IPPP1-443-890/11-4/ISz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-890/11-4/ISz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 8 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 8 lipca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. jest właścicielem nieruchomości położonej, składającej się z działek gruntu oraz posadowionego na nich budynku biurowo-magazynowego. Przedmiotową Nieruchomość Spółka nabyła w marcu 2011 r. Nieruchomość nabyto i ujęto w księgach rachunkowych jako aktywa przeznaczone do sprzedaży. Nieruchomość nie została w żaden sposób wyodrębniona w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, tj. nie została wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie ani finansowo, w szczególności:

* w umowie Spółki brak jest zapisów potwierdzających, że Nieruchomość stanowi w strukturze przedsiębiorstwa odrębną jednostkę organizacyjną (oddział, zakład);

* dla Nieruchomości nie jest prowadzony oddzielny rachunek bankowy;

* Spółka nie prowadzi odrębnego rachunku wyników, którego celem byłoby ustalanie i kontrolowanie wyniku finansowego osiągniętego na działalności związanej z Nieruchomością.

Od dnia jej nabycia Nieruchomość jest przedmiotem najmu. Najem prowadzony jest na podstawie umów, z których prawa i obowiązki przeszły na Spółkę z chwilą nabycia Nieruchomości na podstawie art. 678 § 1 kodeksu cywilnego, jak również umów, które Spółka zawarła z nowymi najemcami już po nabyciu Nieruchomości.

Spółka planuje zbycie Nieruchomości. Zgodnie z powołanym już art. 678 § 1 k.c., z chwilą zbycia Nieruchomości na nabywcę przejdą prawa i obowiązki wynikające z umów najmu. Na nabywcę nie przejdą jednak prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami mediów, ani też żadne inne składniki majątkowe związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy czy też funkcjonowaniem Nieruchomości, w szczególności zobowiązania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy Nieruchomość stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

2.

Czy sprzedaż Nieruchomości stanowić będzie sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 tej ustawy.

3.

Czy sprzedaż Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

W ocenie Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Ad. 2.

Sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowić sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad. 3.

Sprzedaż Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 przedmiotowej ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy VAT, rozumie się "rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty". Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Praktyka organów podatkowych wskazuje, że przy wykładni terminu "przedsiębiorstwo" użytego w art. 6 pkt 1 ustawy VAT należy odwołać się do art. 55 k.c. Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje w szczególności składniki wymienione w tym przepisie, tj.:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż przedsiębiorstwa (wyłączona z VAT) ma miejsce jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy wymienione w art. 55 k.c. (o ile występują w danym stanie faktycznym) zostaną przekazane nabywcy. Jeżeli jakiekolwiek istotne składniki tworzące przedsiębiorstwo nie zostaną zbyte, sprzedaży takiej nie należy postrzegać jako zbycia przedsiębiorstwa.

Spółka planuje sprzedaż tylko i wyłącznie Nieruchomości, nie przedsiębiorstwa. W szczególności, Spółka nie planuje transferu podstawowych elementów składających się na jej przedsiębiorstwo zgodnie z przepisami k.c., tj. nazwy części aktywów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej m.in. wierzytelności, środków na rachunkach bankowych, a także co do zasady praw z umów, których Spółka jest stroną, jak również innych elementów będących integralną częścią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (np. zobowiązań). Zgodnie z art. 678 § 1 k.c., umowy najmu przechodzą na nabywcę nieruchomości. Wraz z Nieruchomością, zatem na nabywcę przejdą rękojmie i gwarancje związane z wykonaniem budynku oraz prawa autorskie do projektów architektonicznych, gdyż są związane z eksploatacją budynku. Ponadto, Spółka nie zbywa ksiąg ani dokumentów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, zbywając Nieruchomość Spółka nie będzie dokonywała zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W celu ustalenia czy mamy do czynienia z ZCP, zbadać należy czy nabyty zespół składników majątkowych mógłby stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo. Wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Ponadto, wymogiem do uznania aby zespół składników stanowił ZCP jest to, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to musi zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp., przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że przez ZCP można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. A zatem, aby w rozumieniu przepisów ustawy o VAT określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą, więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich by można było mówić o nich, jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Na gruncie ustawy o VAT, więc z ZCP mamy do czynienia, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań;

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj, jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno on mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 k.c.

Jak wspomniano w opisie stanu faktycznego:

1.

zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem, Nieruchomość stanowi jedynie element infrastruktury wspomagający działalność podstawową Spółki, została nabyta w celu odsprzedaży i do momentu pozyskania nabywcy jest i będzie wynajmowana,

2.

Spółka nie podejmowała żadnych działań zmierzających do wyodrębnienia funkcjonalnego lub finansowego Nieruchomości (działalności prowadzonej na Nieruchomości), w szczególności nie została podjęta żadna uchwała organów Spółki, której przedmiotem byłoby wyodrębnienie organizacyjne lub funkcjonalne Nieruchomości, w tym np. utworzenie oddziału Spółki, a także

3.

dla Nieruchomości nie był prowadzony oddzielny rachunek bankowy, Spółka nie prowadzi również odrębnego rachunku wyników, którego celem byłoby ustalanie i kontrolowanie wyniku finansowego osiągniętego na działalności związanej z Nieruchomością.

O niemożności uznania, iż przedmiotem transakcji mogłaby być ZCP, zdaniem Spółki świadczy również samo ukształtowanie treści planowanej umowy sprzedaży przewidujące, iż nabywca nabędzie wyłącznie działkę gruntu wraz z posadowionymi na niej budynkami i trwale związanymi urządzeniami, a zatem elementy o charakterze przedmiotowym. W szczególności, przedmiotem transakcji nie będą jakiekolwiek elementy organizacyjne lub funkcjonalne, w tym nabywca nie przejmie żadnych pracowników Spółki, ksiąg handlowych, zobowiązań i wierzytelności.

Powyższe oznacza, iż Nieruchomość nie stanowi ZCP w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a zatem jej sprzedaż nie stanowi sprzedaży ZCP, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a tym samym stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Stanowisko Spółki zbieżne jest ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, przykładowo przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 marca 2010 r. (sygn. IPPP1/443-37/10-2/AW), w interpretacji z 24 lutego 2010 r. (sygn. IPPP3/443-1233/09-2/k.c.) oraz w interpretacji z 29 czerwca 2010 r. (sygn. IPPP3/443-277/10-4/KT), a także przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 17 czernica 2010 r. (sygn. ITPP1/443-318a/10/DM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl