykonywania tych czynności, Centrum Zakupów będzie obciążało spółki z Grupy X. Wskazana wyżej czynność alokacji (odprzedaży) będzie dokumentowana przez Centrum Zakupów za pomocą faktury VAT zawierającej podatek VAT obliczony we właściwej stawce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług, które będą wykorzystywane do dokonywania czynności opodatkowanych na rzecz spółek z Grupy X.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie mu przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług, które będą wykorzystywane do dokonywania czynności opodatkowanych na rzecz spółek z Grupy X.

Fundamentalną zasadą podatku VAT jest zasada neutralności, zgodnie z którą ciężar ekonomiczny podatku VAT przenoszony jest na konsumenta ostatecznego towarów i usług. Zasada neutralności znajduje swoje odzwierciedlenie w treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Artykuł 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach VAT otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały enumeratywnie określone w art. 88 ustawy o VAT.

Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione następujące warunki:

1.

obniżenia dokonuje podatnik podatku VAT;

2.

nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT;

3.

nie znajdzie zastosowania art. 88 ustawy o VAT.

Prowadzi to do wniosku, że warunkiem uzależniającym prawo podatnika do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykorzystywaniem ich do świadczenia czynności opodatkowanych. Jak wskazano w stanie faktycznym Wnioskodawca pełniący funkcję Centrum Zakupów będzie świadczyć szereg czynności na rzecz spółek z Grupy X. Czynności te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. W celu wykonania tych czynności Wnioskodawca będzie dokonywał zakupy towarów oraz usług. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawcy powinno przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia usług oraz dostawy towarów opodatkowanych VAT na rzecz spółek należących do Grupy X.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości wskazanego powyżej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w ramach grupy powiązanych ze sobą spółek, które świadczą m.in. szerokie spektrum usług medycznych, zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

Wnioskodawca planuje pełnić rolę wyspecjalizowanego podmiotu, którego celem będzie efektywne zarządzanie polityką zakupową Grupy X (Centrum Zakupów). Planowane jest, że Centrum Zakupów będzie pełniło m.in., następujące funkcje:

1.

analizowanie zapotrzebowania poszczególnych spółek z Grupy X na towary oraz usługi biorąc pod uwagę specyfikę działalności gospodarczej prowadzonej przez poszczególne spółki;

2.

grupowanie zakupionych towarów oraz usług do poszczególnych spółek należących do Grupy X;

3.

alokowanie zakupów do poszczególnych spółek z Grupy X;

4.

zarządzanie dokumentacją związaną z nabywaniem towarów i usług na potrzeby działalności Grupy X;

5.

analizowanie zapotrzebowania na towary oraz usługi z punktu widzenia kondycji finansowej Grupy X;

6.

poszukiwanie źródeł finansowania zakupów na potrzeby działalności Grupy X;

7.

zarządzanie płatnościami.

Planowane jest, że jedna ze spółek z Grupy X (X Sp. z o.o.) będzie dokonywać zakupu towarów i usług na potrzeby własne oraz we własnym imieniu na potrzeby pozostałych spółek z Grupy X. Przedmiotem zakupów będą przykładowo: wyposażenie biurowe, usługi najmu lokali, ochrony obiektów czy usługi porządkowe. Następnie X Sp. z o.o. dokona odprzedaży nabywanych towarów i usług do Centrum Zakupów. Czynność ta będzie udokumentowana fakturą VAT zawierającą podatek VAT w obowiązującej stawce. W następnej kolejności Centrum Zakupów wykona czynności opisane powyżej, a następnie dokona efektywnej alokacji (odprzedaży) towarów i usług do poszczególnych spółek z Grupy X. Z tytułu wykonywania tych czynności, Centrum Zakupów będzie obciążało spółki z Grupy X. Wskazana wyżej czynność alokacji (odprzedaży) będzie dokumentowana przez Centrum Zakupów za pomocą faktury VAT zawierającej podatek VAT obliczony we właściwej stawce.

Ponadto z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy jedynie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca nabywane zakupy będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych tj. odsprzedaży ww. towarów i usług na rzecz Spółek.

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywanymi towarami/usługami będącymi przedmiotem dalszej odsprzedaży. Bowiem jak wskazał Wnioskodawca zakupione ww. usługi/ towary, przykładowo: wyposażenie biurowe, usługi najmu lokali, ochrony obiektów czy usługi porządkowe, będzie wykorzystywał do działalności opodatkowanej tj. do dalszej odsprzedaży we właściwej stawce podatku, na rzecz Spółek.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl