IPPP1/443-894/12-3/JL - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z wniesieniem aportu w postaci nieruchomości do spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-894/12-3/JL Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz możliwość zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z wniesieniem aportu w postaci nieruchomości do spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu 19 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z nabyciem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z nabyciem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

R. (dalej: "Spółka", "Wnioskodawca") zamierza nabyć prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z rozpoczętą na działce będącej przedmiotem tego prawa budową budynku biurowego (dalej łącznie: "Nieruchomość") od podatnika VAT (dalej: "Zbywca"). Rozważane jest nabycie przez Spółkę Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez Zbywcę na pokrycie kapitału Wnioskodawcy. Wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w ramach aportu zostanie ustalona w oparciu o wartość rynkową Nieruchomości na dzień aportu (wartość brutto wraz z podatkiem VAT). Transakcja zostanie udokumentowana przez Zbywcę fakturą VAT. Na moment dokonania przedmiotowej transakcji, Spółka będzie podatnikiem podatku VAT. W związku z wniesieniem Nieruchomości aportem, na Spółkę przejdą prawa i obowiązki z części umów zawartych przez Zbywcę, związanych z prowadzoną budową i późniejszą działalnością, m.in.: umowa z przyszłym najemcą w realizowanym obecnie budynku oraz umowy związane z prowadzeniem budowy. Na Spółkę nie przejdą natomiast zobowiązania z tytułu pożyczki, którą Zbywca zaciągnął w celu nabycia Nieruchomości i prowadzenia budowy. Nie przejdą także m.in. następujące umowy związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności:

* umowa o prowadzenie ksiąg,

* umowa najmu powierzchni biurowej (wykorzystywana na potrzeby Spółki),

* umowa o zarządzanie inwestycją.

Na Spółkę nie przejdą także środki pieniężne zgromadzone przez Zbywcę na rachunkach bankowych ani księgi rachunkowe Zbywcy.

Po nabyciu Nieruchomości, Spółka ma zamiar dokończyć budowę i wykorzystywać Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT w postaci odpłatnego świadczenia usług najmu lub w zależności od ofert z rynku Spółka może sprzedać całość lub część Nieruchomości (ukończoną lub nie). Ponieważ przedmiotem wkładu jest nieruchomość stanowiąca działkę, która została przeznaczona pod zabudowę wraz z dokonanymi na niej w trakcie budowy naniesieniami, Zbywca zamierza zaklasyfikować opisaną transakcję jako dostawę podlegającą 23% VAT. Transakcja nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, 10 i 10a ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie miała prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej wniesienie Nieruchomości aportem oraz do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie miała prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej wniesienie Nieruchomości aportem oraz do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym, ponieważ Nieruchomość będąca przedmiotem aportu będzie wykorzystywana do wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT oraz przedmiotowa transakcja będzie stanowiła dla wnoszącego aport odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Prawo do obniżenia kwoty VAT należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Zgodnie z art. 87 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnik ma prawo do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, m.in. jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wykonał czynność opodatkowaną VAT na terytorium kraju (art. 87 ust. 5a ustawy o VAT).

Jak wskazano wstanie faktycznym, po otrzymaniu Nieruchomości aportem, Spółka zamierza wykorzystywać Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Pozytywna przesłanka prawa do odliczenia VAT będzie zatem spełniona. W konsekwencji, Wnioskodawcy powinno przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego przy objęciu Nieruchomości, w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych oraz prawo do zwrotu ewentualnej nadwyżki VAT naliczonego w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wykona czynność opodatkowaną VAT na terytorium kraju oraz nie zaistnieją negatywne przesłanki wynikające z art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT prawo do odliczenia oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nie przysługuje w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega VAT albo jest zwolniona z VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez dostawę towarów rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z pkt 6 ustawy o VAT m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie wieczystego użytkowania gruntów.

Na potrzeby ustawy o VAT "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, a także przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport). Ponadto wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy wniesieniem wkładu, a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem w postaci udziału w Spółce. Na gruncie podatku VAT odpłatnością jest bowiem uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Zatem wniesienie do Spółki aportu w postaci Nieruchomości w zamian za jej udziały będzie stanowiło dla zbywcy odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca zaznacza również, że przedmiotowa transakcja nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, 10 i 10a ustawy o VAT.

Uwzględniając okoliczności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego w kontekście powyższych przepisów należy stwierdzić, iż negatywne przesłanki określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie będą miały zastosowania, gdyż wniesienie aportu do Spółki w postaci przedmiotowej Nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów oraz nie będzie zwolnione z VAT.

W konsekwencji, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego VAT o VAT naliczony z faktury dokumentującej wniesienie aportu oraz do zwrotu ewentualnej nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym, ponieważ Nieruchomość będąca przedmiotem aportu będzie wykorzystywana do wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT oraz przedmiotowa transakcja będzie stanowiła dla wnoszącego aport odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT i nie będzie zwolniona z VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11).

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak wynika z wniosku, Spółka zamierza nabyć prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z rozpoczętą na działce będącej przedmiotem tego prawa budową budynku biurowego (dalej łącznie: "Nieruchomość") od podatnika VAT (dalej: "Zbywca"). Rozważane jest nabycie przez Spółkę Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez Zbywcę na pokrycie kapitału Wnioskodawcy. Wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w ramach aportu zostanie ustalona w oparciu o wartość rynkową Nieruchomości na dzień aportu (wartość brutto wraz z podatkiem VAT). Transakcja zostanie udokumentowana przez Zbywcę fakturą VAT. Na moment dokonania przedmiotowej transakcji, Spółka będzie podatnikiem podatku VAT. Po nabyciu Nieruchomości, Spółka ma zamiar dokończyć budowę i wykorzystywać Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT w postaci odpłatnego świadczenia usług najmu lub w zależności od ofert z rynku Spółka może sprzedać całość lub część Nieruchomości (ukończoną lub nie). Ponieważ przedmiotem wkładu jest nieruchomość stanowiąca działkę, która została przeznaczona pod zabudowę wraz z dokonanymi na niej w trakcie budowy naniesieniami, Zbywca zamierza zaklasyfikować opisaną transakcję jako dostawę podlegającą 23% VAT. Transakcja nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, 10 i 10a ustawy o VAT.

Mając na uwadze przedstawione powyżej przez Wnioskodawcę okoliczności należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku nie zachodzą przypadki wymienione w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. Ponadto, ponieważ Spółka jest podatnikiem podatku VAT i po nabyciu wykorzystywać będzie Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT w postaci odpłatnego świadczenia usług najmu lub sprzeda całość lub część Nieruchomości, w przedmiotowej sprawie spełnione zostały przesłanki określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółce przysługiwać zatem będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej opisaną transakcję w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę bądź w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ponadto w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, Spółce przysługiwać będzie również prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym według regulacji art. 87 ustawy o VAT.

Stanowisko Spółki należało zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl